Bilgisayarımızı satarken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevval

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2 yıl önce sıfır olarak aldığım toplama bilgisayarımı satmak istiyorum. Fakat bu donanım işlerinden, piyasadan pek anlamam ve daha önce ikinci el alım - satım yapmadım. Konuyla ilgili sorularımı aşağıya bırakıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

1) Genel olarak ürünü satarken nelere dikkat etmeliyim?

2) Alıcılar sözleşme yapmaya yanaşır mı ve bu sözleşme tarafları güvence altına alır mı?

3) Sistemin/makinenin performansını ölçmeye yarayan yazılımlar nelerdir?

4) Alıcının ürünü test etmek istemesi halinde buna ne derece izin vermeliyim? Mesela ekran kartı, RAM gibi parçaları söküp bakmak isteyebilir ama ben cihazın statik elektrik veya yere düşmesi sonucu zarar görmesinden endişeliyim. Bu endişem yersiz midir?

5) Garantisi hala devam eden parçalar mevcut, faturanın benim adıma olması ileride (alıcı için) garanti sürecinde bir problem yaratır mı?

6) Küçük çaplı bir araştırma yapıp bir fiyat aralığı düşündüm, sizlerden de fiyat önerisi almayı isterim.

Intel Core i3 6098P soket 1151 3.6GHz.

EVGA GTX1050 Ti SSC Gaming GDDR5 4 GB 128Bit NVIDIA GeForce DX12.

Xigmatek ares 1701 600W USB 3.0 midt ATX siyah kasa.

G.Skill 8 GB (1x8GB) Aegis DDR4 2133MHz CL15 1.2v tek modül RAM.

Gigabyte H110M GAMING 3 Intel 1151 DDR4 2133MHz VGA&HDMI.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar piyasası çok kötü durumda. Ürününü piyasa değerine göre mi satmak istersin? Yoksa ürünlerin gerçek değerine göre mi? Donanım konusunda yeterli bilgiye ulaşılamadığı için hala 2.El 7.Nesil Intel sistemler ve ışıklı kasaya DDR2 dizilen sistemler küfür gibi fiyatlardan satılıyor.

Şahsen ihtiyacım olsa attığın sisteme 1500TL vermem fakat piyasa fiyatı 2500-3000TL.

1- Kargolama ve paketlemeyi düzgün yapmalısın, gerekirse parçaları demonte etmelisin özellikle ekran kartını.
2- Sözleşmelik bi durum yok paranı almadan hiçbir şey verme.
3 & 4 - Donanımı ellemeden MemTest, Furmark gibi araçlarla test yapabilir, malzemeyi avuçlamasına gerek yok.
5- Faturadaki isim önemli değil problem yaratmaz.

Bilgisayar piyasası çok kötü durumda. Ürününü piyasa değerine göre mi satmak istersin? Yoksa ürünlerin gerçek değerine göre mi? Donanım konusunda yeterli bilgiye ulaşılamadığı için hala 2.El 7.Nesil Intel sistemler ve ışıklı kasaya DDR2 dizilen sistemler küfür gibi fiyatlardan satılıyor.

Şahsen ihtiyacım olsa attığın sisteme 1500TL vermem fakat piyasa fiyatı 2500-3000TL.
Aynı paraya çok daha iyi hazır sistemler varken buna 2500-3000TL verecek çıkmaz diye tahmin ediyorum. 1500-1800 arasına satılabilir.

@55superx Maalesef var. Sahibinden, LetGo, Gittigidiyor, N11 v.s hazır sistemleri incele oturduğum yerden sinirim bozuluyor benim. Yani piyasa miyasa hikaye bilmeyen, bu konuda cehil kişilere, çocuğuna bilgisayar alıp memnun etmek isteyen babalara hurda amaçlı kullanılan çöp toplama kasaları satıyorlar. 3000'e zorlasam GTX1660'ti li kasa toplarım indirimlerle falan bunlar 1050Ti li kasaları bu fiyattan satıyorlar.

Zamanında DDR3 bir anakart alacaktım fiyatı 250TL koymuşlar. Aynı fiyata, aynı anakartı barındıran sistem topladım. Ama baya bir gezdim şehri çok dolaştım, LetGo'dan siparişleri takip ettim...

@bitwise HHD' yi satmayı düşünmüyorum hocam.

- Dogru kargolama yapip, sattigin urun hakkinda durust ol. Kusuru varsa onu paylas, artisi da eksisi de net olsun. Fiyat soylerken hafif pazarlik payi birak.

2) Alıcılar sözleşme yapmaya yanaşır mı ve bu sözleşme tarafları güvence altına alır mı?
- Sozlesme olmaz, parayi sana gonderdikten sonra urunu yolla. Ya da elden teslim et. Ya da karsilikli guven olustuysa once yarisini al, o da kargoyu alinca kalanini gondersin.

- Benchmark programlari denir. Ama gerek yok. Donanim bilgisini gosteren yazilimlari kullanip SS al ( Tarih gorunecek sekilde ). Icindeki parcalar bunlar bunlardir seklinde bildir. O yeterli. Alici hangi parca ne performans veriyor kendisi arastirsin.

4) Alıcının ürünü test etmek istemesi halinde buna ne derece izin vermeliyim? Mesela ekran kartı, RAM gibi parçaları söküp bakmak isteyebilir ama ben cihazın statik elektrik veya yere düşmesi sonucu zarar görmesinden endişeliyim. Bu endişem yersiz midir?
- Bilgisayar calisiyorsa test edecek bir sey yok. Araba degil bu. Cok pimpirikli birisiyse vermeden once AIDA, Prime95 gibi programlarla yapilmis stres testi sonuclarini paylasman yeterli olmali.

5) Garantisi hala devam eden parçalar mevcut, faturanın benim adıma olması ileride (alıcı için) garanti sürecinde bir problem yaratır mı?
- Urunun garantisinin devam etmesi onemli. Kimin adina oldugu onemli degil.

6) Küçük çaplı bir araştırma yapıp bir fiyat aralığı düşündüm, sizlerden de fiyat önerisi almayı isterim.
Bence 2500 ile pazarligi acip, 2350 civari biraksan yeter. Fazlasini veren cikmaz.

- Dogru kargolama yapip, sattigin urun hakkinda durust ol. Kusuru varsa onu paylas, artisi da eksisi de net olsun. Fiyat soylerken hafif pazarlik payi birak.

- Sozlesme olmaz, parayi sana gonderdikten sonra urunu yolla. Ya da elden teslim et. Ya da karsilikli guven olustuysa once yarisini al, o da kargoyu alinca kalanini gondersin.

- Benchmark programlari denir. Ama gerek yok. Donanim bilgisini gosteren yazilimlari kullanip SS al ( Tarih gorunecek sekilde ). Icindeki parcalar bunlar bunlardir seklinde bildir. O yeterli. Alici hangi parca ne performans veriyor kendisi arastirsin.

- Bilgisayar calisiyorsa test edecek bir sey yok. Araba degil bu. Cok pimpirikli birisiyse vermeden once AIDA, Prime95 gibi programlarla yapilmis stres testi sonuclarini paylasman yeterli olmali.

- Urunun garantisinin devam etmesi onemli. Kimin adina oldugu onemli degil.

Bence 2500 ile pazarligi acip, 2350 civari biraksan yeter. Fazlasini veren cikmaz.
6. maddede yanlış bilgilendirme yapılmış. RX570+E5 2650'li PC'ye 2450TL diyorum bu PC mi 2350TL edecek? 2000TL'den fazla etmez, o da çok zor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı