Bilgisayarı açma tuşuna bastıktan sonra fanlar 5 saniye dönüp duruyor

cihangirkrs

Hectopat
Daha fazla  
Fanlar 5 saniye dönüyor sonra duruyor ve aynısı sürekli tekrarlanıyor. Anakart, işlemci ve RAM değişikliği yaptıktan sonra başladı. Eskiler ile düzgün çalışıyordu.
Ramin sadece 1 tanesini taktım ve fanlar normal dönüyor fakat yarım saniyelik bir düüt sesi geldi ve ekrana görüntü gelmiyor.

Ekran kartının kablolarının tamamen bağlı olduğunu kontrol eder misiniz ?

1 tanesi bozuk gozüküyor bip sesi boş yere gelmez
Ekran kartı kabloları düzgün takılı. Yerinde sağlam duruyor. bip sesi %100 bozuk demek mi?
Verdiğin modelden Google'da arattım ve bu çıktı özellikler olarak.

Anakartın desteklediği RAM tipi DDR3. Desteklediği RAM frekansı ise 1066/1333 Mhz. Sizin RAM'ler 1600 Mhz. Sorunun RAM'lerinden kaynaklanıyor gibi geldi.
Benim bildiğim anakart desteğinden yüksek frekansta ram takıldığında anakart kendine uygun şekilde çalışmaya devam eder geri kalan kısım fazlalık kalır. Yanlış mı biliyorum?

Arkadaş ekran kartını değiştirmediğini söyledi. Odaklanmamız gereken kısımlar: RAM, anakart, PSU, işlemci (en düşük ihtimal).
2 ram var gskill 4gb ddr3 ramler 1 tanesini tek taktığımda fanlar 5 saniye çalışığ duruyor ve tekrarlanıyor diğerini tek taktığımda 1 kez düüt sesi geliyor ve ekrana görüntü gelmiyor ama fanlar durmuyor.

Montajdan hemen sonra başladı montaja başlamadan önce eski parçalarla bilgisayar düzgün çalışıyordu uyumluluklarından eminim.

RAM'leri ayrı olarak takıp denemişsiniz ve 2 farklı sonuç almışsınız. Demek oluyor ki 'düt' sesine sebep olan RAM hangisi ise muhtemelen ya bozuk ya arızalı.

Ekran kartı kabloları düzgün takılı. Yerinde sağlam duruyor. bip sesi %100 bozuk demek mi?
Ramlar tozluysa temizlemeye çalışın. %90 ram kaynaklı bir sorun olarak gözüküyor bu arada işlemci ile ilgili bir sıkıntı yok eğer olsaydı ilk çalıştirdiginizda çalışır daha sonra işlemci cok isindigindan vb. sebeplerden kendini kapatirdi ve her zaman 5 sn calisir kapanirdi. fakat 2.ram i taktiktan sonra calisiyor fakat ekran gelmiyoe diyorsunuz

Arkadaş ekran kartını değiştirmediğini söyledi. Odaklanmamız gereken kısımlar: RAM, anakart, PSU, işlemci (en düşük ihtimal).

RAM'leri ayrı olarak takıp denemişsiniz ve 2 farklı sonuç almışsınız. Demek oluyor ki 'düt' sesine sebep olan RAM hangisi ise muhtemelen ya bozuk ya arızalı.
Fanların 5 saniye dönüp durmasına ve bunun tekrarlanmasına sebep olan ram hakkında ne düşünüyorsunuz?

BIOS reset attım, Ekran kartını söktüm monitörü anakarta bağladım ve 5 saniye döndürüp durmasına sebep olan RAM'i çıkardım tek RAM ekran kartsız bilgisayar açıldı fakat anlamadığım ekran kartı 1 saat önce diğer sistemde çalışıyordu. Neden böyle oldu anlamadım. Ekran kartım %100 bozuk mudur diğer RAM'le birlikte?

Ekran kartını ben satın almadım ama 2.el olduğunu biliyorum. Sorunun anakartın ekran kartı slotunda olduğunu düşünüyorum şu an çünkü başka bir ekran kartıyla denedim ve gene görüntü alamadım. Ekran kartlarının fanları dönüyor ama bu düzgün çalışmaları gerektiğini işaret eder mi bilmiyorum

Ekran kartını ben satın almadım ama 2.el olduğunu biliyorum. Sorunun anakartın ekran kartı slotunda olduğunu düşünüyorum şu an çünkü başka bir ekran kartıyla denedim ve gene görüntü alamadım. Ekran kartlarının fanları dönüyor ama bu düzgün çalışmaları gerektiğini işaret eder mi bilmiyorum

O zaman bu sorun çözülmüş demektir. Sorunun kaynağı sizin yeni takmış olduğunuz anakarttır. Burada dediğiniz gibi ekran kartı çalışıyor ama görüntü vermiyorsa sorunun kaynağı muhtemelen anakarttadır. Böylece RAM farklılık olayını da açıklamış oluyoruz. Sorunun çözümü içinse güvenilir bir siteden veya mağazadan yeni bir uygun anakart almalısınız.

Geri
Yukarı