Bilimin her zaman yararlı değildir

Bilimin her zaman yararlı olmadığını savunucağım da, bana örnekler ile yardım edebilir misiniz?
Biyoloji'nin gelişmesi için canlıların açılıp çeşitli testlerin yapılması örneği.
Bomba silah vs. nin bilim sonucu doğmuş olması.
Bilgisayar teknolojisi ile yalan bilgilerle boğulmamız.

Atom bombasının yapılmasından bahsedebilirsin. Atom bombası da bilim sayesinde bulundu. Hayvanlara ve insanlara yapılan etik dışı çalışmaları örnek verebilirsin.

Bilim zararları, yararlarının yanında çok az da olsa; yine de var. Aslında bu zararlar da bir süre sonra yarara dönüşüyor ama yine de o zaman için zararları dokunuyor dünyaya.

Bilimin her zaman yararlı olmadığını savunucağım da, bana örnekler ile yardım edebilir misiniz?

Teorize edilmis fakat pratige dokulmemis, tez asamasinda kalmis konseptler insanlarin gunluk yasamina dogrudan katki sunmazlar.

Uzay arastirmalari gibi pahali fakat dunyanin genel problemlerine dogrudan cozum uretmeyen bilim dallari da bu konuda elestirilebilir. Ornegin 80 milyon isik yili uzakliktaki yildizin icerigi hakkinda arastirma yapmak bize kisa vadede bir sey kazandirmaz. ( Iddia, karsi cikilabilir buna elbet)

Ozellikle tip alaninda bir seyin faydali oldugu yanilgisi insanlari yanlis yonlendirebilir. Ornegin 20.yy'da bir donem sigaranin faydali olduguna dair reklam yapiliyor hatta bunu destekleyen tip dunyasindan argumanlar ileri suruluyordu. Ornek:

1634455081805.png

Biyoloji'nin gelişmesi için canlıların açılıp çeşitli testlerin yapılması örneği.

Çok teşekkür ederim ama sadece bu örnekler yeterli olmuyor, yani zarar denince akla sadece bomba ve deneyler geliyor. Mümkünse daha fazla örnek verebilir misiniz? Yarın münazara var da.

Biyolojinin gelişmesi için canlıların açılıp çeşitli testlerin yapılması örneği.
Burada yararlı olmadığı sonucu çıkmıyor ki. O testlerin sonucunda şu anda organ nakilleri gibi şeyler yapılabiliyor. Bilimin acımasız yüzü olduğunu gösteriyor bu dediğin, işin sonucunda on binlerce yıldır ölünen bir rahatsızlıkta seni ve sevdiklerinin hayatını kurtaran sonuca yararsız demiş oluyorsun böylece.

@Serdemm atom bombasının kötü kullanımı bilimin suçu değildir. Kötü kullanan kişilerin suçudur.

Ne yapsaydık hocam, hala mızrakla mı savaşsaydık? Saçma olmuş.

Bu tamamen kişiye bağlı, internette bir sürü yalan bilgi var ama bunların doğrusu da var.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Serdemm atom bombasının kötü kullanımı bilimin suçu değildir. Kötü kullanan kişilerin suçudur.

Ne yapsaydık hocam, hala mızrakla mı savaşsaydık? Saçma olmuş.

Bu tamamen kişiye bağlı, internette bir sürü yalan bilgi var ama bunların doğrusu da var.
Arkadaş müzakere için hazırlanıyormuş yardım etmeye çalıştım. Bilimin karşısında durmak duvar olmayan yere kapı yaptırmak gibidir.

Bilimin kendisi tanımı gereği zararlı olamaz ancak zararlı şeyleri keşfedebilmek veya yapabilmek için kullanılabilir tabii ki. Ama şöyle de bir şey var; geçmişe baktığımızda, yapılan kötü deneylerden bile yararlı sonuçlar çıkarılabildiğini görüyoruz. Yani bireysel ölçekte zararlı şeyler bile topluma bir şekilde yarar sağlayabilmiş. Durum böyleyken bilimin yararlı olmadığı argümanını nasıl verebiliriz bilmiyorum. Ölçeği "bilimi kötüye kullanmak/suistimal etmek" gibi bir konuya getirebilirseniz ancak o zaman değerli bir argüman çıkartılabilir sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı