Çözüldü Bilgisayarı açınca monitörün altında çıkan çizgiler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArasP

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarım uzun süre kapalı durunca açınca resimdeki gibi sanki hasar almış gibi alt kısmında görüntü olmuyor fakat 3-5 dakika sonra düzeliyor. Bunun nedeni nedir? Ayrıca monitör PC'ye bağlı olmayınca açınca böyle bir şeye rastlamadım. Üstelik Windows gelmeden BIOS ekranında da böyle bir şey olmuyor fakat Windows gelince oluyor, nedenini bilen var mı? Konu daha önce açıldıysa görmedim, pardon.

Dosya Ekleri

• IMG-4961.JPG
    IMG-4961.JPG
    185,2 KB · Görüntüleme: 2.186
Çözüm
4-5 aydır bu sorunu yaşıyorum, monitörüm Asus TUF Gaming Curved 144 Hz ve artık çizgiler gitmiyor direkt ekran simsiyah kalıyor :(
Düzeltme: Arkadaşların bahsettiği gibi ikinci ekranım olan Asus TUF Gaming Curved 144 Hz ekranı 120 Hz olarak kullanmaya başlayınca sorun düzeldi, 144 Hz alıp kullanamamak çok saçma :D
Bilgisayarım uzun süre kapalı durunca açınca resimdeki gibi sanki hasar almış gibi alt kısmında görüntü olmuyor fakat 3-5 dakika sonra düzeliyor. Bunun nedeni nedir? Ayrıca monitör PC'ye bağlı olmayınca açınca böyle bir şeye rastlamadım. Üstelik Windows gelmeden BIOS ekranında da böyle bir şey olmuyor fakat Windows gelince oluyor, nedenini bilen var mı? Konu daha önce açıldıysa görmedim, pardon.

Dostum, ne yaptın? Sorun ekran kartında mıymış, monitörde miymiş? Aynı sorun bende de var ona göre garantiye yollayacağım.

Aynı sorunu yaşarken bu konuyu takip ediyordum. Çünkü aynı sorun bende de mevcuttu. Açılırken hiçbir şey yok. Şifre ekranına gelince altta renkli renkli çizgiler çıkıyordu. SS almaya çalıştığımda ise görünmüyordu. Kasayı açıp kompresör yardımıyla iyice temizledim ve oldu. İsterseniz deneyin derim. Ben Display kablosunda sıkıntı olduğunu düşünmüştüm ama şimdi hiçbir sorun yok. Windows 10 Pro kullanıyordum. 11'e geçtim. Yine aynı. Güzel bir temizlikle iş çözüldü.

Sorunun sebebini bilmiyorum fakat ben bu sorunu şöyle çözdüm. 144Hz monitörüm var. NVIDIA Denetim Masası'ndan çözünürlük değiştirmeden 120Hz'ye düşürünce sorun ortadan kalktı. Fakat 144Hz ile sorunsuz kullanmanın çözümünü hala bulabilmiş değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun sebebini bilmiyorum fakat ben bu sorunu şöyle çözdüm. 144Hz monitörüm var. NVIDIA Denetim Masası'ndan çözünürlük değiştirmeden 120Hz'ye düşürünce sorun ortadan kalktı. Fakat 144Hz ile sorunsuz kullanmanın çözümünü hala bulabilmiş değilim.

Buradakileri yaptım.

Güvenli kipte çalıştırıp NVIDIA seçtim ne varsa sildi. Sonra normal başlatıp yeni ekran kartı driverını yükledim. 144 Hz de çalışıyor şu an. Hiçbir sorun kalmadı.
Buradakileri yaptım.

Güvenli kipte çalıştırıp NVIDIA seçtim ne varsa sildi. Sonra normal başlatıp yeni ekran kartı driverını yükledim. 144 Hz de çalışıyor şu an. Hiçbir sorun kalmadı.
Maalesef tekrar başladı...

Son düzenleme:
1 yıl önce aynı ayda yanıt vermiştim, 1 yıl öyle kullandım şimdi bugün açınca artık çizgiler çok fazla ekranı göstermeyecek şekilde ayrıca 30 dakika bekledim gitmediler, çözüm üstteki gibi 120Hz de kullanmak öyle yapınca gidiyor fakat 144Hz'de kullanamamak kötü tabii ki (Model: MSI MAG271CQR merak edenler için).

Vallahi ben bıktım ve çözüme kavuştum. Aşırı rahatım. Sattım komple masaüstünü. Huawei i5 11. nesil laptop aldım. Öyle boş boş oyunsuz takılıyorum. Zaten oyun da oynamıyordum. 120 Hz alınca tamamen çözülüyor sorun.

1 yıl önce aynı ayda yanıt vermiştim, 1 yıl öyle kullandım şimdi bugün açınca artık çizgiler çok fazla ekranı göstermeyecek şekilde ayrıca 30 dakika bekledim gitmediler, çözüm üstteki gibi 120Hz de kullanmak öyle yapınca gidiyor fakat 144Hz'de kullanamamak kötü tabii ki (Model: MSI MAG271CQR merak edenler için).
Ölümünü bile bile yürümeye devam etmek... Benimki 10. ayında çizgiler hala minimal ama korkuyorum bu yorumları görünce.

Aynı sorun 1.5 yıldır falan bende de var. MSI monitör kullanıyorum ekran ne kadar uzun süre kapalı kalırsa o çizgiler o kadar uzun süre sonra kayboluyor. 6 ay askere gittim, gelip açtığımda 1 saat falan çizgilerin gitmesini beklemiştim. Sorun ne ekran kartı ne sürücü sadece 144 Hz de sorun oluyor ekran kartı veya sürücülerle de alakası yok NVIDIA kullanıyordum 3-4 gün önce AMD'ye geçtim sorun yine aynı tek denemediğim yöntem kablosunu değiştirmek ona da üşendiğim için uğraşmak istemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı