Bilgisayarım kilitleniyor, cevap vermiyor sorun nedir?

Katılım
12 Aralık 2013
Mesajlar
1.364
Beğeniler
216
Merhaba arkadaşlar. Söz verdiğim gibi tekrar bir sorunu sizlere açıklayacağım. Bazı arkadaşlar bilgisayarın kilitlendiğini sistemin cevap vermediği şikayetiyle sorunlarına çözüm arıyorlar. Ben de bu sorunu açıklayayım dedim.

Bilgisayarın kilitlenmesine neden olabilecek bazı sorunlar şunlar:


1- Yetersiz RAM belleği.
2- İşlemcinin aşırı ısınması.
3-Programlardan kaynaklanan sorunlar.
4-Güncelleme yapılmaması (İşletim sistemi,anakart ,ekran kartı vb.)
5-Düzgün çalışmayan sürücü sorunları.
6- Virüsler.

-Yetersiz RAM belleği
Bilgisayar yavaş çalışıyor ve nihayetinde kilitlenme ve donma oluyorsa bu donanımsal bir sorundur. Ya RAM yetersiz kalmıştır ya da işlemci aşırı ısınmıştır. işlemcinin aşırı ısınmasını önlemek için termal macununu yenilemek gerekebilir. Unutmadan termal macun senede bir defa yenilemenizi tavsiye ederim. Bir diğer önlem işlemci fanını temiz tutmak gerekir. Bilgisayarınızın RAM'i kullandığınız programları kaldıracak düzeyde değilse bir anda işlemler kısmında sanal bellek dolumu yaşanabilir bu da bilgisayarın anında kilitlenmesine sebep olur. Böyle bir çözümde önerebilirim. Eğer ki RAM'ler tozlanmışsa antistatik elektriklenmeden sorun olabilir ve ya da ısınmadan dolayı olabilir. Böyle bir sorunda RAM'leri tek tek yuvasından çıkarıp belki sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

-Programdan kaynaklı sorunlar.

Diğer bir ihtimal ise programdan kaynaklı sorunlar olabilir. Kullanmış olduğunuz program sorunluysa ve ya sonsuz döngüye girecek olan süreçte yürütüyor ise bilgisayarın cevap vermemesi bu sebepten olabilir.

-Bilgisayarınızın donanımlarının çalışabilmesi için gerekli drıver yani sürücüler.

Bilgisayarınızın donanımlarının faaliyete geçmesi için drıver yani sürücülerinizin düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Eğer ki düzgün çalışmıyorsa bilgisayarda donma kilitlenme olasılığı vardır. Bilgisayardaki herhangi bir donanımın çalışma durumunu aygıt yöneticisinden görebilirsiniz. Aygıt yöneticisine ulaşmak için; başlat>denetim masası>aygıt yöneticisi diyerek ulaşabilirsiniz.


Aygıt yöneticisinde bir donanımda sarı ünleme rastladıysanız bilinki o donanım hiç çalışmıyor ya da verimli çalışmıyor demektir.Bu gibi bir durumda sürücü hakkında aygıt yöneticisinden bilgi aldıktan sonra ilgili donanımın sürücüsünü (güncel olanını)internet üzerinden indirebilirsiniz. Bu durumla ilgili şunu da söyleyeyim örneğin yeni anakart aldınız ve BIOS güncelleyeceksiniz bu durumda anakart kutusunun içindeki DVD'yi kurmayın onun yerine anakartın markası ve modeline göre sitesinden BIOS sürücüsünü kurabilirsiniz.

- Son ihtimal virüsler.

En son 2007' de bir virüs duymuştum. Bu virüs USB disklerden bulaşan PATRON virüsüydü. PATRON virüsü sürücülerinizi ağ üzerinde paylaşıma açıyor ve yetmiyor bilgisayarınızı kilitliyor. Şunu da ekleyeyim illaki PATRON virüsü olacak diye bir kural yok. Başka bir virüsten kaynaklı bir durumda olabilir. Bu virüsten kurtulmak için iyi bir antivirüs kullanarak bu virüsten kurtulabilirsiniz.


Yeni bir sorunun çözümünde tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.:)
 

DuranCan

Hectopat
Katılım
12 Aralık 2014
Mesajlar
4
Beğeniler
0
Yukarıdakilerin hiçbiri bende yok ama bilgisayar diske okuma ve yazma yaparken kilitleniyor yanıt vermiyor diyor programların hepsinde..vs çözemedim bir türlü yeni bilgisayar eski olsa hdd bozulmuş kafa atıyor filan derdim :/
 
Yukarı