Bilimsel deneyler her zaman gerekli midir?

Kapına gelip senin üstünde deney yapacağız dediklerinde ses çıkarmazsın herhalde değil mi? Ayrıca deney zorunlu değil. Başka yöntemler de var. İlla bir canlının ölmesi gerekmiyor. Sırf az masraf olsun diye bir cana kıyılıyor.

Zorla deney yapilmali demedim, yazdigimi anlayamadan sacmalamissin.

Bilim basligindasiniz, deney denildigi zaman akliniza kobaylara enjekte edilen ilactan baska bir seyin gelmeyebilecegi kadar konudan da uzak olabilirsiniz ama deneyselligin bilimsel metodun olmazsa olmaz parcasi oldugu gercegini bilmeden yazi yazip da gulunc duruma sokmayin kendinizi.

Deney yapilmalidir, cevreye zararsiz deney yapilamiyor olmasi bu kaideyi bozmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zorla deney yapilmali demedim, yazdigimi anlayamadan sacmalamissin, bir de bilimsel metot bilmeyerek cehaletini de sergilemissin.

Bilim basligindasiniz, deney denildigi zaman akliniza kobaylara enjekte edilen ilactan baska bir seyin gelmeyebilecegi kadar konudan da uzak olabilirsiniz ama deneyselligin bilimsel metodun olmazsa olmaz parcasi oldugu gercegini bilmeden yazi yazip da gulunc duruma sokmayin kendinizi.

Deney yapilmalidir, cevreye zararsiz deney yapilamiyor olmasi bu kaideyi bozmaz.

Ben de deney yapılmamalı demedim zaten. Lütfen saygı çerçevesinde konuşalım. Birbirimize hakaret edersek konu kapanabilir. Ben de biliyorum cahil demesini. Birisi bir hata yaptığı zaman düzeltmenizi öneririm. Cahil demenizi değil. Ayrıca sen cahil dedin diye ben cahil olmuyorum. Ne yapayım şimdi oturup ağlayayım mı? Siz de saygısızsınız o zaman. Ayrıca ben bunu sadece ilaçlar açısından söylemedim. Mesela iki başlı köpekler buna örnek olabilir. Hayvanlara acı çektirdi. Ha bunun sonucunda organ nakli alanında birçok gelişmeye katkı sağladı orası ayrı. Peki ya bu deneyler sonuçsuz kalsaydı? Boşu boşuna bu hayvanlar ölmüş olacaktı. Günümüzde daha kesin yöntemler varken risk almak mantıksız. Bana göre bu organ nakli açısından önemli bir deney. Ancak riskli. Anlatmaya çalıştığım şey bu işte. Buna illa hayvan değil daha bir sürü deney de örnek gösterilebilir. Bazı durumlarda risk alınabilir ama kesin çözümler varken mantıksız.

Son düzenleme:
Keyfi değilse, 1 canlının acı çekerek ölmesi geri kalan tüm canlıları kurtarabilecekse deney gereklidir. Ama artık o devri kapattık diye düşünüyorum, toplama kamplarında falan insanoğlunun sınırları yeterince ölçüldü. Şimdi dünyayı deniyoruz ne kadar dayanıyor diye, yeni deneğimiz gezegenimiz.

Keyfi değilse, 1 canlının acı çekerek ölmesi geri kalan tüm canlıları kurtarabilecekse deney gereklidir. Ama artık o devri kapattık diye düşünüyorum, toplama kamplarında falan insanoğlunun sınırları yeterince ölçüldü. Şimdi dünyayı deniyoruz ne kadar dayanıyor diye, yeni deneğimiz gezegenimiz.

Arık daha kesin ve acı çektirmeyen yöntemler çıktı. Ancak inatla çevreye ve canlılara zarar veriliyor.

Deneysel olmayan sey bilimsel olamaz, deneysel olan seyin de denenmesi gerekir.
Yorumun önceki kısmına katılsam da buna katılamam. Çünkü teoriler deneysel olamadıkları için teoridirler. Ancak hala bilimsel bilgidir.

Son düzenleme:
Yorumun önceki kısmına katılsam da buna katılamam. Çünkü teoriler deneysel olamadıkları için teorilerdir. Ancak hala bilimsel bilgidir.

Hayir, deneysel olmayan sey bilimsel teori mertebesine ulasamaz.
Test edilemeyen hipotez olmaz (bilimsel), test edilip o testi gecmeyen yani denenmeyen sey bilimsel teori olamaz.
Bu dediklerim katilip katilinmayacak seyler degil, bilimsel metodun calisma sekli.

Evrim teorisi, genel görelilik teorisi, büyük patlama teorisi... Bunlarla ilgili nasıl deney yapabiliriz ki? :D Ben de zaten teori tanımına göre yanıtladım. Bilimsel teoriler yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucu yapılan açıklamalardır. Kanun ve teori aynı şey değildir. Bilimsel bilgiler arasında hiyerarşi yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı