Bilgisayarı maksimum tasarrufa almak için neler yapılabilir?

PSU kaç W? Eğer kaç Watt'sa o kadar çıkış yapar, öyle ayarlarla falan güç tasarrufu yapamazsın. Laptop değil bu pil, akü falan kullanmıyorsun kasayı çalıştırırken. PSU 1000W ise 1000W sabit tüketir. Senin yapman gereken, düşük Watt'lı PSU almak.

"Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh'e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh'ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır."

1kW=1000W ise, senin PSU kaç W, ona göre hesabını yaparsın işte. Bende 500W var, 150kWh aştığımız için, saatte bilgisayarım 1,03₺ elektrik tüketmekte.
Bilgisayar tükettiği güç kadar elektrik harcar hocam, verdiğiniz bilgi doğru değil. Yani 1000w psu 7/24 1000w güç çekmez, bileşenlerin ihtiyacına göre prizden çektiği gücü dönüştürerek bileşenlere iletir.

Herkese iyi akşamlar. Birkaç ay muhtemelen bilgisayarımdan maksimum tasarrüf almam gerekecek.
Performansından fazla kayıp vermeden daha az elektrik tüketmesi için neler yapabilirim? Teşekkürler.
- Kasada bulunan (Radyatör haricinde) 6Adet Fanı pasif bıraktım ve ön camı açmış bulunuyorum.
-RGB'ler kapalı.
10 lirayı geçmez düşecek olan elektrik. Bence değmez.

@VENGEANCE ANGEL
Önemli olan güç kaynağının kaç Watt olduğu değil. Önemli olan güç kaynağı verimliliğidir.
İki tane 1000 Watt PSU düşünelim. Sistem 600Watt güce ihtiyaç duyuyorsa PSU 600Watt verir.
Verimli olan PSU 600Watt vermek için prizden 650Watt güç alıyorsa verimsiz olan 750Watt alacak.
Verdiğim sayıları örnek olması için verdim. Sayılara takılmayın.
Sistemini yazman iyi olur.
Ekran kartına ve işlemciye undervolt yapabilirsin.

Güç tasarrufu için en çok işe yarayan şey, İşlemci güç yönetimini %40'a falan indirmek. Performansı düşürüyor fakat baya azaltıyor kullanımı.

Geri
Yukarı