Bilgisayarımda 10 dakikada bir veya 30 dakikada bir mavi ekran hatası alıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
İlk olarak, benim masaüstü bir bilgisayarım vardı, ama geçen aylarda büyük bir sorun başıma geldi. Sorun şöyle: bilgisayarımda sürekli 10 dakikada bir veya 30 dakikada bir mavi ekran hatası alıyordum, bu olay hiç de hoş olmuyordu, bilgisayara bir virüs bulaştığı konusunda tahmin yürüterek anti virüs ile taramaları yaptım, olmadı. Format attım yine düzelmedi. Bilgisayarın donanımlarında sorun olduğunu düşündüm, bilgisayarımın neredeyse tüm parçalarını -düzenlemeyi çok biliyormuşum gibi- çıkardım ve sonrasında tekrar kurdum. Sadece arka USB girişleri ve DVD-ROM çalışmıyordu, USB internetim olduğundan internete de giremiyordum.

Bu kabloların nasıl takılması gerektiğini ve sorunun nerede olduğunu anlayabilmek için arkadaşımın kasasından bakmaya karar verdim ama gidiş o gidiş bilgisayarı söktüm bir daha çalışmadı. Kasa sorunsuz çalışıyor, ışıkları vs. yanıyor ama bilgisayar açıldığında sabit diskten gelen ve periyodik olarak yükselmesi gereken bir ses vardı o ses artık belli bir yükselmeden sonra sabit kalıyor ve bilgisayarın kasasında tüm fanlar, işlemci vs çalışıyor ama monitöre görüntü yansımıyor. Monitörü değiştirip denedim yine çare yok, sinyal kablosunu takın gibi mesajlar da vermiyor yani benim görüşüm donanımsal olan bir sorun olduğu ama en iyisini sen bilirsin diye -geçte olsa- sana danışmak istedim, acaba bilgisayarımda ne gibi sorunlar olabilir ve neler yapabilirim?

Birde seneye üniversiteye başlayacak olmam ve bu sebeple bir dizüstü bilgisayar alma isteği oluştu bende. Fakat nasıl bir dizüstü almalıyım bilemiyorum. Fiyat aralığı olarak 1000-1500 TL ye en fazla 1800 TL ye çok da iyi olmasa bile yeni çıkan oyunları oynatabileceğim, ( yüksek ayarlarda olması şart değil) HD videoları sorunsuz izleyebileceğim bir dizüstü önermenizi rica ediyorum. Dizüstü hakkında bilmem gereken birkaç uyarı da yaparsanız çok mutlu olurum bu uyarılardan kastım dizüstünün şarjının uzun süre dayanabilmesi, ısınmasını nasıl önleyebileceğim gibi önerilerinizi beklerim.

Öncelikle anakarta giden güç kablolarına bak, eksik bağladığın bir kablo olabilir. Sadece sistemin çalışması için gerekli bileşenler takılı olsun: RAM, işlemci ve ekran kartı. Böylece adım adım giderek hangi parçanın sorun teşkil ettiğini anlayabilirsin. Dizüstü olarak HD 5730 ekran kartlı Asus veya yine HD 5730 ekran kartına sahip Lenovo Y560 derim. Ya da biraz daha ekonomik bir bilgisayar arıyorsan HD 5650 ekran kartı Acer 4820T de alabilirsin. Pil konusunda ise, ürünü şarja taktığında pilini çıkarmanı tavsiye ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı