Bilinmeyen Windows Kısayolları

261538

Megapat
Makaleler
98
Öğrendiğinizde işinizi kolaylaştıracak Windows kodlarını topladım, umarım işinize yarar.

375548

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende İnternet de gördüğüm bir kaç kısayolu eklemek istiyorum.

2.png

Taskbar

Windows Tuşu + T kombinasyonu ile taskbardaki uygulamalar arasında fareye ihtiyaç duymadan dolaşabilirsiniz. Bu yöntemde taskbardaki bir sonraki uygulamaya geçmek için T harfine art arda basmanız gerekiyor. Açmak istediğiniz uygulamanın üzerindeyken enter tuşuna basmanız programın çalışmasını sağlayacaktır.

3.png

Gizli "Gönder" Seçenekleri

Bir dosya ya da klasörün üzerinde sağ tuşa basıldığında seçenekler arasında "Gönder" komutu çıkar ve seçili öğeyi kolayca bir başka hedefe gönderme olanağı sunar.
Burada sunulan hedefleri artırmak istiyorsanız, dosya ya da klasör üzerinde sağ tıklamadan önce Shift tuşuna basmanız ve sonra sağ klik yapmanız gerekiyor. Bu yöntem ile normalde "gönder" seçenekleri arasında bulunmayan yeni konumların da eklendiğini göreceksiniz.

5.png

Dosyaları Kes, Kopyala, Yapıştır

Çoğu kullanıcı yazım editörlerinde metin kesmek, kopyalamak ve yapıştırmak için kullandığı Ctrl+c, Ctrl+v ve Ctrl+z tuş kombinasyonlarını dosyalar söz konusu olduğunda tercih etmiyor. Aynı kombinasyonları dosya kesmek, kopyalamak ve yapıştırmak için kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

6.png

Taskbar Sırasına Göre Hızlı Erişim

Taskbar'da bulunan programları ve kısayolları hızlıca çalıştırmak için Windows Tuşu + (Sıra Numarası) kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin, taskbarda 2. sırada Chrome tarayıcı yer alıyor. Windows Tuşu + 2 yaptığınızda Chrome çalışacaktır.

7.png

İstediğiniz siteyi hızlıca açın

Windows'un "çalıştır" komutuna Windows Tuşu + R kombinasyonu ile ulaşabilir, bu satıra istediğiniz web sitesinin adresini yazabilirsiniz. Böylece önce tarayıcıyı açmak, sonra da web sitesinin adını yazmaktan daha hızlı bir şekilde istediğiniz sayfanın açılmasını sağlayabilirsiniz.

10.png

Sıkıştırılmış Klasör

Her ne kadar dosya sıkıştırma işlemleri için üçüncü parti uygulamalar tercih ediliyor olsa da Windows'un sıkıştırılmış klasörüyle de iş görülebilir. Çoklu dosya alışverişinde işimizi kolaylaştıran çoklu klasör için istediğiniz dosyaları seçerek sağ tıklayın ve gönder seçeneklerinde sıkıştırılmış klasörü seçin.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Oldukça yararlı bir konu, faydası dokunanların ellerine sağlık.
Kesme Ctrl+Z miydi? Ben X diye hatırlıyorum. Demek o kadar kullanmamışım ki unutmuşum.

Geri
Yukarı