Bilgisayardan gelen uğultu sesi

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda garip bir uğultu sesi geliyor. Sesin geliş şekli hep değişiyor mesela bazen sürekli geliyor bazen hızlı kesikli kesikli. Bazen ise uzun kesikli kesikli. Hep ayni şekilde gelse çok belli olmaz ama ha bire değiştiği için çok rahatsız ediyor ve kafayı yemek üzereyim. Ses bilgisayarın arka kapağını çıkarınca azalıyor. Bilgisayarı masadan kaldırınca da tamamıyla kesiliyor. Dün bir arkadaşta benzeri sorun yaşamış ve sorun HDD çıktı bende bunun üzerine arka kapağı açıp HDD'yi dinledim. Ama ses HDD gen gelmiyor gibi. Aslında ses tam olarak bilgisayarın içinden gelmiyor gibi sanki bilgisayarın ön alt tarafından geliyor ama bilgisayarın altında ses yapacak bir şey yok. Ses daha çok titreşim ses gibi. Steteskop ile dinleyip sesin kesin yerini tespit etmeyi denedim ama imkansız gibi. Steteskopu masaya dayadım yine ses yok. HDD'nim takıldığı yere dayadım yok. Ekran kartının üstüne koyduğumda ise benzeri bir ses geliyor ama hep aynı şekilde geliyor ve ekran kartından gelen ses sadece steteskop ile duyuluyor kulağımı karta yakınlaştırdığımda ses gelmiyor. Ama ben bu sesi ha bire duyuyorum. HDD'yi çıkartmak için kasanın arkasını açtım ama Vatan'daki eleman kablolamayı o kadar rezil yapmış ki erişmem mümkün değil. Ama HDD'den olduğunu sanmıyorum. Belki kablolar kötü toplanmıştır diye kasanın arkasını açıp biraz düzenledim ama ses hala var.
Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Bu arada masa Ikea dan dandik büyük bir masa. Ama masayı tutunca falan uğultu geçmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Video olarak YouTube'ye yükleyip linkini bırakır mısınız?
Ses videoda belli olmuyor olsa bırakırım.
@Silinen üye Dene tek tek. Ugultuyu yapacak şeyler belli, geçen bir konu açılmıştı. Onda uğultu yapan, HDD cıktı mesela.
Ben bi yerde test edeyim. Çünkü ekran kartındansa kaldırınca ses kesilmezdi diye düşünüyorum. Zaten ses karttanda gelmiyor benim ekran kartından gelen dediğim ses steteskopu kartın üstüne dayayınca duyuluyor oda bir tek en sağ tarafdaki fan bana normal motor sesi gibi geldi.
Kasa da dandik Rampage kasa. Fanlarıda Rampage.:(
Ama kasa fanlarını dikkatli dinledim onlardanda gelmiyor gibi. Kasa fanlarına erişebiliyorum onları iptal edebilirim.
Bu arada @Lemi Galip ekran kartımın 0Db modu mevcut. Sadece stock olarak performans mod da geldiği için hiç oynamadım ama üzerindeki minik şalter ile quiet moda alabilirim. Açıkçası biraz çekiniyorum onda da sorun çıkar garanti dışı kalır falan diye.
Kartım Asus ROG Strix 1660Ti.
@Silinen üye Dene tek tek. Ugultuyu yapacak şeyler belli, geçen bir konu açılmıştı. Onda uğultu yapan, HDD cıktı mesela.
Hocam bir şey fark ettim. Şimdi ben az önce indirme hızı sınırlı oyun indiriyordum ses yoktu. Sonra indirme hızını kaldırınca ses gelmeye başladı. Ekran kartı sıcaklığı değişmemişti. Acaba bu SSD ısısı arttığı için kasa fanlarıda hızlanıyor ses mi yapıyor?
Ama benim bildiğim kasa fanları sabit hızda dönüyor çünkü anakartla bağlantısı yok.
Belki işlemci stock fan yüzünden de olabilir.
@dogant , @Motionless IN White , @Tolga Samet , @enes.wtp
@Silinen üye senden gelen uğultu sesinin kaydı var mı? Varsa atabilir misin? Sesleri karşılaştırayım.
Pardon o siz değildiniz.
Sorun şuanlık HDD gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bilgisayarımda garip bir uğultu sesi geliyor. Sesin geliş şekli hep değişiyor mesela bazen sürekli geliyor bazen hızlı kesikli kesikli. Bazen ise uzun kesikli kesikli. Hep ayni şekilde gelse çok belli olmaz ama ha bire değiştiği için çok rahatsız ediyor ve kafayı yemek üzereyim. Ses bilgisayarın arka kapağını çıkarınca azalıyor. Bilgisayarı masadan kaldırınca da tamamıyla kesiliyor. Dün bir arkadaşta benzeri sorun yaşamış ve sorun HDD çıktı bende bunun üzerine arka kapağı açıp HDD'yi dinledim. Ama ses HDD gen gelmiyor gibi. Aslında ses tam olarak bilgisayarın içinden gelmiyor gibi sanki bilgisayarın ön alt tarafından geliyor ama bilgisayarın altında ses yapacak bir şey yok. Ses daha çok titreşim ses gibi. Steteskop ile dinleyip sesin kesin yerini tespit etmeyi denedim ama imkansız gibi. Steteskopu masaya dayadım yine ses yok. HDD'nim takıldığı yere dayadım yok. Ekran kartının üstüne koyduğumda ise benzeri bir ses geliyor ama hep aynı şekilde geliyor ve ekran kartından gelen ses sadece steteskop ile duyuluyor kulağımı karta yakınlaştırdığımda ses gelmiyor. Ama ben bu sesi ha bire duyuyorum. HDD'yi çıkartmak için kasanın arkasını açtım ama Vatan'daki eleman kablolamayı o kadar rezil yapmış ki erişmem mümkün değil. Ama HDD'den olduğunu sanmıyorum. Belki kablolar kötü toplanmıştır diye kasanın arkasını açıp biraz düzenledim ama ses hala var.
Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Bu arada masa Ikea dan dandik büyük bir masa. Ama masayı tutunca falan uğultu geçmiyor.
reyis sorunun aynısını ben de yaşıyorum. kapağı çıkarınca ses gelmiyor falan. ne yaptın kaynağı neymiş hallettin mi ?

Bu konuda HDD diye israr ettiydim heralde :D
Hocam şöyle en çok uğultuyu HDD çıkartıyor ama kasadaki Rampage fanlarda yapıyor. HDD yerine SSD takacağım Rampage fanlarıda Xigmatek Galaxy Elite 2 FAN lar ile değiştireceğim. Uğultu yine kesilmezse PC yi camdan atmayı düşünüyorum.

Hocam şöyle en çok uğultuyu HDD çıkartıyor ama kasadaki Rampage fanlarda yapıyor. HDD yerine SSD takacağım Rampage fanlarıda Xigmatek Galaxy Elite 2 FAN lar ile değiştireceğim. Uğultu yine kesilmezse PC yi camdan atmayı düşünüyorum.
Cooler Master Halo al bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı