Bilgisayarım sürekli kendi kendine kapanıyor

Prelüd

Hectopat
Merhaba, iyi forumlar. Kasım ayının başlarında 2.el bir toplama PC aldım özellikleri şunlar;

Sapphire RX560 PULSE 2GB OC Ekran Kartı
Amd Fx 4300 black edition 3.8 GHZİşlemci
Asrock N68C-GS Fx Anakart
Kingston 4+4 GB DDR3 1600 MHZ RAM
Arctic Alpine 64 2.0 Fan
Platoon 500W Power Supply PL 9263

Bu sisteme karşılık şu Xbox 360 + 500₺ verdim ve kendimi kazıklanmış hissediyorum. Oyunlarda hiç güzel performans alamıyorum, bazen minecraftta bile kasıyor. Ayrıca oyun oynarken birden bilgisayardan gelen ses azalıyor [Fan sesi vs.] ama fanın dönme hızında bir değişiklik olmuyor ve FPS 10, işlemci kullanımı %100, işlemci sıcaklığı 4-5 C° oluyor, bu olay olduğunda bilgisayardan bip bip sesi geldiği de oldu 1-2 kere. Aslında satın aldığım kişi fanın sonradan değiştiğini söyleyince biraz kıllanmadım değil, ama aldığım kişi bana bu fanı sessiz olduğu için aldığını söyledi, gerçekten de oldukça sessiz bir fan olduğu için çok üstüne gitmedim.

Muhtemelen bu FPS düşüşü ve ses azalmasında aniden kapanmamasının sebebi bilgisayarın kapanmasının genel olarak çok uzun sürmesi, kapatma işlemi 1 dakika kadar sürüyor çünkü fan bir türlü durmak bilmiyor.

Sizce bu sorunu nasıl çözerim, yardımcı olursanız sevinirim.

İlk öncelikle geçmiş olsun çok iyi kazıklanmışsın.
DDR3 bellek işlemcinin kötü olması vs bunlar FPS'ini düşüren unsurlardır.
Sana tavsiyem 2.elden kovalama ihtimalın varsa A320 anakart 2x4 GB veya 2x8 GB RAM 3000MHz Ryzen 5 1600 işlemci bunları ucuza bulabilirsen güzel bir performans almış olursun.

İlk öncelikle geçmiş olsun çok iyi kazıklanmışsın.
DDR3 bellek işlemcinin kötü olması vs bunlar FPS'ini düşüren unsurlardır.
Sana tavsiyem 2.elden kovalama ihtimalın varsa A320 anakart 2x4 GB veya 2x8 GB RAM 3000MHz Ryzen 5 1600 işlemci bunları ucuza bulabilirsen güzel bir performans almış olursun.

Yardımınız için çok teşekkür ederim önerdiğiniz bir ramin linkini atarsanız memnun olurum. Sizce bu kapanmalar neden oluyor onu da eklerseniz sevinirim.

Kalitesiz güç kaynağı kullandığınız için olabilir. Ama güç kaynağı kesinlikle 2.elle alıncak bir şey değil mümkünse onu 2.el almayın.Corsair, gamemax, Cooler Master, Xigmatek, Aerocool vs bunlarda güvenilir markalardır. Gamemaxin üzerinde Frisby yazıyor diye dandik marka diyenler var onları sen hiç aldırma. Frisby Gamemax'ın distrubitorlugunu yapmış bir firmadır. Ayrıyetten o güç kaynağının güvenilir olup olmadığınıda plugloadsolutionsdan kontrol edebilirsin.
8 GB RAM Linki:Team T-Force Vulcan Z 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Kırmızı Gaming Ram - TF1D416G3000HC16CDC01 - incehesap.com.
Hazır sistem alacaksanız yahut bütçe söyleyin toplayayım.

Kalitesiz güç kaynağı kullandığınız için olabilir. Ama güç kaynağı kesinlikle 2.elle alıncak bir şey değil mümkünse onu 2.el almayın.Corsair, gamemax, Cooler Master, Xigmatek, Aerocool vs bunlarda güvenilir markalardır. Gamemaxin üzerinde Frisby yazıyor diye dandik marka diyenler var onları sen hiç aldırma. Frisby Gamemax'ın distrubitorlugunu yapmış bir firmadır. Ayrıyetten o güç kaynağının güvenilir olup olmadığınıda plugloadsolutionsdan kontrol edebilirsin.
8 GB RAM Linki:Team T-Force Vulcan Z 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Kırmızı Gaming Ram - TF1D416G3000HC16CDC01 - incehesap.com.
Hazır sistem alacaksanız yahut bütçe söyleyin toplayayım.

Ortada bir bütçe olsa zaten bu bilgisayarı almazdım, cahilce davranıp hemen atladım bilgisayarın üzerine. 950₺ olan ekran kartı hariç her şey cidden tam Türk mantığıyla işliyor, ekran kartın iyi olsun diğer parçaları çöp karıştırarak bul.

Olur da bu bilgisayarı 1500₺ gibi bir fiyata satabilirsem 500₺ daha ekleyip iyi sistemler bulmaya çalışacağım, ama bu sistemi mi yükseltsem yoksa satıp yenisini mi alsam karar veremiyorum. Hangisi daha masrafsız olacaksa onu yapmak istiyorum.

Özel olarak da konuşabiliriz.
Ikinci elden satın ve ikinci elden güzel bir PC alın. PSU'su kesinlikle iyi bir marka olmalı.

Bu berbat alışverişten sonra 2.el ürünlere çok güvenim kalmadı açıkçası, biraz daha beklesem +1000₺ bütçem olabilirdi ama yakın çevrem tarafından yanlış yönlendirildim.

Hocam Vengeance'ye marka basıp satmışlar gibi gözüküyor.

Şöyle bir RAM daha iyi olmaz mı ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı