Bilgisayarla ilgili bilgi edinmek

Doygunn

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayar toplamak istiyorum desem; hangi işlemcinin hangi ekran kartını besleyip besleyemediğini, anakartın yetip yetmeyeceğini, RAM'in MHz değerinin değişmesi durumunda performansta nasıl değişim olacağını ve buna benzer soruların cevaplarını uygulamalı gösteren rehber niteliğinde bir kanal ya da makale türü bir şey var mı bildiğiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yabancı kanal arıyorsan testing games var ama tek tek bakmak anlamsız. Öncelikle bütçeni belirle işlemcini seç sonra alacağın ekran kartıyla testlerini izleyip karar verirsin. RAM'de MHZ Intel'de pek fark etmiyor APU sistemlerde daha fazla işe yarıyor.

Arkadaşlar bilgisayar toplamak istiyorum desem; hangi işlemcinin hangi ekran kartını besleyip besleyemediğini, anakartın yetip yetmeyeceğini, RAM'in MHz değerinin değişmesi durumunda performansta nasıl değişim olacağını ve buna benzer soruların cevaplarını uygulamalı gösteren rehber niteliğinde bir kanal ya da makale türü bir şey var mı bildiğiniz?

Hocam bu tarz şeyleri öğrenmek istiyorsanız rehber olsa bile size öğreteceği bir şey olmayacaktır. Karşılaştıra karşılaştıra öğreneceksin. Örneğin B450M vs B250M anakart. YouTube'a gir oradan ikisinin özelliklerini karşılaştır. Bunun gibi karşılaştırmalarla yavaş yavaş öğrenirsin. Rehberin yapabileceği bir şey değildir bu.

Hocam çok genel cevaplar vermişsiniz. Technopat kanalında bir sürü video var. Aradığı bilgilerin hangi videolarda olduğunu bulması için tek tek bakması lazım. @Bilgehan Melik Ünal hocamın dediği gibi karşılaştırmalar yaparak bilgi edinebilirsiniz. Modelleri araştırın, nasıl farkları var onları inceleyin, aklınıza takılan soruları forumda konu açarak sorun. Zor görünse de öğrenmesi zor değil. RAM OC diye aratarak belleklerdeki frekans değişiminin etkilerini öğrenebilirsiniz. AM4 işlemcilere neden AM4 denmiş? Alder Lake işlemcilere neden Alder Lake denmiş? Bunları araştırarak anakart uyumluluklarını öğrenebilirsiniz.

Yüzde yüz doğrudur demiyorum ama fikir edinme açısından Bottleneck Calculator işe yarayabilir. Sonrasında kafanızda belirlediniğiniz bileşenlerin benchmark videolarına bakarak pekiştirbilirsiniz. Zamanla zaten kendiniz şununla şunu birleştirmek mantıklı veya darboğaz yapar gibi öğrenirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı