Bilgisayarım ne kadar elektrik tüketiyor?

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Merhaba son birkaç aydır ki bu sürede masaüstüne geçtim, faturamın yüksek gelmesinden dolayı işkillendim biraz ve bilgisayarın ne kadar tüketeceğini merak ediyorum.

Sistemim şu şekilde:
Ekran Alıntısı.PNG

Kasada 4 adet 120MM fan var.

Black Desert Online oynuyorum. Bunun 8 saatini aktif 3 saatini ise pasif olarak oynuyorum. Oyunu pasif olarak oynarken "Görev çubuğuna küçült" seçeneği var yani muhtemelen normalde daha az enerji tüketiyor. Ek olarak sistemin güç modu "dengeli" ayarında.

Zira bu işin matematiğinden pek anlamadığımdan böyle bir konu açmak durumunda kaldım. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Burdan hesaplayabilirsiniz, ordaki hesap max çıkabileceği Watt'tır o değere ulaşması zor yani. 550W sistemine yeter, tam olarak ta burdan hesaplayabilirsin.

Burdan hesaplayabilirsiniz, ordaki hesap max çıkabileceği Watt'tır o değere ulaşması zor yani. 550W sistemine yeter, tam olarak ta burdan hesaplayabilirsin.
Attığın link nasıl bir PSU almak gerekir onu söylüyor tüketim ile ne alakası var ?

3 aşşağı 5 yukarı bi fikir sahibi yapar ama yinede yeterli değil bence :)
Tek tek hesaplayabilir ortalama olarak, mesela ekran kartı 120W, işlemcisi 65W kullanıyor normal şartlarda. 1KW elektrik fiyatına bakarak hesaplayabilir kullandığı saate göre. En iyi yöntem bu, konuyla alâkalı bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. O olmaz, bu olmaz diyerek fikirleri baltalamaya çalışıyorsun sadece.

Genellikle masaüstü bilgisayarların tükettiği güç her zaman prizden çekilen güç olmuyor. Güç kaynaklarının verim olayı burada devreye giriyor. Prizden ne kadar güç çektiğinizi net bir şekilde öğrenmek için Wattmetre'ler var. Fiyatları çok yüksek olmasa da birkaç deneme için fazla gelebilir. Bu şekilde kesin sonuca varabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı