Bilgisayarıın yan kapağını çıkartmak iyi mi?

MehmetCns

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben yıllar önce bir Izoly bilgisayar aldım sonra para biriktirdim kendime bir bilgisayar topladım lakin kasa almadım Izoly marka kasayı kullanayım dedim. Sorunum şu, arkadaşlar kasanın yan kapağı cam değil ama cam gibi plastik (yani kasanın içini görebiliyorsunuz) ben o plastiği önceden ekran kartının geldiği kısımlara ufak ufak delikler açmıştım ısınmasın diye sonradan yaz geldi bende İzmir'de oturuyorum zaten kapağı çıkardım kasanın içi ısınmasın diye. Sonra internetde gezerken kasanın kapağını açmak daha iyidir diye bir yazı görünce işkillendim buraya sormak istedim. Kasanın kapağını takmak iyi midir kötü müdür? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar herkese iyi günler.

Not: İzmir'de oturuyorum hava 34 derece falan rahat oluyor. Kasamın konumu benim masam ile kardeşimin masasının ortasındaki boşlukta olmaktadır.
Soran olursa diye sistemim:
  • Ryzen 5 2600.
  • ASUS R7 265.
  • Kingston A400 120GB SSD.
  • AB450M S2H.
  • XPG Gammix 8 GB (tek slot) 3000MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem daha serin olacaktır yan kapak açık, fakat parçalar çok ısınmıyorsa gerek yok. Ben denediğim zaman 5-6 derecelik farklar oluştu.

yani çok ısınmıyorsa gerek yok. Çok yararlı birşey değil içine birşey girer falan bozarsın. Ama çok düşük bir ihtimal.

Ben denediğimde genelde 2 - 3 derece fark ediyor ama fazla tozlanıyor sistem. Aşırı bir ısınma yoksa bence fazla elleme.

Arkadaşlar çoğunuz çok ısınmıyorsa elleme demişsiniz şöyle söyleyeyim ekran kartının termal macununu 1 ay önce değiştirdim değiştirmeden önce GTA 5 de 85-91 derece oluyordu. Ben hem macun aldım 8TL'ye hem de bir tane egzoz fanı aldım ekran kartının önüne taktım böyle bile 76-77 derece oluyor. Kapatayim mi yoksa açık mı kalsın?

Sistem tozlanmasın diye açmamak daha mantıklı ama kasa iyi değilse yan tarafa çok minik delikli file tarzında bir şey koyup hava almasını sağlayabilirsiniz komple açmak yerine.

Arkadaşlar çoğunuz çok ısınmıyorsa elleme demişsiniz şöyle söyleyeyim ekran kartının termal macununu 1 ay önce değiştirdim değiştirmeden önce GTA 5 de 85-91 derece oluyordu. Ben hem macun aldım 8TL'ye hem de bir tane egzoz fanı aldım ekran kartının önüne taktım böyle bile 76-77 derece oluyor. Kapatayim mi yoksa açık mı kalsın?
8 TL'ye aldığınız macunun linkini atar mısınız?

Hava sirkulasyonu için kasanın kapağını kapalı tutmanız gerekmektedir .
Kasanızın size bakan tarafındaki kapakta fan mevcut ise işbu fanın pervanesinin egsoz fan şeklinde takılması yani havayı dışarı atacak şekilde yapılması gerekmektedir .

Kasanızın arkasında bir adet fan mevcut olup o da hava akışını tahliye etmekle mükellef oluyor .

Ön taraflarda HDD olan kısımda da ... fan ileri doğru üflediği için hava sirkulasyonu sağlanmış oluyor .

Evet kasanızın kapağını kapalı tutmanızda fayda var .
Merhaba arkadaşlar, ben yıllar önce bir Izoly bilgisayar aldım sonra para biriktirdim kendime bir bilgisayar topladım lakin kasa almadım Izoly marka kasayı kullanayım dedim. Sorunum şu, arkadaşlar kasanın yan kapağı cam değil ama cam gibi plastik (yani kasanın içini görebiliyorsunuz) ben o plastiği önceden ekran kartının geldiği kısımlara ufak ufak delikler açmıştım ısınmasın diye sonradan yaz geldi bende İzmir'de oturuyorum zaten kapağı çıkardım kasanın içi ısınmasın diye. Sonra internetde gezerken kasanın kapağını açmak daha iyidir diye bir yazı görünce işkillendim buraya sormak istedim. Kasanın kapağını takmak iyi midir kötü müdür? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar herkese iyi günler.

Not: İzmir'de oturuyorum hava 34 derece falan rahat oluyor. Kasamın konumu benim masam ile kardeşimin masasının ortasındaki boşlukta olmaktadır.
Soran olursa diye sistemim:
  • Ryzen 5 2600.
  • ASUS R7 265.
  • Kingston A400 120GB SSD.
  • AB450M S2H.
  • XPG Gammix 8 GB (tek slot) 3000MHz RAM.

Geri
Yukarı