Bilgisayarımın ve Tabletimin Hacklenmesi

Yosef

Kilopat
Daha fazla  
Dün akşam tabletim de takılırken bir ses geldiğini fark ettim. Benim tabletimin kamerasından zoom yaparsanız bir ses gelir. Dün akşamda aynı o ses geldi. Hacklendiğimi düşündüm. Ve internet bağlantısını keser kesmez o sesin kesildiğini de fark ettim. Emin olmak için kamerayı açtım ve zoom yapıp durdum. Aynı ses geldi. Neyse ki tabletimin kılıfı kameranın görüş açısını kapatıyordu.İnternet bağlantısını açtığımda tekrar o ses geldi ve yaklaşık 3 saniye sonra ses kesildi. Tabletimle beraber bilgisayarımın da hacklendiğini düşünüyorum.
Şimdi ben ne yapmalıyım ? İlk kere böyle tuhaf bir olay yaşıyorum. Hacklendiysem eğer ne yapmalıyım ?
Veya okuduğum bir bilgiye göre siber savaşlarda bizimde bilgisayarımızı kullanabiliyorlar. Aklımda iki soru var.
Birincisi hacklendim mi ve hacklendiysem ne yapmalıyım ?
İkincisi ise bilgisayarım siber savaşların aracı olarak kullanıldığımı ?
Cevaplarınızı bekliyorum.

Bu şekilde anlaşılmaz. Yüklediğin uygulamalardaki izinleri kontrol ettiğinde kameraya erişim sağlayanlar eminim ki vardır. Gereksiz Android uygulamalarını kaldır. Tabletine Comodo Savungan uygulamasını indir. Uygulamanın ayarlarından SD Card kısmını, Cloud Tarana, Otomatik Güncelleme gibi kısımlarını aktif edin. Ardından tarama yapın. Zararlı varsa siler.

Bilgisayarın içinse daha önceden konunda söyledim. Kaliteli güvenlik yazılımı kullanacaksın. Güçlü bir firewall ağ trafiğini izler. Antivirus yazılımı da tespit eder.

Siber savaş aracı gibi ütopik düşünmeyin. Bu adımları yaptı isen zararlı yoktur. E yapmadı isen de bir zahmet tablet ve bilgisayarını taratıp sonucu bildir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı