Bilgisayarı 12 saat açık tutmak ortalama ne kadar elektrik tüketir?

ibrahimkekec

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Marka, model, kasa özellikleri gibi detayları bir kenara bırakalım .net rakam istemiyorum, ortalama bir değer söyleseniz yeterli olur.
Bir yazılım için bilgisayarı akşam 12'den öğlen 12'ye açık tutmak ortalama ne kadar elektrik yakar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim kart yani RTX 3070 220W Max tüketirken 3090 350 tüketiyor modelden modele markadan markaya çok değişir tüketim değerleri. Ama bende 750W PSU var tabii sistem 600-650 civarı önerilen ve 1 ayda en fazla 100-120 civarı getiriyor aşağı yukarı. Günde 7-8 saat kullandığım oluyor ve PC'yi zorlyacak oyunlar oynuyorum.

Sistem özelliklerinizi bilmeden bir şey söyleyemeyiz. Ben 65W işlemci kullanırken sen 105W kullanıyor olabilirsin veya da ben APU kullanırken sen 3090 kullanıyor olabilirsin. Elektrik tüketimini etkileyen çok fazla faktör var.

Sistem bileşenlerinizi ve açık kalan bilgisayarı ne için kullanacağınızı yazmanız gerekiyor. İşlemciler ve ekran kartları modellerine göre farklı güç tüketimi yapar. Ve açık kalan bilgisayarda mining yapan da var Metin2'de pazar açan da.

Arkadaşlar sistem bileşenleri bu şekilde: (1. görsel)
Bilgisayarı çalıştırma sebebimde backlink basması ortalama CPU RAM tüketimi programın sağ tarafında yazıyor: (2. resim)
Sistem bileşenlerini bilmeden bir şey söyleyemeyiz. Intel HD 530 ile R9 280X aynı elektriği tüketmiyor maalesef.

30 günde sadece 1 defa yapacaksınız bunu ve faturaya yansıyacak rakamı mı merak ediyorsunuz?

Benim kart yani RTX 3070 220W Max tüketirken 3090 350 tüketiyor modelden modele markadan markaya çok değişir tüketim değerleri. Ama bende 750W PSU var tabii sistem 600-650 civarı önerilen ve 1 ayda en fazla 100-120 civarı getiriyor aşağı yukarı. Günde 7-8 saat kullandığım oluyor ve PC'yi zorlyacak oyunlar oynuyorum.

Sistem özelliklerinizi bilmeden bir şey söyleyemeyiz. Ben 65W işlemci kullanırken sen 105W kullanıyor olabilirsin veya da ben APU kullanırken sen 3090 kullanıyor olabilirsin. Elektrik tüketimini etkileyen çok fazla faktör var.

Sistem bileşenlerinizi ve açık kalan bilgisayarı ne için kullanacağınızı yazmanız gerekiyor. İşlemciler ve ekran kartları modellerine göre farklı güç tüketimi yapar. Ve açık kalan bilgisayarda mining yapan da var Metin2'de pazar açan da.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    120,9 KB · Görüntüleme: 572
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    38,4 KB · Görüntüleme: 552
500watt kullanıyorsun 500w psu saatte 0.5kwh güç tüketir o da saatte 0.35tl'ye denk geliyor yani 12 saatte 4.2 tl eder.Aylık olarak işlem yaptığımda ayda toplam maksimum 126 TL yakar.Ama sen 500watt harcamıyorsan yarısını anca harcarsın toplam 60 civarı falan gelir.

İşleme göre değişir hocam. Knight oynadığım yıllar pazara aylarca bıraktım kaç tane laptop ile. Çok bariz bir fark görememiştim. Tabi o laptop şimdiki gibi güçlü değildi. Yani yapılacak işleme bağlıdır bilgisayar çok çekmiyordu ama mining türevi bir şey yapacaksa çeker illa ki yük altında ise.

İşleme göre değişir hocam. Knight oynadığım yıllar pazara aylarca bıraktım kaç tane laptop ile. Çok bariz bir fark görememiştim. Tabii o laptop şimdiki gibi güçlü değildi. Yani yapılacak işleme bağlıdır bilgisayar çok çekmiyordu ama mining türevi bir şey yapacaksa çeker illaki yük altında ise.

Doğru güç ayarları vs. yapılınca mining oyuna göre daha az harcıyor aslında. Ekran kartına yük bindiğinden sadece az harcıyor.

Geri
Yukarı