Bilgisayarın fazla açık kalması sorun çıkarır mı?

Sanj1

Hectopat
Makaleler
4
Selamlar herkese. Arkadaşlar bugün defalarca sorup emin olamadığım ve korkumu yenemediğim bir konuyu tekrar açıyorum. Biraz çabuk cevaplar gelirse mutlu olacağım.

Sorum başlıktaki gibi. Bilgisayarımın fazla açık kalması sorun çıkarır mı? Bir çok forumda araştırdığıma göre olmazmış fakat güç kaynağına ve elektrik durumuna bağlı diyorlardı.

Öncelikle elektrikler kesilmiyor (nadiren). Güç kaynağım Corsair VS450. Ablam bu yıl üniversite sınavına hazırlandığı için bilgisayarımdan ve kendi telefonundan konu anlattırıp , Doping Hafıza ile çalışıyor. Yani sürekli yükte değil oyun oynamıyorum. Sıcaklıklar önceki açtığım ve cevabını aldığım konulara göre sistem boşta uygun sıcaklıklarda çalışıyor. Oyun oynarken işlemci , ekran kartı maksimum 65°. Sistem ilk açıldığında ekran kartı 19-20° işlemci 35-40° zaman geçtikçe ve kullanıma göre oyun oynamadan böyle gidiyor.

Eğer oyun indiriyorsam monitör kendini kapatıyor ve güç tasarrufu moduna alıyorum.

Selamlar herkese. Arkadaşlar bugün defalarca sorup emin olamadığım ve korkumu yenemediğim bir konuyu tekrar açıyorum. Biraz çabuk cevaplar gelirse mutlu olacağım.

Sorum başlıktaki gibi. Bilgisayarımın fazla açık kalması sorun çıkarır mı? Bir çok forumda araştırdığıma göre olmazmış fakat güç kaynağına ve elektrik durumuna bağlı diyorlardı.

Öncelikle elektrikler kesilmiyor (nadiren). Güç kaynağım Corsair VS450. Ablam bu yıl üniversite sınavına hazırlandığı için bilgisayarımdan ve kendi telefonundan konu anlattırıp , Doping Hafıza ile çalışıyor. Yani sürekli yükte değil oyun oynamıyorum. Sıcaklıklar önceki açtığım ve cevabını aldığım konulara göre sistem boşta uygun sıcaklıklarda çalışıyor. Oyun oynarken işlemci , ekran kartı maksimum 65°. Sistem ilk açıldığında ekran kartı 19-20° işlemci 35-40° zaman geçtikçe ve kullanıma göre oyun oynamadan böyle gidiyor.

Eğer oyun indiriyorsam monitör kendini kapatıyor ve güç tasarrufu moduna alıyorum.
Korkmanıza hiç gerek yok, herhangi bir sorun olmaz genelde bilgisayar üzerinde belli bir süre işlem yapılmayınca kendini uyku moduna alıyor.

Hayır çıkarmaz, yüksek dosya boyutuna sahip oyunları indirirken (internet bağlantım çok yavaş) 8 gün açık kaldığı oluyor. Sıcaklık değerleri normal, hava sirkülasyonu iyi ise korkulacak bir şey yok.

Öncelikle elektrikler kesilmiyor (nadiren). Güç kaynağım Corsair VS450. ablam bu yıl üniversite sınavına hazırlandığı için bilgisayarımdan ve kendi telefonundan konu anlattırıp, doping hafıza ile çalışıyor. Yani sürekli yükte değil oyun oynamıyorum. Sıcaklıklar önceki açtığım ve cevabını aldığım konulara göre sistem boşta uygun sıcaklıklarda çalışıyor. Oyun oynarken işlemci, ekran kartı maksimum 65°. Sistem ilk açıldığında ekran kartı 19-20° işlemci 35-40° zaman geçtikçe ve kullanıma göre oyun oynamadan böyle gidiyor.

Ben hiç kapatmıyorum açık bırakıyorum sorun olmaz.

Günde 18 saat, bazen günlerce açık duruyor sistemim. Bir eksiğini görmedim. Elektrik kesintisi olmazsa sizde görmezsiniz.

Mevcut donanımın, uzun saatler açık kalmayı dengede tutabiliyorsa ki en önemlisi sıcaklık, bu bir sorun olmayacaktır. Ama kullanım yoğunluğuna bağlı olarak düzenli aralıklarla donanımı kontrol etmen, olumsuz bir durum varsa düzeltmen (örneğin çalışmayan fan gibi), yeterli olacaktır.

Geri
Yukarı