Bilgisayarın sebepsiz yere restart atması

mert_cemal

Hectopat
Daha fazla  
Sorunum şu:
Ben bilgisayarımı ilk aldığım zamandan beri bilgisayarım belli zamanlarda kendine restart attı. Toplamda şimdiye kadar 4 defa tekrarladı. İlk üçünü yaptıktan sonra ben Vatan Bilgisayar'a götürüp bilgisayarımı stres testine soktum. Restart atmadı, parçalar sökülüp hepsi servise gitti. Serviste sadece işlemcim sorunlu bulunarak yenisiyle değiştirildi. Montesi orada yapıldı eve geri döndüm. Bu dediğim olay yaklaşık 2019'un ağustos ayında oluyor. Yani aradan 1 seneye yakın süre geçiyor. Serviste BIOS Update'lendiği için XMP ayarım kapanmıştı. Ben de geçen günlerde RAM'lerimi tam kapasitede kullanmak için XMP ayarımı aktif ettim. (Birkaç gün oluyor.) aktif ettikten kısa bir süre sonra yani bugün (18.06.2020) bilgisayarım tekrar sebepsizce reset attı. Açıldı ben de aldırış etmedim daha önceden de yaptığı için. Oyunumu tekrar açtım ve oynamaya devam ettim. Herhangi bir performans kaybı vesaire yoktu. Arkadaşlar. Sorunu bir türlü bulamıyorum. Kendini çok sık tekrarlamıyor. Aradan bir seneye yakın süre geçtikten sonra niye tekrarladı? Bilgisayar kapandığında acaba ev elektriğinde mi bir sorun var diye düşündüm. Ama aynı 5'li prize takılı olan ev telefonu, modem, monitörüm kapanmadı. Neden oluyor olabilir? Sorun RAM'lerde mi? Servisten sorunsuz geçmişti halbuki. Ve ilk resetlenmeler de 2019'un bu zamanına denk geliyor. Sıcaklık olmadığına yüzde yüz eminim. Stres testinde de kapanmıyor. N'apabilirim dostlar yardımcı olun lütfen. Bir önceki konuma bu linkten ulaşabilirsiniz. Bilgisayar kendi kendine restart atıyor - Technopat Sosyal
Özellikleri:
8600k
1080
16 gb 3200 mhz ram
M2 256 gb ssd 970 evo
Sıvı soğutma ml240r
750 watt cougar 80 plus psu

Son düzenleme:
Hocam bilgisayarı başka odanın prizlerinde deneme şansınız varsa deneyebilir misiniz acaba. Bazen evdeki prizlerin sorunlu olmasından yapabiliyor. Sizin prizden çektiğiniz elektrik telefonun çektiğiyle aynı değil.

Diğer konu da da örnek verdikleri gibi PSU kaynaklı olabilir, bizzat benim başıma gelmişti. Yüksek performans gerektiren oyuna girdikten 5 dk sonra reset atıyordu.

Eğer donanımlarında hiç bir sorun olmadığına kesin eminsen, şu yolu da deneyebilirsin.

Bu Windowsun bilgisayarın herhangi bir sorunla karşılaştığı an sistemi yeniden başlatmasıyla ilgili bir özellik.

Şu yolları izle.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler -> Gelişmiş sistem ayarları -> Başlangıç kurtarma menüsü altında ki ayarlar sekmesi -> Otomatik olarak yeniden başlat tikini kaldır.

Not: Bunu eğer sisteminde bir problem olması ihtimalini göz önüne alarak önermiyorum, ama kesinlikle donanımda bir sorun yok diyorsan yapabilirsin.

Arkadaşlar en büyük sorun şu bu restart ı sık sık yapmıyor aylarca süre geçiyor tekrarlamıyor.
Bakın aradan bir yıl geçmiş yapmamış bugün tekrar yapıyor.
Diğer konu da da örnek verdikleri gibi PSU kaynaklı olabilir, bizzat benim başıma gelmişti. Yüksek performans gerektiren oyuna girdikten 5 dk sonra reset atıyordu.

Eğer donanımlarında hiç bir sorun olmadığına kesin eminsen, şu yolu da deneyebilirsin.

Bu Windowsun bilgisayarın herhangi bir sorunla karşılaştığı an sistemi yeniden başlatmasıyla ilgili bir özellik.

Şu yolları izle.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler -> Gelişmiş sistem ayarları -> Başlangıç kurtarma menüsü altında ki ayarlar sekmesi -> Otomatik olarak yeniden başlat tikini kaldır.

Not: Bunu eğer sisteminde bir problem olması ihtimalini göz önüne alarak önermiyorum, ama kesinlikle donanımda bir sorun yok diyorsan yapabilirsin.
Windows umda yazılımsal problemler olabileceğini düşünüyorum ama restart attığında yeniden başlatılıyor ekranı gelmiyor restart tuşuna basmışım gibi yapıyor.

Takıldığım bir diğer konu bütün parçalarım servise gitti ve sorun bulmadılar ben donanım değişikliği de yapmadım. Bizim evin elektrik tesisatı sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Kısa süre önce sigorta değiştirmek zorunda kaldık.
Sisteminizi tam olarak belirtir misiniz?
i5-8600k
Msi gaming x 1080
Cooler master ml240r
Tridentz 16 gb 3200mhz
Cougar 750 watt 80 plus psu
Z370 hd3 gigabyte anakart
Bir de windows sanırım eventlog denilen sistemin kapanma sebebini oluşturmuş ama nereye oluşturmuş bilmiyorum onu bulsam sebebini öğrenebilirim. Çünkü olay görüntüleyicisinde sistem beklenmedik şekilde kapandı diyor belki de yazılımsaldır.

Yeni konular

Geri
Yukarı