Bilgisayarınızda yanlışlıkla virüs açtınız mı?

292941

Hectopat
Makaleler
6
Benim öyle bir hikayem yok ama arkadaşımın var.
Bir gün Windows XP Horror Edition diye bir virüs bulduk.
Neyse bir gün deneyelim dedik, ben onu TeamViewer'dan izlerken o da virüsü yükledi.
Virtualbox'u açtı ve sesi gitti. Ben de dedim n'oluyor? Beni aradı ve virüsü açtığını söyledi.
Benden Windows 10 USB istedi sonra SSD'yi görmedi kurulumda falan çok uğraşmıştık.
En azından SSD'ye bir şey olmamış. UEFI'yi Legacy'e alıp kurdu ve düzeldi.

Sizinkiler neler?

Benim öyle bir hikayem yok ama arkadaşımın var.
Bir gün Windows XP horror Edition diye bir virüs bulduk.
Neyse bir gün deneyelim dedik, ben onu TeamViewer'dan izlerken o da virüsü yükledi.
Virtualbox'u açtı ve sesi gitti. Ben de dedim n'oluyor? Beni aradı ve virüsü açtığını söyledi.
Benden Windows 10 USB istedi sonra SSD'yi görmedi kurulumda falan çok uğraşmıştık.
En azından SSD'ye bir şey olmamış. UEFI'yi Legacy'e alıp kurdu ve düzeldi.

Sizinkiler neler?

Scorpion virüsünü açmıştım. Malwarebytes sağ olsun daha ben açmadan virüs teşhisi koydu.

musallat.exe vardı küçükken oyun yüklemeye çalışırken bulaşmıştı. Anti-virus yüklemememi söylemesine rağmen yüklemiştim umursamayıp. Sonra baya uğraştırdı. Virüsü yapan kişi kendi virüsünü silen bir uygulama yapmıştı fakat eşek bir kere çukura düşer.

Yanlışlıkla kendim açmadım ama internetten dosya indirdikten sonra bulaşmıştı. Yaklaşık 3 yada 4 sene önceydi. O zamanlar Kaspersky kullanıyordum ve hemen virüsü bulmuştu ancak bilgisayarın yeniden başlatılması gerektiği yazıyordu ancak virüs bunu engelliyordu. Allah'tan bilgisayarımda reset tuşu var. O tuşa bastım bilgisayarım açılır açılmaz hemen Kaspersky açıp silmiştim. Dün gibi hatırlıyorum çünkü çok korkmuştum 🙂

Küçükken laptopuma torrentten oyun yükleyeyim derken tarayıcıyı toolbara boğmuştum. İndirdiğim oyunla birlikte UC Browser, Yandex, Avast ve bir sürü şey bilgisayarımı ele geçirmişti.

2 Sene önce arkadaşımın çok eski bir bilgisayarı vardı 1 GB RAM var Win XP falan vardı bir tane virüs dosyası indirmiştik. Dosyayı bir şey olmaz diye bir açtık bilgisayar mavi ekran verdi daha sonrasında açtığımızda bilgisayarı dil değişmiş bir sürü şey oldu daha sonrasında zaten format attık sonra ne oldu bilmiyorum.

Yıllar önce torrentten kendi ellerimle 2 GB'lık virüs indirmişliğim var (evet yanlışlıkla). Tarayıcılardan Windows'a kadar her yer Tayvan diline dönmüştü. Setup dosyalı virüs mü olurmuş? Oluyormuş.
Clash Of Clans sınırsız gem içeren server diye bir video görmüştüm seneler önce. İndirdim ve indirmez olaydım... Chrome'da kötü kötü resimler görmüştüm. Bilgisayarım çok yavaşlamaya başladı. Aynı zamanda da Çince bir uygulama yüklemişti. Denetim masasından silmeye çalıştım. Saçma sapan Çince yazı çıktı ve silememiştim. O zamanlarda hatırlıyorsanız bir zamanlarda "Bilgisayarınızı Windows 10'a yükseltin" adlı bir yazı çıkıyordu Windows'ta onu da indirmiştim o zaman. Harddisk ölmüştü ve bilgisayarım 20 dakikada falan açılıyordu. Harddisk değiştirmiştik ve sorunum düzelmişti.

Ben bir keresinde korsan oyun yüklemek isterken bir setubu yönetici olarak çalıştıra bastığımda mavi ekran vermişti (kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı diye) reset attı kendi kendine açıldı ama ertesi gün açılır açılmaz mavi ekran veriyordu bende format attım ama hala çinceydi değiştirene kadar 1 ay geçti zaten sonra PC rahmetine kavuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı