Bilgisayarın Oyun Sırasında Siyah Ekran Verip Kilitlenmesi

Erdem54

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar hemen her oyunda böyle bir durum mevcut. Bazen 15dk bazen 1 saat oyun oynarken siyah ekranda takılıyor. Ancak oyun veya diğer işlemler arkadan devam ediyor çünkü sesleri geliyor. Önceden böyle bir durum yoktu format atınca meydana gelmeye başladı sizce neden kaynaklanıyor olabilir?
@Recep Baltaş, Bey kimse bilmiyor galiba siz el atsanız?

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmak isterim;
Aynı sorun Galiba bende de mevcut fakat çözebilmiş değilim.
Sorunum Tam anlamı ile; Bazen video izlerken, bazen PC boşta iken, Bazen oyun da iken nerede ne zaman Bilgisayarın Kilitlenip Siyah ekrana düşmesi belli değil. Her daim PC'mdeki Sürücüleri Güncel Tutarım Windows10 Formatı yapmama rağmen ki temiz kurulum, durum yine aynı Bazen Bu olay günde 5 - 6 defa tekrarlıyor bazen ise 1-2 hafta kapanmadığı oluyor Mavi ekrana düşse sorunu Çözerim fakat Siyah ekran geldiğinde Arkada çalan sesler vb. gelmeye devam ediyor taa ki Numlock tuşuna basana kadar veya Alt+Tab yapana kadar Anakartın çipseti veya Ram kontrolcülerinden şüpheleniyorum.

-Asus Rampage IV Extreme x79 kullanmaktayım, Ramler 4x4Dominator2400 ve 8 Ram slotundan Quad kanal RAM slotlarının 1 adedi bozuk kıvamda Yani Bios "Ram a1 slot abandoned" yazıyor fakat Ram Işığı yanmakta yani slotta sorun yok gibi fakat kontrolcülerinde sıkıntı olması muhtemel. Bu sorunun dışında Dual kanal Ram kullandığımda da durum aynı farklı değil Yine bu sorunu yaşamaktayım.

*-Ayrıca Modlu bios kullanıyorum Yani; Nvm-e Pcie M2 ve Meltdown-Spectre için Modladığım Biosu kullanmaktayım. Ve Biosu modlamadan önce de bu sorunla karşıkarşıya idim. Hatta Meltdown-spectre muhabbetinden şüphelenip Asus'un eski bir sistem olan Ivy Bridge-E Anakartları için bios yayınlamayacağını bildiğim için Bios modlamıştım.

-Sorunumun Ekran kartında olmadığını kesin biliyorum. Zotac 980ti ekran kartımı Ryzen sistemde tam 1 ay gibi bir süre ile günde 6-7 saat oyun oyananarak test edilmiştir. Ve bir kaç defa da Furmark ve 3dMark ile teste sokulmuştur.
Konuya Vakıf Olanlar ve ya benzeri durumla karşılaşıp çözebilen arkadaşlar mesaj veya konuya yorum atarak ulaşabilirler.

İyi forumlar Arkadaşlar.

Aida64 ile GPU stabilite testi yapın 10-15 dakika değerleri seyredin. Kullanım oranı, voltaj değerlerini ve sıcaklığını. Bir çok GPU fazla ısınmaya karşı kendini korur ve koruma moduna geçer. Bu durumda GPU görüntüyü keser ve fan devrini artırır. Bunun dışında fidan arkadaşımızın söylediği gibi DDU ile sürücüleri kaldırıp temiz bir kurulum yapın. Ayrıca sürücüleriniz güncel ve orjinal windows lisansınız olsun. Saygılarımla

Aida64 ile GPU stabilite testi yapın 10-15 dakika değerleri seyredin. Kullanım oranı, voltaj değerlerini ve sıcaklığını. Bir çok GPU fazla ısınmaya karşı kendini korur ve koruma moduna geçer. Bu durumda GPU görüntüyü keser ve fan devrini artırır. Bunun dışında fidan arkadaşımızın söylediği gibi DDU ile sürücüleri kaldırıp temiz bir kurulum yapın. Ayrıca sürücüleriniz güncel ve orjinal windows lisansınız olsun. Saygılarımla

Teşekkür ederim bilgileriniz ve fikirleriniz için. Bu yöntemleri Rutin şekiller de uyguluyorum.

Sistem oyun sırasında eklediğim fotoğraflardaki gibi siyah bir ekrana ardından resete gidiyor. Bilgisi ve tecrübesi olan biri var mı?

Dosya Ekleri

• siyah ekran1.jpg
    siyah ekran1.jpg
    29,3 KB · Görüntüleme: 410
  • siyah ekran2.jpg
    siyah ekran2.jpg
    23,2 KB · Görüntüleme: 325

Yeni konular

Geri
Yukarı