Bilgisayarı arka şalterden kapatma sonrası açılmıyor

Tarslan35

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci :)
Bilgisayarım gayet iyi olmasına rağmen masaüstündeyken Discord, Spotify ve Netflix açıkken bir anda takıldı donmalar oldu yaptığım işlemler geç gelmeye başladı bende biraz bekledikten sonra ön Power tuşuna bastım bir şey olmadıktan sonra yine bekleyip arka şalteri kapattım bilgisayarı tekrar açtığımda ışıkları geldi ama siyah ekranda öyle kaldı klavye, mouse, fan, RAM, ekran kartı ışıkları yanıyor ama anakart görüntüsü gelmiyor korkmaya başladım, şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 15923288143463944582055670845891.jpg
    15923288143463944582055670845891.jpg
    985,3 KB · Görüntüleme: 393
Bozuk değildir, ben defalarca çıkartıp taktığım, ya da PC parçası değiştirdiğim zaman bu şekil de tıpkı aynı hatayı veriyor. Tekrar bir kurulum yaparsan SSD'nin çalıştığını kuruluma başlayacağını göreceksin. Bozuk olduğunu sanmıyorum rahat olabilirsin. Dene istersen BIOS'a girecektir. Giremedim yazmışsın ama tekrar birkaç kez dene. Olmadı kurulum sidisini tak öyle gir. Farklı bir şekil de onarılma olur mu bunu bilmiyorum. Direk yeni yazılım kuruyorum öyle kurtuluyorum. Umarım daha kolay, yazılım atılmadan bir yolu vardır. Ben de var ise sonucu merak ile takip edeceğim.

Windows USB'si yok elimde onu yapıp deneyeceğim umarım bozulmamıştır sonucu yazacağım.

Benim anladığım kadarıyla sorun şu.

Sen öyle yapınca herhalde BIOS'da bir şeyler değişti Boot menüde. Sana Boot menüye gidip SSD'ini 1.sıraya koymanı söylüyor bir nevi. Aynisini 2 gün önce gece yaşadım inan bana. Del olması şart değil. Zaten Boot menü Del ile girilmez. BIOS'da bile genelde F12 ile girilir.

Örneğin şöyle söyliym bir de format atarken format CD'si ya da USB her neyse takılır ilk sıraya konur, SSD HDD ne varda ikinci sıraya atılır. Bu sayede sistem ilk önce takılan şeyi okur ve format olduğunu anlar.

Senin o Boot menüye girmen SSD'ini okuncaklardan ilk sıraya koyman lazım.

Windows USB'si yok elimde onu yapıp deneyeceğim umarım bozulmamıştır sonucu yazacağım.

Hard diskinin bozulmasını değil, bu durumdan nasıl kurtulup yazılım kurmadan eski haline dönmesini kastettim. Bozulacağına pek ihtimal vermiyorum :) yeniden maalesef kurulum şart zaten. Kurulumsuz net bilgi verecek bir arkadaş var ise onun elini sıkmaya hazırım. Olmaz diyemiyorum, ben şimdiye kadar yazılım atmadan yapamadığım için, bu şekil düşünüyorum. Kolay gelsin.

Benim anladığım kadarıyla sorun şu.

Sen öyle yapınca herhalde BIOS'da bir şeyler değişti Boot menüde. Sana Boot menüye gidip SSD'ini 1.sıraya koymanı söylüyor bir nevi. Aynisini 2 gün önce gece yaşadım inan bana. Del olması şart değil. Zaten Boot menü Del ile girilmez. BIOS'da bile genelde F12 ile girilir.

Örneğin şöyle söyliym bir de format atarken format CD'si ya da USB her neyse takılır ilk sıraya konur, SSD HDD ne varda ikinci sıraya atılır. Bu sayede sistem ilk önce takılan şeyi okur ve format olduğunu anlar.

Senin o Boot menüye girmen SSD'ini okuncaklardan ilk sıraya koyman lazım.

Bu yazı çıkıyor hocam şimdi de F11 tuşuna bastım yine o menü açılmadı.

Dosya Ekleri

• 15923347234747603933007012910579.jpg
    15923347234747603933007012910579.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 31
Komut istiyor, BIOS kurulumunu çalıştırmak için Del tuşuna veya önyükleme menüsünü çalıştırmak için F11 tuşuna basın BIOS Update m-flaşını etkinleştirmek için CTRL + 5 tuşlarına basın. Bu yazıdan sonra F11'e veya Del tuşuna bas. Olmadı tekrar çık yeniden başlat Del tuşu ile BIOS'a girmeye çalış. Nasıl giremiyor anlayamadım bu durumu. HDD veya SSD takılı olmasa bile BIOS'a girmesi gerekir.

Bilgisayar biraz kapalı kaldı şimdi tekrar açtım bu ekran geldi ama 20 dakikadır böyle.
Bilgisayar biraz kapalı kaldı şimdi tekrar açtım bu ekran geldi ama 20 dakikadır böyle.

Hala bu durumda sizce ne yapmalıyım ?

Hala bu durumda sizce ne yapmalıyım?
Ön tuştan bilgisayarı yeniden başlattım şimdi tekrar eski haline döndü. Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilecek birileri var mı?
Ön tuştan bilgisayarı yeniden başlattım şimdi tekrar eski haline döndü. Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilecek birileri var mı?

Dosya Ekleri

• 15923390610191421942152218632098.jpg
    15923390610191421942152218632098.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Çıkartıp biraz beklemen daha iyi olacaktır. Kac dakika tam hatırlamıyorum ama bence acele etme kalsın bir 10 15 dakika cıkmış şekilde.
Nasıl çıkaracağını bilmiyorsan internette videoları var.

Çıkartıp biraz beklemen daha iyi olacaktır. Kac dakika tam hatırlamıyorum ama bence acele etme kalsın bir 10 15 dakika cıkmış şekilde.
Nasıl çıkaracağını bilmiyorsan internette videoları var.

Nasıl çıkaracağımı öğrendim son kez bir deniyorum olmazsa bir çıkartıp 20 dakika bekleyeceğim.
Hocam müjde :D BIOS ekranı geldi.
Nasıl çıkaracağımı öğrendim son kez bir deniyorum olmazsa bir çıkartıp 20 dakika bekleyeceğim.

BIOS ekranında bekliyorum hocam.

Dosya Ekleri

• 15923468902193070719842126440139.jpg
    15923468902193070719842126440139.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Geri
Yukarı