Çözüldü Bilgisayardan gelen cızırtı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emrehandilekci

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayardan gelen bu ses artık gerçekten beni çok rahatsız etmeye başladı. Sebebi nedir bilmiyorum; bilgisayarı biraz sağa eğdirip altına bir eşya koyduğum zaman ses tamamen kesiliyor. Bu sesi size şöyle tarif edebilirim. Yolda gittiğinizi düşünün dümdüz bir yol. 200 km/h hızla giderken soldaki şeritlerin tık tık tık yandan kayarak gittiğini düşünün. O periyotta sanki her bir şerit geçtiğinde cızırtıya benzer bir ses geliyor. Ses yüksek. Düşük bir seste değil kendini bayağı bayağı duyuruyor.

Tarifimden hiçbir şey anlamazsanız çeker koyarım sesi gerekirse. Bilen iş ehli olan bir kişi bu sesin ne olduğunu bana söyleyebilir mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an kasa yan duruyor biraz çünkü ses o kadar çok rahatsız ediyor ki bir yerden sonra. Her kasada olan bir sese benziyor bu, ama yan çevirince neden kesiliyor bu?

Son düzenleme:
Çözüm
Ekran kartı fanını afterburner ya da başka programdan kapat. BIOS'a girip işlemci fanını da en düşüğe al kasa fanlarını elinle durdur. Sesin nerden geldiğini anlarsın.

Büyük ihtimal PSU'dan geliyor, çünkü o fan askıda duruyor eğer vidaları az bir şey gevşek olsa bile ses çıkarıyor. Kasadaki titreşimden dolayı zamanla kendini salıyor.
Size sıkıntı çıkarmaz ise videoya çekip atma şansınız var mıdır? Sesin nereden geldiği veya neden kaynaklandığı daha anlaşılır olur.

Bilgisayardan gelen bu ses artık gerçekten beni çok rahatsız etmeye başladı. Sebebi nedir bilmiyorum; bilgisayarı biraz sağa eğdirip altına bir eşya koyduğum zaman ses tamamen kesiliyor. Bu sesi size şöyle tarif edebilirim. Yolda gittiğinizi düşünün dümdüz bir yol. 200 km/h hızla giderken soldaki şeritlerin tık tık tık yandan kayarak gittiğini düşünün. O periyotta sanki her bir şerit geçtiğinde cızırtıya benzer bir ses geliyor. Ses yüksek. Düşük bir seste değil kendini bayağı bayağı duyuruyor.

Tarifimden hiçbir şey anlamazsanız çeker koyarım sesi gerekirse. Bilen iş ehli olan bir kişi bu sesin ne olduğunu bana söyleyebilir mi?

Şu an kasa yan duruyor biraz çünkü ses o kadar çok rahatsız ediyor ki bir yerden sonra. Her kasada olan bir ses bu normalde, ama yan çevirince neden kesiliyor bu?

Coil Whine olabilir hocam.

İşin garip tarafı şu ki kasa yeni. Ben alalı 2 ay oldu. İçerisindeki her şey sıfır. Kendim montajladım, toplama bir masaüstü. Her şeyini dikkatlice montajladım.

Kasayı hafif yan yatırınca bu ses kesiliyorsa ya kasa fanlarından ya da PSU'dan gelir.
Her iki donanımında kasa sabitleme vida aralarına plastik conta koyarsanız sorun çözülür gibi.
Sistemde HDD varsa ve kasaya vida ile sabitleniyorsa bu donanımdanda gelebilir.

Coil Whine olayında kasayı hafif yan yatırınca bu ses kesilmez.

Ses bazen kesiliyor bazen duruyor veya bazen sürekli oluyor... Değişiyor ama nereden geldiğini çözemedim ben. Fan kısmında da aynı sesi duyuyorum, anakart üzerine yoğunlaşsam da aynı duyuyorum. Az sonra videoyu yayınlayacağım.

Ses bazen kesiliyor bazen duruyor veya bazen sürekli oluyor... Değişiyor ama nereden geldiğini çözemedim ben. Fan kısmında da aynı sesi duyuyorum, anakart üzerine yoğunlaşsam da aynı duyuyorum. Az sonra videoyu yayınlayacağım.

sistemi sters testine sokunca coil whine sesi daha fazla gelir.
ses gelmiyorken bu testi yapabilirsin.

Geri
Yukarı