Bilgisayarı pilden çekince hızlı, pile takınca yavaş

Frostyy3

Decapat
Daha fazla  
Merhaba ben 3 yıldır diz üstü bilgisayar kullanan bir bilgisayar oyuncusuyum HP Pavilion bir laptop kullanıyorum ve 2 yıl önce tam hatırlamıyorum şarj aleti kırıldı ve biz de tamir ettirdik. O gün getirip taktığımda ekranda "yan sanayi ürün kullandığınız için bilgisayarınız tam performans göstermiyor" gibi bir uyarı aldım ve her şarja taktığımda almaya devam ettim. Şarjdan çekince işlemci hızım ekran kartım her şey hızlanıyor fakat şarja taktığımda hepsinin hızı tekrar düşüyor işlemcim 2.8 GHz çalışan bir işlemci şarjda iken 0.79 oluyor ama thorttlestop adlı bir uygulama ile bunu düzelttim ekran kartım filan yavaş çalışıyor ve bunlar oyunlarda çok etkiliyor bunu nasıl çözebilirim veya bilgisayarımı hızlandıracak bir uygulama var mı thorttlestop gibi limitlerini kaldırabileceğim şimdiden teşekkürler :)

G6'mı?
Yani bende de Hp Pavilion G6 Notebook var onda bataryası taktığımda 50,55 derecelerde çalışıyor ve fanın sesi duyulmayacak kadar az oluyor ve daha güzel çalışıyor ama bataryayı çıkarıp şarjdan çalıştırdığımda 85,90 dereceyi buluyor ve fan deli gibi çalışıyor ama performans pildekiyle aynı.

Hocam güç planlarına iyice baktınız mı, şarjdayken tasarruf moduna falan alıyor olabilir. Kablo takılıyken yük altında çekilen voltaja da bakın mutlaka.

Program olarak QuickCPU deneyin bence, içerisinde kendi güç ayarları da var. Özelliklerine hakim olursanız ilacınız olabilir.

Son düzenleme:
Hocam hiç emin değilim ama güç planını düzenle ayarlarından tam performansta kullanmayı deneyebilirsiniz şarjda iken.

Hepsini denedim dostum ama hâlâ aynı sonuç yardımın için sağ ol.
G6'mı?
Yani bende de HP Pavilion G6 Notebook var onda bataryası taktığımda 50,55 derecelerde çalışıyor ve fanın sesi duyulmayacak kadar az oluyor ve daha güzel çalışıyor ama bataryayı çıkarıp şarjdan çalıştırdığımda 85,90 dereceyi buluyor ve fan deli gibi çalışıyor ama performans pildekiyle aynı.

Hayır 15cb0xx modelini kullanıyorum.

Hocam güç planlarına iyice baktınız mı, şarjdayken tasarruf moduna falan alıyor olabilir. Kablo takılıyken yük altında çekilen voltaja da bakın mutlaka.

Program olarak Quick CPU deneyin bence, içerisinde kendi güç ayarları da var. Özelliklerine hakim olursanız ilacınız olabilir.

Program olarak Quick CPU deneyin bence, içerisinde kendi güç ayarları da var. Özelliklerine hakim olursanız ilacınız olabilir.

Güç planlarını bayağı bi' inceledim ve bir sürü yöntem denedim fakat olmadı yük altına çekilen voltaja bakmayı da deneyeceğim nasıl yapıldığını araştırıp bakacağım dostum teşekkürler uygulamayı da yüklüyorum yardımın için sağ ol.
@Frostyy3 Şarjdayken oyunlarda ne kadar voltaj çektiğine baktınız mı? MSI Afterburner içerisinde gömülü RivaTuner var.

RivaTuner'i indirdim kurdum ne yapmam gerekiyor dostum yardımcı olursan sevinirim

Son düzenleme:
@Frostyy3

1 - Bu uygulamayı açın.
Ekran görüntüsü 2022-01-18 002154.png

2 - Ayarlar'ı açın.
Ekran görüntüsü 2022-01-18 001541.png

3 - Üst panelden "İzleme" sekmesine gelin ve işaretlediklerimi tek tek tikledikten sonra alttan "OSD' de göster (Bilgi Ekranı)" tikini her seferinde işaretleyin.

GPU kullanımı
Bellek kullanımı
CPU temperature
CPU usage
CPU clock
CPU power
RAM usage
FPS
Ekran görüntüsü 2022-01-18 001913.png
Ekran görüntüsü 2022-01-18 002014.png

Ekran görüntüsü 2022-01-18 003158.png
Ekran görüntüsü 2022-01-18 002125.png

4 - Uygula ve Tamam'a tıklayıp çıkın, program arka planda açık kalsın.
Oyuna girdiğinizde sol üstte bu değerleri göreceksiniz, en önemlisi "CPU power" değeri olacak; voltajı oradan kontrol edeceksiniz.

5 - Mutlaka aynı değerlere pildeyken de bakıp karşılaştırma yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı