Bilgisayardan garip bir zonklama sesi geliyor

Tooflesss

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler. Bundan bir önceki konumda HDD'de arıza olduğunu belirtmiştim. Yeni bir HDD alarak bu sorunu düzelttim ve iyi bir şekilde bilgisayarımı kullanıyordum. Ancak bugün bilgisayarımı açtığımda bilgisayardan böyle zonklama (sürtme) gibi garip bir ses gelmeye başladı. Açtığım andan itibaren birkaç saniyeye bir bu zonklama sesi geliyor. İlk başta kasanın içerisindeki herhangi bir kablonun fana değdiğini ve bu yüzden böyle bir ses çıktığını düşündüm ancak fana hiçbir kablo değmediğini gördüm. Birkaç küçük araştırma yaptım ve HDD'nin bozulmaya başladığına ve vaktimiz varsa yani bilgisayardaki bilgileri yedekleyebilecek kadar bir süremiz var olduğunu ama az olduğunu bunun yapılması gerektiğini gördüm. Umarım yanlıştır. Yani ben yanlış şey okumuşumdur. Ama cidden sebebi nedir? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim iyi günler tekrardan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle iyi günler. Bundan bir önceki konumda HDD'de arıza olduğunu belirtmiştim. Yeni bir HDD alarak bu sorunu düzelttim ve iyi bir şekilde bilgisayarımı kullanıyordum. Ancak bugün bilgisayarımı açtığımda bilgisayardan böyle zonklama (sürtme) gibi garip bir ses gelmeye başladı. Açtığım andan itibaren birkaç saniyeye bir bu zonklama sesi geliyor. İlk başta kasanın içerisindeki herhangi bir kablonun fana değdiğini ve bu yüzden böyle bir ses çıktığını düşündüm ancak fana hiçbir kablo değmediğini gördüm. Birkaç küçük araştırma yaptım ve HDD'nin bozulmaya başladığına ve vaktimiz varsa yani bilgisayardaki bilgileri yedekleyebilecek kadar bir süremiz var olduğunu ama az olduğunu bunun yapılması gerektiğini gördüm. Umarım yanlıştır. Yani ben yanlış şey okumuşumdur. Ama cidden sebebi nedir? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim iyi günler tekrardan.

Böyle dink dink gibi ise HDD dendir bende o sorunu yaşadım gün geçtikçe artıyor ve en sonda açılmayıp HDD'den o dediğiniz ses geliyor.

Şimdi fark ettim bu ses geldiğinde güç kaynağının fanı tekleme yapıyor ve açılışta 1 2 saniyelik olan ses pc açık olunca sürenin uzunluğu 10 15 sn kadar uzuyor. Şahsen bu ses beni korkuttu. Kasa hemen yanıbaşımda yüzüme patlamaz dimi?

Bilgisayar açılırken psunun fanı dahil tek tek fanları elle durdur deneme yap. Yoksa dediğin gibi ses yapacak tek parçda hdd içindeki disk sürücüsü yapıyor.

Hocam fanlarda sorun yok büyük bir ihtimal HDD ve ya Güç Kaynağından gelen bir sorun. Bazen HDD den kafa atma sesi de geliyor. Pc nin ömrünün bitmesine az kalmıştır belki diye dosyaları toparlamaya çalışıyorum şu an ve ses normal fanın sesi ile karışıp gitti. Şu an o ses gelmiyor. Dediğim gibi güç kaynağının sebep olduğu bir şey sanırım. Hatta şu an tamamen sessizleşti sadece bir cızırtı sesi var o da minicik hep gelen bir ses

Geri
Yukarı