Bilgisayardan sonra PSU'yu kapatmak mantıklı mı?

Özlemyildz

Femtopat
Arkadaşlar, ben bilgisayarımı kapattıktan sonra bir de PSU'yu kapatıyorum. Bunun bir zararı olur mu ya da PSU'yu kapatmadan bilgisayarım akım korumalı prize bağlı, bilgisayar kapanınca direkt prizi kapatsam olur mu?

PSU kapatman zararlı değil, aksine yararlı bir eylem. Şebekedeki olası bir dalgalanmada PSU 0 zarar görecektir. Aynı işlemi prizi kapatarak da yapabilirsiniz tercih size kalmış.

Benim anakart hala güç veriyor PC'yi kapattığımda fare veya klavye ile oynarsam ışıkları açılıyor. Ondan dolayı PSU'yu kapatıyorum arada.

Benim anakart hala güç veriyor PC'yi kapattığımda fare veya klavye ile oynarsam ışıkları açılıyor. Ondan dolayı PSU'yu kapatıyorum arada.

BIOS menüsünde güç ayarları kısmında erp diye bir seçenek var bende. Onu açık ya da kapalı bu ikisinden birine alınca fare ışığı ve klavye ışığı da kapanıyor. Bu ayara bak bir istersen. Benim anakart Gigabyte.

Fişi çekmek, prizi kapatmak veya PSU üzerindeki anahtarı kapamak arasında hiçbir fark yok. Bunlardan birisinin yapılması güvenlik için yeterli. Ben sıradan anahtarsız bir priz kullanıyorum. Monitöre giden elektriğin de kesilmesi için üçlü uzatma kablosunu çıkarıyorum duvardan. Anahtar varsa o da olur. Kullanılmayan zamanlarda herhangi bir şekilde PSU gücünün kesilmesi taraftarıyım. Şebekede gerilim dalgalanmasına sebep olabilecek bir arıza zarar verebilir. Düşük de olsa bir ihtimal var.

Yeni konular

Geri
Yukarı