Bilgisayarıma Kola Döküldü

TeomanAksoy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

(Aşağıda yaptıklarımı anlattım. Eğer okuyamayacak durumdaysanız önerilerinizi yazabilirsiniz.)

Az önce bilgisayar oynarken talihsiz bir durum başıma geldi ve bilgisayar kasamın üzerine kola döküldü. Bilgisayar kasası tam önümde ve elim kolaya çarptı. Kola şiddetli bir şekilde içeri girdi. Kasamın arka kısmında fan yok :( Seri bir şekilde tuvalet kağıdını alıp tıpkı bir mumya gibi kasanın üst ve arka kısımlarını tuvalet kağıdıyla sardım. Sonra ekran gitti geldi. Panik yaptım ve bilgisayarı kapattım. Kasanın yan kapağını açtım ve elimi ekran kartı ve psu'nun üzerinde gezdirdim. PSU'nun üzerinde biraz kola vardı peçeteyle üstünü sildim. Bilgisayarın fişini çektikten sonra da ekran kartının üst kısmının yapış yapış olduğunu fark ettim. Hemen bir bardak su aldım ve peçeteleri küçük küçük (Mendil şeklinde) ıslatıp ekran kartının üzerinde zarif bir şekilde gezdirmeye başladım. Yapışkanlık gittiğine inandığım bir vakit kuru peçeteyle üzerini kapattım. Beş dakika sonra ise peçeteyle üstünde nem kalmayacak şekilde sildim. Ardından son kez kontrol amacıyla ekran kartının üzerinde elimi gezdirdim ve yapışkanlık hissinden eser yoktu. Bilgisayarı açtım, ekran geldi. Bilgisayar hiç bir şey olmamış gibi tıkır tıkır çalışıyordu. Ardından arkadaşımı aradım ve durumdan bahsetmeye başladım. Kendisi bilgisayarı kullanmaya devam etmememi, bilgisayarımda oksitlenme olacağını ve sigortanın kendini kapatabileceğini söyledi. Evde tek yaşayan ve büyümüş olmama rağmen karanlıktan korkan bir insan olarak bilgisayarı kapattım. Ardından çok korkar bir şekilde buraya derdimi yazmaya başladım...

Ne yapmalıyım?

@Recep Baltaş @BilgisayarKurdu Bu olay benim için önem teşkil ediyor. Recep abi deneyimli, BilgisayarKurdu'nun da önceden başına geldiği için sizlerin de yardımınızı rica ediyorum.

Öncelikle çok üzgün olduğumu belirtmek isterim ve geçmiş olsun kardeşim.
Montaj bilginiz var ise parçaları bilgisayarınızdan sökün. Ana kart üzerinde hiç bir donanım kalmasın. Fön makinesi var ise onunla iyice kurutabilirsin. Umarım kötü bir şey olmamıştır.

Geçmiş olsun. Temizlik olayını iyi yapmışsınız, hemen kapatmanız çok iyi olmuş. Bu gibi durumlarda silmek için özel bir sıvı var ise ona bakın. Olup olmadığını bilmiyorum. Biraz araştırın belki özel bir sıvı vardır. Parçaları bir söküp kurutma makinesi ile kurutun. Dikkat edin kuruturken. Tekrar geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun. Büyük ihtimal arkadaşınızın da dediği gibi oksitleme yapacaktır. Hemen parçaları teker teker ayırıp saç kurutma makinesiyle veya sıcak hava üfleyen bir makineyle kurutun. İnşallah kötü bir durum olmaz bundan sonra daha dikkatli olursunuz galiba. :D

Öncelikle çok üzgün olduğumu belirtmek isterim ve geçmiş olsun kardeşim.
Montaj bilginiz var ise parçaları bilgisayarınızdan sökün. Ana kart üzerinde hiç bir donanım kalmasın. Fön makinesi var ise onunla iyice kurutabilirsin. Umarım kötü bir şey olmamıştır.
Katılıyorum. Ayrıyeten uzun süre açmanızı tavsiye etmem. Bir temizlik yöntemide spreyli japon yapıştırıcıları var. O sprey yüzeyi tozdan kirden arındırıyor. Sprey tozu kiri çözüyor ve uçucu olduğu için kolay kayboluyor. Kola dökülen laptopu bu şekilde kendine getirmiştik.

Kirden ve sıvıdan arındığına emin olmadan elektriğe takmayınız. Tavsiye niteliğindedir. Sorumluluk kabul etmem. Bir bilenden teknik yardım almanızı da öneririm.

Benden tavsiye eline bir paket dolusu kolanyalı mendil ile sil kurula fön makinesi donanım içerisindeki küçük kabloları yakabilir tavsiye etmem .

Arkadaşlar peki oksitlenme hakkında ne düşünüyorsunuz? Az önce 5 dakikalığına açtım merakıma yenik düşüp fakat hiç bir sorun olmadan çalışıyordu hiç bir şey olmamışcasına.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı