Bilgisayarı Temizledikten Sonra Oluşan FPS Düşmeleri

lordofdomination

Hectopat
Merhaba. Sistemim şöyle:
  • MSI GTX 960 2 GB
  • MSI H110m Pro-VD
  • Intel i3 6098p işlemci (stok fan ile birlikte)
  • Hi-Level 8 GB DDR4 2400 MHz RAM (tek RAM)
  • 1 TB 7200 RPM Sata3 HDD (markasını hatırlamıyorum)
Şimdi sorunumu anlatayım:

Dün akşam bilgisayarımın çok tozlandığını fark ettim ve temizlemeye karar verdim. İşlemciyi, ekran kartını, ve RAM'i çıkartıp saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla güzelce kasanın içini ve parçaları tozlardan arındırmaya çalıştım (HDD'yi çıkarmadım çünkü biraz uğraştırıyor). Termal macunu yeniledim ve tekrardan bilgisayarı toplayıp çalıştırdım. Bilgisayar çalıştı ama görüntü gelmedi. tekrar tekrar denedim fakat yine aynı sonuç. Sonra:

Önce bütün kabloların ve bağlantıların açmadan önceki halinde olduğundan emin oldum. Eksik bağlantı yoktu.

Sonra ekran kartını çıkartıp tekrardan taktım, yine değişiklik olmadı.

Daha sonra işlemciyi çıkartıp yine taktım ve tekrardan macununu yeniledim. Yine bir değişiklik olmadı.

Son olarak RAM'i çıkartıp takmayı, diğer RAM slotuna falan takıp öyle açmayı denedim. Şimdi burda ilginç bir olay oldu. RAM'i ters taktığımı zannettim. Çünkü RAM'i çıkardığımda elimde ters bir şekilde duruyordu fakat bundan emin değilim ve bunun olmamış olması kuvvetle muhtemel. RAM'i dikkatli bir şekilde tekrar yavaşça, doğru olarak taktım ve PC açıldı. Ancak daha açılışta bir sıkıntı olduğunu sezdim çünkü daha bir ağır açılıyordu.

PC açıldıktan sonra, daha önceden gayet akıcı bir şekilde oynadığım Dark Souls 3 oyununa girdim ve şok oldum. Oyun resmen 10 FPS'ten daha düşük bir şekilde çalışıyordu. Grafik ayarlarında herhangi bir değişiklik de yapmamıştım. Diğer birkaç oyuna daha girdim ve onlarda da aynı sorun vardı. FPS yerlerde sürünüyordu. Sonra sorunun ne olabileceğini düşünmeye başladım ve şu tetkikleri yaptım;

Direk aklıma RAM ile alakalı bir sıkıntı olabileceği geldi tabiiki öncelikle. Windows bellek tanılama aracını çalıştırdım fakat herhangi bir sorun bulunmadı.

Daha sonra sıcaklık değerlerini kontrol ettim. CPU sıcaklığı boşta 25-30 civarı, oyudnayken ise 60 civarındaydı. GPU sıcaklığı da yine aynı şekilde 60'ı geçmiyordu.

Sonra acaba kasayı açınca HDD darbe falan yedi de sıkıntı mı çıktı diye düşündüm ve HD Tune programıyla taradım. Bu tarama 2 saat civarı sürdü ama herhangi bir sıkıntı çıkmadı yine.

Sonra acaba virüs mü kaptım diye düşündüm. Belki de bir virüs benim GPU gücümü kullanarak bitcoin mining falan yapıyordu. Avast Free antivirüs ve Malwarebytes anti-malware programlarıyla taradım. Avast herhangi bir sıkıntı bulmadı fakat Malwarebytes 8 tane falan malware buldu. Onları karantinaya taşıdım fakat bu da sorunumu çözmedi.

Daha sonra tekrardan RAM'den şüphelendim ve Memtest86 programıyla her iki RAM slotu için RAM taraması yaptım (RAM'i önce 1. slota takıp taradım, bitince 2. slota takıp taradım.). Her bir tarama yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Biri tamamlanınca ötekini başlattım ve yattım. Sabaha öteki de bitmişti. İki tarama sonucunda da herhangi bir problem veya hata yoktu, temizdi.

Sonra GPU driverlarını, yani NVIDIA driverlarını silip tekrardan yükledim. Burda ilginç bir şey oldu. Driverları yükledikten sonra PC'yi yeniden başlattım ve Dark Souls 3'e girdim. Oyun eskisi gibi akıcı bir şekilde çalışıyordu, sorun çözülmüş gibiydi. Daha sonra diğer bir oyunu da test etmek istedim. Bu oyun da yakın zamanda çıkan Sekiro'ydu. Sekiro'ya girince FPS yine yerlerdeydi. Sekiro'dan sonra tekrar Dark Souls 3'e döndüm ve yine FPS yerlerdeydi.

Yani bulunduğum durum şuydu: Bilgisayarı ilk açtığımda, oyunlar akıcıydı fakat zaman ilerledikçe yine FPS yerlerde sürünüyordu.

