Bilgisayarın aniden kendini kapatması

Lil Ace

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler, sistemim hiçbir şey yokken bir sabah bir akşam belirsiz bir şekilde günde en az 2 defa kapanıyor ve bunu 1.5 senedir yapıyor. Bazen günde 4 defa kapandığı oluyor. Ben RAM'lerden olduğunu tahmin ediyorum, çünkü RAM'leri 2133 MHz'e çektiğimde hiçbir sorun kalmıyor. Ama geri eski haline, 3000 MHz'e, çektiğimde sorun tekrar başlıyor. Tek 3000 MHz de değil, 2133'ün üstünde herhangi bir değerde kapanıyor. Sistem bazen kendine reset atıyor, bazen direkt kapanıyor. Kendin açman gerekiyor. O da belli olmuyor ve ansızın gidiyor, kapandıktan sonra kasadaki her fan çalışıyor. Tahminimce RAM'ler işlemciye giden voltajı kesiyor, çünkü o sırada ekran kartı da çalışıyor. Bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF.
RAM: Corsair Vengeance LPX (8x2).

AMD'nin sitesinde 3000MHz desteği gözükmüyor.

1618407948682.png

Öncelikle iyi günler, sistemim hiçbir şey yokken bir sabah bir akşam belirsiz bir şekilde günde en az 2 defa kapanıyor ve bunu 1.5 senedir yapıyor. Bazen günde 4 defa kapandığı oluyor. Ben RAM'lerden olduğunu tahmin ediyorum, çünkü RAM'leri 2133 MHz'e çektiğimde hiçbir sorun kalmıyor. Ama geri eski haline, 3000 MHz'e, çektiğimde sorun tekrar başlıyor. Tek 3000 MHz de değil, 2133'ün üstünde herhangi bir değerde kapanıyor. Sistem bazen kendine reset atıyor, bazen direkt kapanıyor. Kendin açman gerekiyor. O da belli olmuyor ve ansızın gidiyor, kapandıktan sonra kasadaki her fan çalışıyor. Tahminimce RAM'ler işlemciye giden voltajı kesiyor, çünkü o sırada ekran kartı da çalışıyor. Bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Sanırım psuda sıkıntı var hocam.

Anakartın desteklemesi bir şey ifade etmez işlemcinin desteklemesi lazım.

Anakart 3000 MHz işlemci 2133 desteklese dediğiniz doğru ancak anakartın limitini geçemez.

Ben de yıllardan beri o sorunu yaşıyorum, şahsen neden olduğunu hiç araştırmadım ama çözümünü buldum, artık kapanmıyor.
Güç seçenekleri:
Hangi güç planını kullanıyorsan onun plan ayarlarını değiştire tıklıyoruz.
Biraz aşağıda işlemci güç yönetimi bulunuyor.
En yüksek işlemci durumunu deneyerek ayarlayacaksın.
Mesela benim bilgisayarım yüzde 90'da kapanıyordu, yüzde 85'te biraz daha az kapanmaya başladı.
Yüzde 80'de hiç kapanmıyor artık ama en düşük işlemci frekansını da yüzde 75 falan aldım ani performans düşüşleri olmasın diye. Ben böyle çözdüm sorunumu, inşallah yardımcı olabilmişimdir.
İyi günler.
Hayırlı ramazanlar.

Evet aynen dediğiniz gibi bende de aynı RAM den bulunmakta. LPX olduğu için XMP açınca yeniden başlatıyor oyundayken filan. XMP kapattım 2 gündür yeniden başlatmıyor. LPX RAM saçmalığı işte 2133 de kullanıyom mecbur sende öyle kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı