Bilgisayarın ısınma sorunu nasıl giderilir?

Bylakstek

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler, yaklaşık 4-5 aydır kullandığım yeni bir sistemim var ilk aldığım sıralarda ana kart üstünde görülen sıcaklık derecesi 28 civarlarında oluyordu. Zamanla gittikçe artmaya başladı ve son zamanlarda artık iyice zıvanadan çıkmış durumda. Boşta iken 35-40'ları görmeye başladı ve bazen gereksiz yere 50-55'e bile çıkıyor. Eskiden yükte iken ancak bu kadar oluyordu. Bunun nedeni hakkında bilgilendirebilir misiniz? Ne yapmamı önerirsiniz? Zaman zaman hafif içindeki tozları silsem de içinde haliyle bir tozlanma var nedeni bu olabilir mi veya termal macundan mı kaynaklı acaba fikirlerim bunlar ancak tam bir bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim sisteme bir şey olmasını istemiyorum açıkçası tam anlamıyla da sorunu çözemedim şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu genelde tüm sistemlerde baş gösteren bir sorun. Ben de yaşadım ve hala yaşıyorum. Kasanız iyi hava almıyorsa ve etrafı kapalı bir yerdeyse bu sorun artabilir. Nasıl bir soğutma kullanıyorsunuz bilmiyorum, fakat daha iyi bir işlemci soğutması alabilirsiniz ve kasanıza ekstra fanlar takabilirsiniz. Ayrıca kavurucu hava sıcaklıklarını da unutmamak gerekir. Ben işlemcimin macununu yenilemiştim. 3 sene hiçbir şey sürmemiştim. Haliyle tamamen gitmişti neredeyse. Macunu sürdükten sonra, sıcaklık değerlerinde yaklaşık 8-10 derece civarı düşüş olmuştu. Burada macunun kalitesi de önemli. Ben ne kullanmıştım pek hatırlamıyorum. Bittiği için atmıştım. Bir de güzel bir hava soğutma eklerseniz, sorununuz çözülebilir diye düşünüyorum. Ben yaklaşık 1-1.5 yıl önce macun işlemi uygulamıştım. O zamanlar boşta iken 45-50 derece arasıydı. Macundan sonra 35 derece civarlarına düşmüştü. Birkaç ay sonra tekrar artmaya başladı normal olarak. Şu an 42 derece işlemci sıcaklığım. Eğer başka sorun varsa, bilemiyorum.

Bu genelde tüm sistemlerde baş gösteren bir sorun. Ben de yaşadım ve hala yaşıyorum. Kasanız iyi hava almıyorsa ve etrafı kapalı bir yerdeyse bu sorun artabilir. Nasıl bir soğutma kullanıyorsunuz bilmiyorum, fakat daha iyi bir işlemci soğutması alabilirsiniz ve kasanıza ekstra fanlar takabilirsiniz. Ayrıca kavurucu hava sıcaklıklarını da unutmamak gerekir. Ben işlemcimin macununu yenilemiştim. 3 sene hiçbir şey sürmemiştim. Haliyle tamamen gitmişti neredeyse. Macunu sürdükten sonra, sıcaklık değerlerinde yaklaşık 8-10 derece civarı düşüş olmuştu. Burada macunun kalitesi de önemli. Ben ne kullanmıştım pek hatırlamıyorum. Bittiği için atmıştım. Bir de güzel bir hava soğutma eklerseniz, sorununuz çözülebilir diye düşünüyorum. Ben yaklaşık 1-1.5 yıl önce macun işlemi uygulamıştım. O zamanlar boşta iken 45-50 derece arasıydı. Macundan sonra 35 derece civarlarına düşmüştü. Birkaç ay sonra tekrar artmaya başladı normal olarak. Şu an 42 derece işlemci sıcaklığım. Eğer başka sorun varsa, bilemiyorum.

Yorumun ve yardımın için teşekkür ederim. Haklısın kullandığım malzemeleri belirtmedim. Dark N10 kasa sahibiyim ve onun fanlarını kullanıyorum ekstra olarak ise bir sıvı soğutmaya sahibim. Kasa çok kapalı kalmasın diye masa üstünde tutuyorum. İlk başlarda dediğim gibi 28 civarlarında ana kart ısısı gayet iyiydi ama işte zamanla 30-32 civarlarına çıkmaya başladı ve birden 35-40'ları görmeye başlayınca bir şey yapma gereği duydum zaman zaman 50'lere çıkması da düşündürdü açıkçası. Daha önce yükte iken olan ana kart ısısını boşta iken yaşıyorum şuan. Tekrardan teşekkür ederim yorumun ve yardımın için başka okuyan arkadaşlardan da bilgisi ve önerisi olan varsa yazabilirse şimdiden teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı