Bilgisayarın takılı olduğu prize su döküldü

Mecossa

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Rica ediyorum yardım edin. Benim bilgisayarım bir üçlü prize takılı o üçlü priz de başka bir uzatma kablosuna takılı. Yanlışlıkla biraz su döküldü birkaç damla da deliler girince döküldükten 5 - 10 saniye falan sonra otomatik şalter attı. Prizi söktüm bilgisayar fişlerini çıkarttım o su dökülen prizi çöpe attım ve tekrar açtım şalteri geldi elektrik fakat korkuyorum bilgisayarımın sistemi yanmış olabilir mi? Kablolarda pek su görünmüyor kabloları iyice kurutup o ıslanan üçlü prizin takıldığı kuru olan üçlü prize taksam denesem sıkıntı olur mu? Yani o ıslak olan priz kuru olan prizi de sıkıntıya sokmuş olabilir mi? Yardım edin bilgisayarı açmaya korkuyorum hala açmadım sistemim epey yüksek ve pahalı bir şey olmasını istemiyorum 😓

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Rica ediyorum yardım edin. Benim bilgisayarım bir üçlü prize takılı o üçlü priz de başka bir uzatma kablosuna takılı. Yanlışlıkla biraz su döküldü birkaç damla da deliler girince döküldükten 5 - 10 saniye falan sonra otomatik şalter attı. Prizi söktüm bilgisayar fişlerini çıkarttım o su dökülen prizi çöpe attım ve tekrar açtım şalteri geldi elektrik fakat korkuyorum bilgisayarımın sistemi yanmış olabilir mi? Kablolarda pek su görünmüyor kabloları iyice kurutup o ıslanan üçlü prizin takıldığı kuru olan üçlü prize taksam denesem sıkıntı olur mu? Yani o ıslak olan priz kuru olan prizi de sıkıntıya sokmuş olabilir mi? Yardım edin bilgisayarı açmaya korkuyorum hala açmadım sistemim epey yüksek ve pahalı bir şey olmasını istemiyorum 😓
Siz siz olun, üst üste üçlü uzatma asla kullanmayın, çok sakıncalı. Ayrıca kullanmak istediğiniz üçlü kuru ise bir sorun olmaz merak etmeyin. Şalter atma sebebi zaten sorun gelmemesi için.

Bir şey olmaz, fakat bilgisayar değil sizin sağlığınız önemli. Siz iyi misiniz?
Teşekkür ederim bir sorun olmadı anında şalter attı zaten
Bilgisayar dizüstüsü ise içini açıp bakabilirsiniz hocam.
Bilgisayar masaüstü üçlü prize dökülünce biraz tedirgin oldum prizden bilgisayarı yaktı mı diye ve hala açamadım yarın bilgisayarcıya götürmeyi planlıyorum güç kaynağı vs. yanmışsa bir kısa devrede daha bütün hepsini yakmasın

Merhaba. Tüm bu endişeniz yersiz, çünkü suyun döküldüğü yer üçlü priz olduğundan PC'nin içi olmadığından bu durum sadece evin otomatını, kaçak akım rölesini doğrudan etkiler, masaüstü PC'nin sağlığıyla ise hiçbir ilgisi bulunmuyor. Örneğin PSU içine su sıçraması veya dökülmesi ise sadece PSU'yu direk etkiler, anakartı, işlemciyi, RAM'i vb. etkilemez. direnci, bazı elemanları bozulur. yni su kazara hangi parçaya dökülüp ıslatmışsa o parça bundan doğrudan etkilenecektir. Sizin yapmanız gereken sadece kuruyan prizlerle tekrar PC'yi çalıştırmaktır. Ancak ıslak halde iken uzatmalı prizler otomatı, kaçak akım rölesini yine düşürebilir. Bu konuda masaüstü PC için merak edilecek bir durum yoktur. Kolay gelsin.
Bilgisayar dizüstüsü ise içini açıp bakabilirsiniz hocam.

Hocam suyun döküldüğü yer masaüstü PC ve dizüstü olup onların açılmamasında söylediğiniz bu uygulama yapılır, ancak suyun döküldüğü yer uzatmalı priz bölgesi olduğundan onun kurutulması veya o anki kullanımda uzatmanın içinin açılıp suyun silinip temizlenerek kapatıldıktan sonra PC'lerin o şekilde çalıştırılması gerekir. PC'lerin suyun direk içlerine girmemesinde açılmasına ise hiç gerek yoktur. Kolay gelsin.

Merhaba. Tüm bu endişeniz yersiz, çünkü suyun döküldüğü yer üçlü priz olduğundan PC'nin içi olmadığından bu durum sadece evin otomatını, kaçak akım rölesini doğrudan etkiler, masaüstü PC'nin sağlığıyla ise hiçbir ilgisi bulunmuyor. Örneğin PSU içine su sıçraması veya dökülmesi ise sadece PSU'yu direk etkiler, anakartı, işlemciyi, RAM'i vb. etkilemez. direnci, bazı elemanları bozulur. yni su kazara hangi parçaya dökülüp ıslatmışsa o parça bundan doğrudan etkilenecektir. Sizin yapmanız gereken sadece kuruyan prizlerle tekrar PC'yi çalıştırmaktır. Ancak ıslak halde iken uzatmalı prizler otomatı, kaçak akım rölesini yine düşürebilir. Bu konuda masaüstü PC için merak edilecek bir durum yoktur. Kolay gelsin.

Hocam suyun döküldüğü yer masaüstü PC ve dizüstü olup onların açılmamasında söylediğiniz bu uygulama yapılır, ancak suyun döküldüğü yer uzatmalı priz bölgesi olduğundan onun kurutulması veya o anki kullanımda uzatmanın içinin açılıp suyun silinip temizlenerek kapatıldıktan sonra PC'lerin o şekilde çalıştırılması gerekir. PC'lerin suyun direk içlerine girmemesinde açılmasına ise hiç gerek yoktur. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim, içime su serptiniz şimdi benim bilgisayarı veya 3 lü prizi bilgisayarcıya vs. götürmeme gerek var mı voltajını ölçtürmeye falan yoksa bir sıkıntı olmadan takıp açabilir miyim aradan 15 saat geçti
Teşekkür ederim, içime su serptiniz şimdi benim bilgisayarı veya 3 lü prizi bilgisayarcıya vs. götürmeme gerek var mı voltajını ölçtürmeye falan yoksa bir sıkıntı olmadan takıp açabilir miyim aradan 15 saat geçti
yani su döküldüğü sırada üçlü priz bilgisayara fazla voltaj da vermiş olabilir bir tanıdık var bilgisayar telefon tamiri ile uğraşıyor o öyle demişti ben de o yüzden bir foruma sorayım dedim

Merhaba. Hayır hocam, bir bilgisayarcıya götürmenize ve PC'yi ona göstermesine hiç gerek yoktur, çünkü PC ile direk ilgili olmayıp su dökülen uzatmalı prizde yaşanan olayla yakından ilgilidir. Onu da zaten iptal edip tam olarak devreden çıkarmışsınız, PC 'nin bu olaydan etkilenmesi söz konusu değildir.

Örneğin 15 yıl kadar önce PSU'ya istemeden el spreyinden pülverize suyu (bir pülverizatörden) kaçırdığımda bir direnci çalışırken patlamış, elektronikçiden alıp değiştirdiğimde PSU tekrar düzelmişti. Yani buradan demek istediğim sadece PSU' ya su çalışırken girebilseydi sadece PSU veya suyun ulaştığı diğer komponentler, vb. bir zarar görür ve oluşan arızalarla açılması mümkün olmayabilirdi, başıma gelmiş olaydaki gibi. Bu konuda çok rahat olabilirsiniz.

Su döküldüğü anda aklınıza gelip düşündüğünüz gibi PC'ye bu anlarda fazla voltaj gitmesi de kesin olarak söz konusu değildir. Sudan eşit geçemeyen elektrik akımı kaçak akım rölesinin (KAR) iç terazi dengesini bozup açılmasına, bu esnada aşırı geçen akımlar örneğin 16 A anma değerli topraklı prizin otomatının taşıyacağı akımı geçmişse onun da düşmesine neden olmuştur. Yani bu yaşanan olay PC'nin dışında olup priz içini ve panodaki elektrik komponentlerini doğrudan doğruya etkiler, PC'ye aşırı voltajın gelmesine bu esnada bir neden olamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı