Bilgisayarsız Fan Hızını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Yer
Full Bridge Rectifier
Merhabalar. Elimde 4 pin 6000 RPM devirli 12V 4.80A bir fırçasız motorlu fan var. Bu fanın hızını kontrol etmek için nasıl bir devre yapmalıyım veya almalıyım? Devre mümkün olduğunca az parçalı olsun. Ama devre yapmaktan çok hazır bir devre almak istiyorum yapması çok karışık olduğu için.

Hocam bir sürü komponent gerekiyor onda hem bu tarz şeylere meraklı olsam da o kadar kafa yoramam. Mesela sadece L298N devresi alsam Arduino ile hız ayarı yapabilir miyim?
Hocam L298N daha pahalıya geliyor. L298N voltajı düşürerek motoru yavaşlatıyor. Sizin PWM olayı için BTS7960 gibi bir şey vardı galiba. Ondan gerekir.🙂

Hocam L298N daha pahalıya geliyor. L298N voltajı düşürerek motoru yavaşlatıyor. Sizin PWM olayı için BTS7960 gibi bir şey vardı galiba. Ondan gerekir.🙂
Hocam internetten baktım da BTS7960 L298N den daha pahalıya geliyor. BTS7960 aldıktan sonra Arduino ile sizin verdiğiniz kodla hız ayarı yapabilir miyim?

Hocam internetten baktım da BTS7960 L298N den daha pahalıya geliyor. BTS7960 aldıktan sonra Arduino ile sizin verdiğiniz kodla hız ayarı yapabilir miyim?
BTS7960 daha pahalı zaten. L298N Voltaj düşürerek kontrol etmeye yarıyor.

Ekleme: BTS7960 da sizin işinizi görmüyor. Sizin fanınız galiba 4 pinliydi, yanlış mı hatırlıyorum?

Mosfet ile PWM kontrolü yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü Arduino PWM pinlerinden 5V verirken Fan 12V ile çalışıyor. Yani PWM ile kontrol edemedik. Ama Mosfet'i 12V ile beslediğiniz zaman kontrol edilebilmesi gerekiyordu galiba. Evdeki eski aletlerden bile çıkabilir mosfet. 3 Bacaklı bir şey. Transistör ailesindenmiş zaten. :)

BTS7960 daha pahalı zaten. L298N Voltaj düşürerek kontrol etmeye yarıyor.

Ekleme: BTS7960 da sizin işinizi görmüyor. Sizin fanınız galiba 4 pinliydi, yanlış mı hatırlıyorum?

Mosfet ile PWM kontrolü yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü Arduino PWM pinlerinden 5V verirken Fan 12V ile çalışıyor. Yani PWM ile kontrol edemedik. Ama Mosfet'i 12V ile beslediğiniz zaman kontrol edilebilmesi gerekiyordu galiba. Evdeki eski aletlerden bile çıkabilir mosfet. 3 Bacaklı bir şey. Transistör ailesindenmiş zaten. :)
Hocam elimde 3 tane mosfet var zaten. Birisi IRF530N diğeri IRFZ44N model. Diğerini hatırlamıyorum. Ama bunu yapmak için kapasitör falan ve bir sürü bileşen gerekiyor. Ben bununla uğraşmak istemiyorum açıkçası. Bu arada evet fanım 4 pin.

Yeni konular

Geri
Yukarı