Bilgisayarımda bir işlem yaparken fan sesi artıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

trkrcn

Hectopat
Bilgisayarımın fan sesinden rahatsızdım. Sanki elektrik süpürgesi çalışıyordu, bilgisyarcıya götürdüm, bilgisayarcı bana bunun işlemci fanından kaynaklandığını söyledi. İlk başta kasanın içini temizledi ve yeni bir işlemci fanı taktı, termal macun, yağlama gibi tüm gerekli olan işlemleri yaptı.

Bilgisayarcıda tekrar kontrol ettiğimizde ses düzelmişti, ancak bilgisayarı eve götürüp tekrar bağladığımda ses sorununun hala devam ettiğini gördüm. Bu neden kaynaklanıyodur? Güç kaynağı ile mi ilgilidir? Cevaplarınızı bekliyorum ona göre tekrardan bakcam.

İşlemcim İntel pentium 4 3.00 ghz
Güç kaynağım everest 400 watt
Ayriyeten bilgisayarımda bir işlem yaparkende fan sesi artıyo. İşlemi kapatırken tekrar eski haline dönüyo. İnternettten araştırdım ama bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

Ya hemen bakkala uçman gerekmezdi onu söyleyeyim sana :D

Herhangi bir fan tüm bakımını yapmana rağmen ses çıkartıyorsa hiçbir şey yapamazsın :D Gider yenisini alırsın.

Adama temizleme için verdiğin para ile yeni bir fan alabilirdin.

Bilgisayarcıda sesi fazla duyamassın çünkü oradaki ses zaten mormalde de yüksek olur. Bilgisayarcı dağın başında olmaz :D Cadde üzerinde olur.
Ses düzeyi zaten yüksek olur ve gürültü yapsa bile farketmezsin. Eve gelince ses düzeyi düşer ve fan sesi kulağına daha çok çarpar.

Yeni bir fan alman tavsiyemdir. Ayrıca işlem yapınca sesin artması şundan kaynaklanır :

İşlemci kendini zorladığı için ısınır ve soğuması için pervane daha hızlı dönmeye başlar.
Isı borularının işlemciye doğrudan temas ettiği 4 borulu bir işlemci soğutucusu alırsan işlemci zaten soğuk olacaktır ve pervane işlemciyi soğutmak için kendini yormayacaktır. Gerçek bir sessizlik isyorsan parana kıyacaksın :D

Zaten yeni bir işlemci fanı taktırdım, ayrıca bilgisayarcı çok sessiz ve sakin bir yer merak etme. :D Bir de şöyle diyeyim fanın sesi azaldı azalmasına ve sıcaklık değerleri düştü ancak hala ses rahatsız edecek durumda. Fan da intelin fanı.

- - - Güncellendi - - -

Şunuda sormak istiyorum: bu ilerde bir sorun teşkil eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel fanı söküp Intel fan takmış yine. Gerçek anlamda sessizlik istiyorsan üçüncü parti üreticilerin fanlarına yönlemelisin. Bilgisayarcıda ses çıkmamasının nedeni de sisteminin orada yük altında olmaması ve tamamen soğuk bir konuma çalıştırılması. Evde sistem biraz ısınıp zorlanınca fan devri artar ve daha ses çıkar.

Stok Intel fanlar (özellikle de başparmağım kalınlığında olan bazı modelleri) berbattır ve kesinlikle tavsye etmem.

Fanın buysa hiç takma daha iyi :) (Espiri tabii ki :) )

stock%20cooler.jpg

Evet bundan takıldı. Arkadaşlar sağolun bir de bu ileride bir sorun çıkarır mı? Peki bu fan yeter mi sisteme :

440427.jpg

yoksa bunlardan mı olması lazım :

288031.jpg

Maalesef 25 lira körü körüne gitti. Bir de şunu bir türlü cevaplamadınız, zararı var mıdır bu fanın PC'ye? Yoksa değiştirmeden de olur mu?

Zararı uzun vadede vardır. İşlemcin bu soğutucuyla yeteri kadar soğutulamayacağı için epey ısınacak yük altında, bu bağlamda kasan ve diğer bileşenlerinde ısınacak. Her bilgisayar kullanıcısının bildiği gibi fazla ısınma parçalara zarar verir, ömrünü kısaltır...

Ses nereden geliyor diye de düşünüyorsan hala elin ile teker teker ekran kartı-işlemci-ve diğer fanları durdurursun.
Ses hala devam ediyorsa PSU dan geliyordur.

Bakkal amcanın 20 liralık fanından da sessizlik bekleme. Ben de fx 4100 stok fan kullanıyorum ve sesten şikayetçiyim ama ben bakkal amcanın 20 liralık fanından almıyorum.

Hem o fan 20 liradan daha ucuz bunu da söyleyeyim :D

Zararıda şu olur :

İşlemcin kaliteli bir soğutucuya göre daha sıcak olur ve daha gürültülü olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı