Çözüldü Bilgisayarı açınca reset atıyor ve döngüye giriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ru1ns

Kilopat
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Son bir kaç haftadır reset sorunluyla uğraşıyorum.
Ortada hiçbir sorun yok iken bir anda böyle birşey olmaya başladı. Kasanın güç tuşuna basıp açınca, normal açılıyormuş gibi oluyor 1-2 sn içinde ama kendini resetliyor ve aynen bu şekilde devam ediyor. Sistem bir türlü kendini başlatamıyor. Parçaların hepsini çıkartıp uzay montaj yaptığımda ise böyle bir sorunla karşılaşmıyorum açılıyor ve reset atmıyor. En son yine uzay montaj da denedim sorunsuz açılınca kasanın içinde acaba anakartın temas ettiği bir yer var mı diye inceledim kablolara baktım ve yine montajladım, sorunsuz bir şekilde açıldı fakat daha sabah sorunsuz açılan bilgisayar yine aynı şeyi yapıyor.

Sistem:
Ryzen 3600X 4.1 Ghz , 1.26V
Asus Tuf B450 Pro Gaming
Crucial Ballistix 16GB BL2K8G30C15U4B
Cooler Master ML240 Lite CPU Soğutucu
MSI GTX1070 8GB
PSU: Cooler Master 700w +80

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Son bir kaç haftadır reset sorunluyla uğraşıyorum.
Ortada hiçbir sorun yok iken bir anda böyle birşey olmaya başladı. Kasanın güç tuşuna basıp açınca, normal açılıyormuş gibi oluyor 1-2 sn içinde ama kendini resetliyor ve aynen bu şekilde devam ediyor. Sistem bir türlü kendini başlatamıyor. Parçaların hepsini çıkartıp uzay montaj yaptığımda ise böyle bir sorunla karşılaşmıyorum açılıyor ve reset atmıyor. En son yine uzay montaj da denedim sorunsuz açılınca kasanın içinde acaba anakartın temas ettiği bir yer var mı diye inceledim kablolara baktım ve yine montajladım, sorunsuz bir şekilde açıldı fakat daha sabah sorunsuz açılan bilgisayar yine aynı şeyi yapıyor.

Sistem:
Ryzen 3600X 4.1 Ghz , 1.26V
Asus Tuf B450 Pro Gaming
Crucial Ballistix 16GB BL2K8G30C15U4B
Cooler Master ML240 Lite CPU Soğutucu
MSI GTX1070 8GB
PSU: Cooler Master 700w +80

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam, ben bu sorunu SSD'de takılı olan kabloyu HDD'ye, HDD'de takılı olan kabloyu SSD'ye takarak çözmüştüm. Onun dışında kasada statik elektrik falan olabilir belki. Pek bilgim yok.

Hocam, ben bu sorunu SSD'de takılı olan kabloyu HDD'ye, HDD'de takılı olan kabloyu SSD'ye takarak çözmüştüm. Onun dışında kasada statik elektrik falan olabilir belki. Pek bilgim yok.
Hocam, kablo derken SATA kablosunu mu kastettiniz? Yoksa PSU dan gelen kabloyu mu? Yanlış anlamayın, çok yoruldum sorun nedir onu da bulamıyorum... Bu yüzden karıştırıyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Bugün son kez kasadan çıkarıp uzay montaj yaparak test etmek istedim. Ancak uzay montajda da aynı problem devam etti. Bende diğer parçaların çalışıp çalışmadığını anlamak için elimde bulunan Intel i5 işlemcili Z170 Anakartımdaki RAM ve diğer parçalarını söktüm ve ASUS B450 anakartakımda bulunan parçaları taktım. RAM, PSU, GPU, HDD, SSD, CPU Soğutucu hepsi eksiksiz çalışmakta bir tek İşlemciyi test edemedim o da AMD olduğu için ancak İşlemci pinlerinde bir problem olmadığından (eğiklik, kırık vb) işlemcide problem olduğunu düşünmüyorum.

Bunu söylememin nedeni ise, anakart üzerindeki yaptığım çeşitli incelemeden sonra işlemciye güç veren 12V kablosunu takınca anakart kendini başlatamıyor ve reset döngüsüne giriyor. Ancak 12V kablosuna çıkarıp anakarta tetik verdiğim zaman sorunsuz çalışıyor ve güç alıyor anakart. Elimde multimetre olmadığından kısa devrenin hangi mosfet den kaynaklı olduğunu bulamadım ve garantisi hala devam ettiğinden dolayı çok fazla karıştırmadım ve yarın servise göndereceğim.

Cevap veren herkese teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,
Bugün son kez kasadan çıkarıp uzay montaj yaparak test etmek istedim. Ancak uzay montajda da aynı problem devam etti. Bende diğer parçaların çalışıp çalışmadığını anlamak için elimde bulunan Intel i5 işlemcili Z170 anakartımdaki RAM ve diğer parçalarını söktüm ve ASUS B450 anakartakımda bulunan parçaları taktım. RAM, PSU, GPU, HDD, SSD, CPU soğutucu hepsi eksiksiz çalışmakta bir tek işlemciyi test edemedim o da AMD olduğu için ancak işlemci pinlerinde bir problem olmadığından (eğiklik, kırık vb) işlemcide problem olduğunu düşünmüyorum.

Bunu söylememin nedeni ise, anakart üzerindeki yaptığım çeşitli incelemeden sonra işlemciye güç veren 12v kablosunu takınca anakart kendini başlatamıyor ve reset döngüsüne giriyor. Ancak 12v kablosuna çıkarıp anakarta tetik verdiğim zaman sorunsuz çalışıyor ve güç alıyor anakart. Elimde multimetre olmadığından kısa devrenin hangi MOSFET'den kaynaklı olduğunu bulamadım ve garantisi hala devam ettiğinden dolayı çok fazla karıştırmadım ve yarın servise göndereceğim.

Cevap veren herkese teşekkürler.

Hocam aynı sorunu şu an yasıyorum sorun neymis nasıl cözdüler hocam lütfen yazın.

Geri
Yukarı