Bilgisayarı açıldığında sıcaklık 100 dereceyi geçiyor ve sistem kapanıyor

HakanreuS

Kilopat
Daha fazla  
Selam, bilgisayarı açtığım zaman işlemci 100 dereceyi geçiyor. Sonra sistem kendini kapatıyor, ancak bu 2 3 defa devam ettikten sonra tekrar açtığımda ekran gelmiyor. Sonra res atıyorum ekran geliyor ve işlemci 45 50 derece bandında çalışıyor. Bunu neden yapar?

İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Anakart: Gigabyte B550M DS3h.
Ekran kartı: RTX 2060 3 fan.
RAM: G.Skill 32 GB 16X Dual 3600 MHz.
Soğutucu: cooler master masterliquid ml240l v2

Son düzenleme:
Selam, bilgisayarı açtığım zaman işlemci 100 dereceyi geçiyor. Sonra sistem kendini kapatıyor, ancak bu 2 3 defa devam ettikten sonra tekrar açtığımda ekran gelmiyor. Sonra res atıyorum ekran geliyor ve işlemci 45 50 derece bandında çalışıyor. Bunu neden yapar?

İşlemciyi kontrol et fanın altında ufak ince plastik bir şey oluyor ya jelatin filan onu sökymeyi unutmuş olabilirsin.

Soğutucu tam oturmasa bir daha sıcaklık kesinlikle düşmez. ML240L'in V1 ise zaten kronik sorunları vardı. Pompa ya da içerideki sıvıda bulunan hava oranında da bir sorun var görünüyor.

Soğutucu tam oturmasa bir daha sıcaklık kesinlikle düşmez. ML240L'in V1 ise zaten kronik sorunları vardı. Pompa ya da içerideki sıvıda bulunan hava oranında da bir sorun var görünüyor.

Cooler Master Masterliquid ML240l kullanıyorum. Açtığım zaman sıcaklık çok yüksek bunu 2 3 defa tekrarlıyor. Sonra tekrar açtığım zaman düzeliyor anlam veremiyorum.

Screenshot_4.png

Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240l V2

Sıvı soğutmanın montajı önemli. Radyatörü tercihen kasanın üstüne takmalısın. Ön kısma takıyor isen de pompanın seviyesi radyatörün üst seviyesinden alçakta olmalı. Bunun yapılmadığı durumlarda sıvı akışı düzgün olmayacak ve işlemci düzgün soğutulamayacak. Montajın doğru olduğunu düşünüyorsan başka bir soğutucu ile deneyerek sorunun kaynağının soğutucuda olup olmadığını anlayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı