Bilgisayarı her açışta scan disk yapması normal mi?

Canzzers

Picopat
Selamlar. Bu gün kardeşim canlı derste iken beni aradı ve ekranın donduğunu, ama seslerin geldiğini söyledi. Ben de bilgisayara restart atıp kapatmasını söyledim. Sonrasında eve geldim ve bilgisayarı açtım. Önüme Windows'un disk tarama ekranı geldi. Geçmek için herhangi bir tuşa basın dedi. Basmadım, donmanın bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve yapmasını bekledim. Ama scan disk yapmadan (eski bilgisayarımda olduğunda %20-%30 diye dolardı) direk beni masaüstüme attı. Sonra içime şüphe doğdu tekrar kapat aç yaptım. Yine karşımda Scan disk mesajı. Sonra yeniden başlat yaptım, tekrar aynı sonuç. Sizce sorun nerede olabilir? Yazılımsal mı, yoksa donanımsal bir sorun mudur? İki diskin de garantisi duruyor.
Windows'un içinde bulunduğu disk: Kingston SA400M8240G 240,0 GB.
Yedek olarak kullandığım HDD: ST1000DM010-2EP102 1000,2 GB.

Dosya Ekleri

• 1614884779620.png
    1614884779620.png
    85 KB · Görüntüleme: 32
  • 1614884794013.png
    1614884794013.png
    91,9 KB · Görüntüleme: 32
KS
Canzzers

Canzzers

Picopat
Dostum bana elektrikler kesildiğinde olmuştu ben format atarak çözmüştüm hatta SSD test ettiğimde bir zarar görmediğini de doğrulamıştım, yani yazılımsal.
Bilgisayarın donma nedeni neden olabilir ? Dediklerinizi dikkate alacağım.

Emrullah Önemli

Centipat
Yer
C:Turkey/İstanbul/Pendik
Selamlar. Bu gün kardeşim canlı derste iken beni aradı ve ekranın donduğunu, ama seslerin geldiğini söyledi. Ben de bilgisayara restart atıp kapatmasını söyledim. Sonrasında eve geldim ve bilgisayarı açtım. Önüme Windows'un disk tarama ekranı geldi. Geçmek için herhangi bir tuşa basın dedi. Basmadım, donmanın bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve yapmasını bekledim. Ama scan disk yapmadan (eski bilgisayarımda olduğunda %20-%30 diye dolardı) direk beni masaüstüme attı. Sonra içime şüphe doğdu tekrar kapat aç yaptım. Yine karşımda scan disk mesajı. Sonra yeniden başlat yaptım, tekrar aynı sonuç. Sizce sorun nerede olabilir? Yazılımsal mı, yoksa donanımsal bir sorun mudur? İki diskin de garantisi duruyor.

Cihazı flash bellek yardımı ile diski biçimlendirip temiz bir Windows kurun normal değil eğer cihaz hasar aldıysa veya titreşimden etkilendiyse HDD bozulmuş olabilir.

Assecreed

Kilopat
Yer
Evde
Bu donma sorunu birçok donanım kaynaklı olabilir. Mesela ekran kartı kaynaklı olmuş olabilir. Bu disk kontrol ekranı sisteme reset attığınız için çıktı.

Emrullah Önemli

Centipat
Yer
C:Turkey/İstanbul/Pendik
Selamlar. Bu gün kardeşim canlı derste iken beni aradı ve ekranın donduğunu, ama seslerin geldiğini söyledi. Ben de bilgisayara restart atıp kapatmasını söyledim. Sonrasında eve geldim ve bilgisayarı açtım. Önüme Windows'un disk tarama ekranı geldi. Geçmek için herhangi bir tuşa basın dedi. Basmadım, donmanın bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm ve yapmasını bekledim. Ama scan disk yapmadan (eski bilgisayarımda olduğunda %20-%30 diye dolardı) direk beni masaüstüme attı. Sonra içime şüphe doğdu tekrar kapat aç yaptım. Yine karşımda scan disk mesajı. Sonra yeniden başlat yaptım, tekrar aynı sonuç. Sizce sorun nerede olabilir? Yazılımsal mı, yoksa donanımsal bir sorun mudur? İki diskin de garantisi duruyor.

Hocam kusura bakmayın Windows SSD'nin içerisine kurulu imiş bugün bir dalgınım özür dilerim.

Assecreed

Kilopat
Yer
Evde
Açılıştaki disk kontrolü sorunu için format atmanıza gerek yok. Regedit üzerinden kapatabilirsiniz.

KS
Canzzers

Canzzers

Picopat
Açılıştaki disk kontrolü sorunu için format atmanıza gerek yok. Regedit üzerinden kapatabilirsiniz.
Teşekkür ederim.

Yukarı