Bilgisayarlar elektriği nasıl keser veya verir?

ozNymN

Hectopat
Merhaba, surduğum soru işlevsiz ve saçma ama meraktan soruyorum, bilgisayarlar mekanik parçalar olmadan elektriği nasıl kesip açabilir? Yani örnekle açıklamak gerekirse ışıklandırmalı bir klavyeyi yazılımlan kapatınca ışıklar nasıl kapanır yani ışığa nasıl elektrik vermekten vazgeçer, Power Supply'da anlayaniliyorum düğme var düğmeyi çevirince kablo bağlantısını kesiyor ama bu işleri yazılımla yapınca nasıl çalışıyor? Bilen biri anlatabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, surduğum soru işlevsiz ve saçma ama meraktan soruyorum, bilgisayarlar mekanik parçalar olmadan elektriği nasıl kesip açabilir? Yani örnekle açıklamak gerekirse ışıklandırmalı bir klavyeyi yazılımlan kapatınca ışıklar nasıl kapanır yani ışığa nasıl elektrik vermekten vazgeçer, Power Supply'da anlayaniliyorum düğme var düğmeyi çevirince kablo bağlantısını kesiyor ama bu işleri yazılımla yapınca nasıl çalışıyor? Bilen biri anlatabilir mi?
Harbi merak ettiğim bi konu, bakalım bilen var mı?

Cevap: Transistörlerle. Elektronik olarak anahtarlama yapabiliyorlar.

Zaten bilgisayarların temelinde de onlar yatıyor, mantık kapıları transistörlerden oluşuyor. İşlemcilerin içinde milyarlarca transistör bulunuyor. Eh, bu tarz sorduğunuz anahtarlama işlerini de onlar yapabiliyor tabii.

Onların nasıl çalıştığı, bu kadar kısa ve basit bir cevapla açıklanamaz tabii. Yarı iletkenleri, P ve N tipini bilmelisiniz ki diyotları, daha sonrasında da transistörleri anlayabilesiniz. Araştırırsanız kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sadece yazılımla yapılmıyor. Devre üzerinde olan parçalarla bilgisayarın iletişimi sağlanıp o parçaların mekanik olarak açılıyor. Örnek olarak Arduino ile yapılan projelere bakabilirsin çoğu proje sadece yazılımla değil arduinoya bağlanan elektronik motor vs. parçalarla yapılıyor.

Cevap: Transistörlerle. Elektronik olarak anahtarlama yapabiliyorlar.

Zaten bilgisayarların temelinde de onlar yatıyor, mantık kapıları transistörlerden oluşuyor. İşlemcilerin içinde milyarlarca transistör bulunuyor. Eh, bu tarz sorduğunuz anahtarlama işlerini de onlar yapabiliyor tabii.

Onların nasıl çalıştığı, bu kadar kısa ve basit bir cevapla açıklanamaz tabii. Yarı iletkenleri, P ve N tipini bilmelisiniz ki diyotları, daha sonrasında da transistörleri anlayabilesiniz. Araştırırsanız kolaylıkla bulabilirsiniz.
Cevabınız için teşekkürler. Bu video sizin dediğiniz anahtar sisteminden mi bahsediyor yoksa başka birşey mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevabınız için teşekkürler. Bu video sizin dediğiniz anahtar sisteminden mi bahsediyor yoksa başka bir şey mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet, mesajınızdaki videoda transistör bir anahtarlama elemanı olarak iş görüyor.

Geri
Yukarı