Sonra %100 disk kullanımı sıkıntısı olduğunu fark ettim (daha önce de yaşamıştım bunu. o zamanki bir virüs yüzündendi ama bu sefer virüs yoktu.). Bu sorunu da araştırmalarım sonucu değişik yollarla çözmeyi başardım (tam hatırlamıyorum fakat başlangıçta aramayı devre dışı bırakmak gibi bir şey yapmıştım). Fakat bu sorunu çözünce de FPS sıkıntısı geçmedi.

En son çare olarak belki format işe yarar diye düşünüp format attım. Temiz Windows 10 yükledim, sürücüleri falan kurdum ve sistemi hazır hale getirdim.Tabi o ağır oyunlar gitmişti. Onları tekrardan indirip yüklemenin çok zaman alacağını düşündüğümden League of Legends oyununu yükledim. Sürücüler ve oyun aynı anda yüklenmişti.

Direk oyuna girdim ve eskiden yaklaşık 150 FPS oynadığım oyunda FPS yerlerde sürünüyordu. Belki sürücülerin etkili olması için yeniden başlatmalıyım diye düşündüm ve yeniden başlattım. Oyuna girdim. Başlangıçta FPS yine eskisi gibi iyiydi fakat zaman ilerledikçe yine düştü.

Artık aklıma ekran kartının arızalandığından başka bir fikir gelmiyor. Kartın garantisi de yok -2016 Eylülde toplamıştım bilgisayarımı-. Bu nedenle son çare olarak buraya yazdım. Lütfen yardım edin gerçekten kafayı yemek üzereyim. Şimdiden teşekkürler.

Furmark ile ekran kartınızı ve AIDA64 ile de işlemcinizi 20-25 dk. kadar stres testine sokup, değerleri paylaşabilir misiniz?
Pekala bunu yapacağım. Peki testleri aynı anda yürütsem sağlıklı olur mu yoksa sırayla mı yapmalıyım? Sırayla yapmalıymışım gibi geliyor fakat daha kısa sürede bitecekse aynı anda yapayım.

Pekala bunu yapacağım. Peki testleri aynı anda yürütsem sağlıklı olur mu yoksa sırayla mı yapmalıyım? Sırayla yapmalıymışım gibi geliyor fakat daha kısa sürede bitecekse aynı anda yapayım.
Kesinlikle sırayla yapmalısınız. Belirli bir süresi yok. Ya hata verecektir ya da, belirttiğim süre sonrasında durduracaksınız.

Dediğiniz gibi, furmark ve aida64 stres testlerini yaptım. Furmark ile 3 defa test yapmak zorunda kaldım. İlkinde F9'a basmama rağmen ss almadı. 2. de ise print screen tuşunu denedim fakat bu da anlık bir duraklamaya neden olduğu için ss'te tüm değerler 0 olarak çıktı. Son çare olarak telefon ile çektim.

Dosya Ekleri

• furmark1.jpg
    furmark1.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 238
  • furmark2.jpg
    furmark2.jpg
    716,5 KB · Görüntüleme: 211
  • aıda64.png
    aıda64.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 221
Testlerde bir problem gözükmüyor. Testler sırasında anormal bir durum sezdiniz mi?

Bir de AIDA64 ile test yaparken, GPU ve disk harici kalanları da seçmelisiniz. Benim hatam öncesinde söylemedim.

Testi tekrarlamaniza gerek yok, ekran kartı ve işlemciniz de bir sorun görünmüyor. Sabit diskinizde kesinlikle sorun olduğunu düşünüyorum. Sağlam olduğundan emin olduğunuz bir disk ile deneme imkânınız var mı?

Son düzenleme:
Testlerde bir problem gözükmüyor. Testler sırasında anormal bir durum sezdiniz mi?

Bir de AIDA64 ile test yaparken, GPU ve disk harici kalanları da seçmelisiniz. Benim hatam öncesinde söylemedim.

Testi tekrarlamaniza gerek yok, ekran kartı ve işlemciniz de bir sorun görünmüyor. Sabit diskinizde kesinlikle sorun olduğunu düşünüyorum. Sağlam olduğundan emin olduğunuz bir disk ile deneme imkânınız var mı?
Maalesef elimde başka sabit disk yok. Fakat dediğim gibi, HDtune ile test yaptığımda herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı. Olmazsa bir tekrar deneyeyim test etmeyi. Bir de statik elektrik mevzuları varmış. Çok detaylı bilmiyorum ama bundan dolayı veya PSU'dan kaynaklı bir sıkıntı olma ihtimali de var mıdır? PSU'yu ayrı almamıştım, kasayla birlikte gelmişti. Kasam Aerocool gt500 black. PSU da 500w ve 12v kanalından 420 küsür güç sağlıyor.
Bu arada şunu da fark etim: oyunlarda seste anormal kesilmeler ve cızırdamalar oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı