Bilgisayarı yoran sahnelerde kasadan ses geliyor.

'Masaüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.527
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle biraz komplike bir sorunum olduğu için olayı en başından anlatma gereği duyuyorum. Bazı sebeplerden dolayı toplama bir bilgisayar yerine HP'nin pro modellerinden hesaplı görünen fakat idare eder tabir edebileceğimiz bir kasasını aldım. Üstüne bir de LG nin full HD-Led W22-86L modeliyle sistemimi taçlandırdım.."Diye düşünürken Mevcut Hp-Pro ekran kartımın yeni oyunları sorunsuz açmasına rağmen yeterli keyfi verecek kadar stabil çalışmadığını farkettim. Bunun üzerine yeni bir ekran kartı almak için sabırsızca bir alışverişten sonra fazla araştırmadan (4 ay önce) AtiRadeon 4890 ekran kartı edindim.

(HP pro sistem ayrıntılarını yazmam gerekirse / HP pro 3010 microtower PC - 3 GB - Pentium Dual-Core E6300 @2.80 GHz 2.80 Ghz Windows7 Home Premium.

Konuya döneyim, Mevcut Hp kasamın güç kaynağı bu ekran kartını karşılamadığı için bir de power suply taktım, modelini bilmiyorum ama siyah oldukça iyi görünen 40 dolarlık birşey. Bakkaldan almak zorunda kaldım kusura bakmayın acil durumdu.

Öncelikle sorunum şu şekilde ki, Bazı oyunlarda sistemi en kasacak yerlerde, örneğin abartı bir glow efekti yada geniş alan sistemi zorlayan bir bölüme geldiğimde,
    hiç bir FPS düşüşü yaşamamama rağmen, sistemde bir kasılma işareti yokken, kasanın içinden ilginç bir ses gelmeye başlıyor. Fan sesi yada elektrik kaçağı sesi gibi birşey.
    Elektrik kaçağı falan olduğunu sandığımdan değil sadece cızzzzzzz diye bir ses, tarif etmek zor. kafamı glow efektinden çekip mesela ayaklarıma doğru baktığımda, yani bilgisayarı yoracak efekti ekrandan kaldırdığımda ses kesiliyor.

Sonuç olarak bu bazı durumlarda fan ı hızlandıran birşey falan mı acaba diye düşündüm ama yeterli teknik bilgim olmadığından sorunun kaynağına inemedim. Kasayı bir kere açtım, Ekran kartına falan baktım, tozlanma yada fanın dönüş seyrini bozacak birşeyle karşılaşmadım. Sistemim oldukça sessiz bir sistem, normalde açık olduğunu bile anlamak zor.

Sistem açıkken sesin nerden geldiğini dinlemek istedim fakat bulamadım. Bilgisayarın bu efektlerin olduğu yerlerde bu sorunu yapıyor olması ipucu bana sorunun kaynağını bulabilmeme yarayacak bir bilgi vermen için yeterli midir. Yoksa kasayı alıp servisine mi götürmeliyim. Hp -Aaaaa ama bizim ekran kartımızı değiştirmişsin, biz buna bakarsak para alırız der mi?

Son olarak da sistemimle ilgi biraz bilgi verirmisin, seçimler çk mu kötü fazla mı geri kalmış bir sistem. Bütün yeni oyunları 1680x1050 çözünürlükte bütün ayarlar yüksek olarak rahatça oynayabiliyorum.

2. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.527
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle bu gelen sesin, güç kaynağından geldiğini tahmin ediyorum. Zira benzer bir örnek Test Merkezimizde gerçekleşiyor. Şöyle ki, güç kaynağımız sessiz sedasız çalışırken bir Benchmark açıyoruz ve ekran kartı 200 Watt’tan fazla güç çekmeye başlayınca güç kaynağı diğer bileşenlerini de devreye sokup ses çıkarmaya başlıyor. Şimdi 4890 ekran kartına da 40 dolarlık güç kaynağı takarsan, FSP dahi olsa zorlanacaktır.

HP, Casper gibi bir firma olmadığı için bence garantide sorun olma. Kasada etiket yoksa zaten sorun yok.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş