Rehber Bilgisayarınızı telefon ile çalıştırın: Wake on LAN

Öncelikle merhabalar. Bu rehberi yapmamım sebebi Sosyal'de bunun hakkında hiçbir konu olmaması. Şimdi rehbere geçelim.

1. Telefonumuza uygulamayı indiriyoruz.

2. Ağ ayarları: burada aygıt yöneticisini açıp, ağ bağdaştırıcılarından ağ bağdaştırıcımı seçip sağ tık özellikler yapıyoruz.

1641705604272.png

Güç yönetimine girip tüm seçenekleri aktif ediyoruz.

1641705661094.png

Sonra gelişmiş menüsünden "sihirli paket uyandırması" seçeneğini etkinleştiriyoruz.

1641705792274.png

Şimdi aygıt yöneticisinde işimiz bitti. Tamam diyerek pencereyi kapatabiliriz.

3. MAC adresini öğrenme: Ayarlar>Ağ ayarları> Ethernet - bu yolu izleyerek kendi Mac adresimizi öğreneceğiz.

1641706161495.png

4. Mobil uygulamayı açıyoruz.

Screenshot_20220109-080422[24].png

Screenshot_20220109-080040[23].png

Kaydet diyerek burada işimiz bitiyor.

Not: Uygulamaya ilk girdiğimizde IP girme kısmında sonu 255 ile biteni deneyi, olmazsa IPv4 kısmındaki IP bilgisini giriniz.

5. Şimdi ise BIOS'a giriyoruz. Power kısmından wake on LAN seçeneğini aktif yapıyoruz. (Gigabyte kullanıcıları System bölümünden BIOS'unu Türkçe yapabilirler. Diğer anakartlar hakkında bilgim yok.)

1641709021247.png

1641709073208.png

Artık işimiz tamamen bitti F10 diyerek BIOS'tan çıkış yapıyoruz. Artık telefondan bilgisayarı açabiliriz. Bilgisayar ile aynı ağda olmaya dikkat ediniz.
Bu gösterdiklerim Android içindi.

iOS için bu yolu izleyin:
  • Name kısmına: Host Name'yi yazıyoruz.
  • Mac address kısmına: Physical Address'i.
  • IP Address'e: IPv4 Address'i.
  • Ping Address'e: Link-local IPv6 Address'i.
  • Port kısmını ben öğrenemedim ama genellikle 9 oluyormuş. 9 yazın. Olmaz ise aşağı doğru düşürün.(9, 8, 7..)

Dosya Ekleri

• 1641705473720.png
    1641705473720.png
    42,1 KB · Görüntüleme: 229
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar. Bu rehberi yapmamım sebebi Sosyal'de bunun hakkında hiçbir konu olmaması. Şimdi rehbere geçelim.

1. Telefonumuza uygulamayı indiriyoruz.

2. Ağ ayarları: burada aygıt yöneticisini açıp, ağ bağdaştırıcılarından ağ bağdaştırıcımı seçip sağ tık özellikler yapıyoruz.

Eki Görüntüle 1264984

Güç yönetimine girip tüm seçenekleri aktif ediyoruz.

Eki Görüntüle 1264985

Sonra gelişmiş menüsünden "sihirli paket uyandırması" seçeneğini etkinleştiriyoruz.

Eki Görüntüle 1264986

Şimdi aygıt yöneticisinde işimiz bitti. Tamam diyerek pencereyi kapatabiliriz.

3. MAC adresini öğrenme: Ayarlar>Ağ ayarları> Ethernet - bu yolu izleyerek kendi Mac adresimizi öğreneceğiz.

Eki Görüntüle 1264987

4. Mobil uygulamayı açıyoruz.

Eki Görüntüle 1264991

Eki Görüntüle 1264992

Kaydet diyerek burada işimiz bitiyor.

Not: Uygulamaya ilk girdiğimizde IP girme kısmında sonu 255 ile biteni deneyi, olmazsa IPv4 kısmındaki IP bilgisini giriniz.

5. Şimdi ise BIOS'a giriyoruz. Power kısmından wake on LAN seçeneğini aktif yapıyoruz. (Gigabyte kullanıcıları System bölümünden BIOS'unu Türkçe yapabilirler. Diğer anakartlar hakkında bilgim yok.)

Eki Görüntüle 1264995

Eki Görüntüle 1264996

Artık işimiz tamamen bitti F10 diyerek BIOS'tan çıkış yapıyoruz. Artık telefondan bilgisayarı açabiliriz. Bilgisayar ile aynı ağda olmaya dikkat ediniz.
Bu gösterdiklerim Android içindi.

iOS için bu yolu izleyin:
  • Name kısmına: Host Name'yi yazıyoruz.
  • Mac address kısmına: Physical Address'i.
  • IP Address'e: IPv4 Address'i.
  • Ping Address'e: Link-local IPv6 Address'i.
  • Port kısmını ben öğrenemedim ama genellikle 9 oluyormuş. 9 yazın. Olmaz ise aşağı doğru düşürün.(9, 8, 7..)

Bence havalı ancak gerçek hayatta ne işe yaracak?

Ne işe yarayacak acaba? Yani anlatım güzel ama wake on LAN galiba servete bağlı olarak disk olmadan çalışması için galiba yanlış hatırlamıyorsam. Ben zannettim telefonu Wi-Fi adaptörü olarak kullanmayı anlatıyor. Ha dediğim basit bu arada. Ağ paylaşımdan kablo ila paylaşımı seçerek kablo ile telefonu bilgisayara bağlıyoruz. Sonrasında zaten Ethernet kartı ile bağlanmışız gibi seçenek çıkıyor. Direkt interneti bağlamış oluyoruz.

Eğer Wi-Fi adaptörü yoksa ve Wi-Fi'ya uzaksanız telefonu Wi-Fi adaptörü niyetine nasıl kullanılacağını anlattım. Şimdi yeni konu aç oradan anlatmaya üşendim açıkçası. Zaten telefonum bu özelliğe destek vermiyormuş. Eski telefonum bile destekliyordu ama neyse.

Akıllı ev aletlerini kullanarak başlatabilirsiniz.

Onu nasıl ayarlayacağız? Mesela bilgisayar bir tek internete bağlı iken nasıl yapabiliriz? Bence bunun için detaylı bir anlatımınıza ihtiyacımız var. Özellikle de benim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu nasıl ayarlayacağız. Mesela bilgisayar bir tek internete bağlı iken nasıl yapabiliriz. Bence bunun için detaylı bir anlatımınıza ihtiyacımız var. Özellikle de benim.

Onu ben de tam olarak bilemiyorum yakın zamanda onun hakkında yeni bir rehber hazırlarım kullanmaya başladığımda.
Bence havalı ancak gerçek hayatta ne işe yaracak?

Diyelim ki şimdi siz bunu ayarladınız ileride Power tuşunuz çalışmamaya başladı ve bozuldu, bunun sayesinde bilgisayarı açabileceksiniz.

Onu ben de tam olarak bilemiyorum yakın zamanda onun hakkında yeni bir rehber hazırlarım kullanmaya başladığımda.

Diyelim ki şimdi siz bunu ayarladınız ileride Power tuşunuz çalışmamaya başladı ve bozuldu, bunun sayesinde bilgisayarı açabileceksiniz.

O biraz zor ihtimal hocam. Zaten Power tuşu çalışmıyorsa direk anakart bozulmuştur. Çünkü tuş bu sadece anahtar görevi görüyor onun bozulması sadece takılı kalması ile olur sonuç olarak. Ama anakartın Power'i bozulması demek tetik almaması yani. Anakartın bozulduğu anlamına gelir ve o topa zaten hiç girilmemeli. Ama bu dediğiniz yöntem işe yarama ihtimali var. Anakart bozulmadığı sürece tabii ki de.

Yeni konular

Geri
Yukarı