Bilgisayari satmadan önce diski tamamen temizlemek

FahriBilici

Decapat
Merhabalar elimde bir oyuncu laptopu var biri satin almak istedi ben de elden cikarmayi dusunuyorum ama butun her seyi silmek ve sifir gibi vermek istiyorum. Bunun icin ne yapmam gerekli? 250 GB SSD 1 TB harddisk var. Low level format gordum ama onu yaparsam Windows ve sürücülerde sorun yasar miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'un kurulu olduğu diske format atarsınız. Diğer diskide biçimlendirirsiniz olur biter. LLF'de yanlış işlemler yaparsanız diski bozabilirsiniz. Bad sector yoksa yapmayın derim.

LLF'den sonra bile bir şeyler getirilebilir kaldı ki arkadaşın dediği gibi 5 saniyelik biçimlendirme işlemi hiçbir şeyi silmez. HDDGuru'nun Low Level Format Tool isimli programını kullanın. Diski bozma ihtimaliniz en azından daha ilk LLW için sıfıra yakın.

Cevabiniz icin tesekkur ederim. peki daha sonra kurtarma progrmalari ile geri getirilemez degil mi ?
Micro SD kart bile dahil her diskin geri getirilme şansı var. Buna hiçbir program engel olamaz. Taa ki disk hücreleri kapatilana kadar. Fakat böyle kapsamlı bir geri getirmeyi sağlayabilecek kullanıcı Türkiye piyasasında çok az.

Yeni konular

Geri
Yukarı