Bilgisayarınızın Windows 11 Uyumlu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Merhaba. Microsoft'un Windows 11'i tanıtmasının ardından birçok kullanıcı, "Acaba benim bilgisayarım Windows 11 uyumlu mu?" sorusunu sormakta. Konuyla fazla ilgilenmeyen kullanıcılar veya bilgisayara aşina olmayan kullanıcılar bu uyumluluğu nasıl anlayabilecekleri konusunda sorun yaşayabiliyorlar. Microsoft da bunu düşünmüş ve bunu sorgulamamızı sağlayan bir uygulama geliştirmiş.
Uygulamanın adı Windows PC HealthCheck. Şimdi kullanımına geçiyoruz.
1624559505499.png

• Öncelikle programı Microsoft'un kendi sitesinden indirelim.
  • İndirdiğimiz .msi dosyasını çalıştıralım.
  • Bir Bill Gates klasiği olarak, Setup'ı aç, Next, Next, Next! Gerçi bir tıkta bitti ama.
Kurulumun sonunda program için kısayol oluşturmak isteyip istemediğimizi ve başlatmak isteyip istemediğimizi soruyor. İlgili seçenekleri seçiyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.

Kurulum bittiğinde karşımızda bilgisayarımızın çeşitli özelliklerini gösteren bir sayfa yer alıyor. "Şimdi denetle" tıklıyoruz.
check.png

Tıkladıktan sonra karşımıza doğrudan bir menü geliyor. Olumlu-olumsuz şeklinde.
1624560392576.png

Bu program ile geçiş yapıp yapamayacağınızı hızlıca öğrenmeniz mümkün.
Rehber bu kadardı, iyi forumlar.

Arkadaşlar, yarın(26 Haziran 2021) uygulamaya bir güncelleme gelecek. Destekleyip desteklemediğini öğrenmek adına deneyimi iyileştireceklerini söylediler.

Dosya Ekleri

• 1624559385465.png
    1624559385465.png
    2,8 KB · Görüntüleme: 169
  • 1624559715403.png
    1624559715403.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 164
Son düzenleyen: Moderatör:
Güncel donanımlar ile desteklemiyor uyarısı alan arkadaşlar muhtemelen TPM 2.0 ayarından kaynaklı hata alıyorlar. Bir sorun olmadığını kendiniz de göreceksiniz.

Çözemedim bir türlü iyide nesi uyumsuz hangi parça onu niye bulamıyoruz uyumsuz olduğunu alttaki Insider bölümünden gördüm fakat uymayan parça nedir yardım ede bilecek kimse yok mudur? Ana karttada TPM bulamadım

Boşuna demiyor adamlar daha geliştirici sürümü hatalar çıkabilir durduk yere mavi ekran verebilir veya durduk yere ses driverin silinebilir. Adı üstünden geliştirici sürümü bunu herkes diyor ama neden hiç kimse bunu anlamak istemiyor anlamıyorum.
Sistem özelliklerim:

İşlemci: Intel(r) Core(tm) i9-9900KS CPU @ 4.00GHz 4.01 GHz.
RAM: 32 GB.
SSD: 1TB M.2
Ekran kartı: RTX 2080 Ti.

Niye çalıştırmaz diyor acaba? :D

Senden daha iyi sistemim var bende bile uyumsuz yazıyor (sistemim imzamda, hiçbir şey pahalanmadan önce almıştım hemen hemen 25 bin TL'ye topladım şu an 75 80 bin TL arası sistemim)

Bende format atarken veriyordu setupdan kurunca sorunsuz biçimde yüklendi TPM Secure Boot her şey var.

Ben farklı bir yöntem ile kurdum laptopa, Windows 10 kurulum dosyalarını açtım sonra Windows 11 kurulum dosyalarını açtım. Windows 11 install. Wim dosyaları Windows 10'un içine attım. Yazdırıp format attım Windows 10 gibi. Ama Windows 11 kuruldu. Beyin Bedava. Zamanında Windows 7'ye UEFI yapacağız diye Windows 8.1 kurulum dosyalarının içine entegre ederdim. Eskide kaldı artık :D

Ben farklı bir yöntem ile kurdum laptopa, Windows 10 kurulum dosyalarını açtım sonra Windows 11 kurulum dosyalarını açtım. Windows 11 install. Wim dosyaları Windows 10'un içine attım. Yazdırıp format attım Windows 10 gibi. Ama Windows 11 kuruldu. Beyin bedava. Zamanında Windows 7'ye UEFI yapacağız diye Windows 8.1 kurulum dosyalarının içine entegre ederdim. Eskide kaldı artık :D

Tebrik ederim... Bu arada şu 8.1 içine 7 atma olayını deneyeceğim bak.

Esd sıkıştırma olmaması lazım diğer türlü olmuyor, yapacağın zaman yardım edebilirim sana.

Normalde Windows 7 UEFI desteklemiyor. Esd sıkıştırma oldugu zaman orijinal Windows 7 de 8.1 ile entegre edersen UEFI kuruluyor. Yine dosya atıyorsun tamam ama entegre konusu farklı. Win 11'in dosyalarını Windows 10'a aktarmak adar kolay değil :d

Geri
Yukarı