Bilgisayarı kullanırken donuyor ve takılma sesi geliyor

Veli Öztürk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Uzun süredir(6 yıl) temizlemediğim bilgisayarımı temizledikten sonra termal macunlarını değiştim. Isı değerleri bayağı düştü her şey normal gözüküyor fakat masaüstünde ve oyunlarda takılma yapıp ses çıkartıyor örnek videoyu bıraktım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin iyi aslında. İşlemciye 16gb ram desteği falan güzel.
İşlemci tabanlı oyunlarda %17 darboğaz var.
İşlemci%100 kullanılırken ekran kartın %83 den yukarı çıkamıyor. Buda ekran kartının tam performans verememesi demek usta. Alt tab yavaş mı yada arkaplan uygulamalarında takılma oluyor mu?
Ekran kartı tabanlı oyunlarda %1 darboğaz oluyo, işlemci %100 kullanılıyor, ekran kartın %99 kullanılıyor. Sistem iyi aslında işlemci gerektiren şeylerde biraz darboğaz yapıyor. Alt limiti vereyim sana darboğaz alt limiti %5 civarıdır.

Sistemin iyi aslında. İşlemciye 16 GB RAM desteği falan güzel.
İşlemci tabanlı oyunlarda %17 darboğaz var.
İşlemci%100 kullanılırken ekran kartın %83'den yukarı çıkamıyor. Bu da ekran kartının tam performans verememesi demek usta. Alt Tab yavaş mı ya da arka plan uygulamalarında takılma oluyor mu?
Ekran kartı tabanlı oyunlarda %1 darboğaz oluyor, işlemci %100 kullanılıyor, ekran kartın %99 kullanılıyor. Sistem iyi aslında işlemci gerektiren şeylerde biraz darboğaz yapıyor. Alt limiti vereyim sana darboğaz alt limiti %5 civarıdır.

Termal macun değişimi yapmadan önce sorun yoktu macunları değiştirdikten sonra masaüstünde takılmaya başladı.

Dediğim gibi işlemci macundan sonra bazen adapte olması birkaç gün sürebilir.
Onun dışında Windows şişmiş olabilir format atman gerekebilir.
Pc fişlerini sök ramleri çıkar sonra geri tak.
Bios, chipset, ekran kartı diğer aygıtların falan güncel driverlarını kur.
Yeniden başlat dene sorun tekrarlıyor mu diye.
Devam ediyorsa windows + S tuşuna bas, cmd yaz sonra komutsistemine sağ tıkla yönetici de. Pencere gelecek oraya SFC/SCANNOW yaz enterla.
Sistem taraması 100 de 100 olunca PC yi yeniden başlat bakalım.
Buda olmazsa ssd hdd testi yapılabilir.
Bana kalırsa uzun süredir format atmıyorsan sen bi temiz format at bakalım.

İşlemciyi veya ekran kartını takarken zarar vermiş olabilir miyim diye düşünüyorum fakat her şeyi gayet güzel zorlamadan yerine taktım format atmak da istemiyorum yedek almam uzun sürebilir başka bir çözüm yolu bulana kadar bu şekilde kullansam kendiliğinden geçer mi zararı olur mu?
1652034121160.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı