Çözüldü Bilinmeyen yerel ayar nasıl kaldırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OrhanBaba

Hectopat
Bende böyle bir dil var Türkçe dışında ve ara sıra elim çarpıyor kısayol tuşuyla değiştiriyorum. Çok rahatsız ediyor, bir de şöyle bir sıkıntı var ki bende ayarlarda o dil gözükmüyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_14.png
    Screenshot_14.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 58
  • Screenshot_15.png
    Screenshot_15.png
    336,5 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 yıldır bu rahatsız edici durumu ben de yaşıyordum. Dün gece tekrardan rahatsızlık verince çözüm aramaya çalıştım ve sorunu ilk İngilizce aradı ve bir forumda bulduğum kodlar ile dil silinebilir hale geldi ve bu durumdan çok şükür kurtuldum. :D

PowerShell'den sırasıyla şu 3 kodu yazınız. Umarım etkili bir sonuç alırsınız.

$LanguageList = Get-WinUserLanguageList
$LanguageList.Add("qaa-latn")
Set-WinUserLanguageList $LanguageList -Force

-Bu üç kodu yazdıktan sonra dil tercihlerinizden istenmeyen tüyü alabilirsiniz. İyi forumlar.

Yasaktır, değildir bilemiyorum sonuç alamayan olursa diye konu ile ilgili linki de aşağı bırakıyorum.

How to remove 'Unknown Locale (qaa-Latn)' from fresh Windows Server installation?
Bende böyle bir dil var Türkçe dışında ve ara sıra elim çarpıyor kısayol tuşuyla değiştiriyorum. Çok rahatsız ediyor, bir de şöyle bir sıkıntı var ki bende ayarlarda o dil gözükmüyor.
Sanırım Alt+Shift tuşlarıyla değişen klavye düzeninden bahsediyorsunuz.
1. Başlat simgesine sağ tıklayın ve "Ayarlar" seçeneğine tıklayın.
2. Listeden "Zaman ve Dil" üzerine tıklayın.
3. Açılan pencerede "Dil" seçeneğine tıklayın.
4. Şimdi "Yazım, yazma ve klavye ayarları" üzerine tıklayın.
5. Buradan "Gelişmiş klavye ayarları" üzerine tıklayın.
6. Bu pencerede "Varsayılan giriş yöntemi için geçersiz kıl" seçim kutusunda "Türkçe - Türkçe Q" seçeneğini belirleyin.
7. Henüz bu pencerede işimiz bitmedi. :) Şimdi "Giriş dili kısayol tuşları" üzerine tıklayın.
8. Bu pencerede "Gelişmiş Tuş Ayarları" sekmesi seçiliyken, "Tuş sırası" listesinde "Giriş dilleri arasında" öğesini seçili hale getirin.
9. "Giriş dilleri arasında" öğesini seçili hale getirdikten sonra "Tuş Sırasını Değiştir..." üzerine tıklayın.
10. Şimdi açılan pencerede her iki seçeneği de "Atama Yapılmadı" olarak değiştirin ve "Tamam" üzerine tıklayın.
Kolay gelsin.

Sanırım Alt+Shift tuşlarıyla değişen klavye düzeninden bahsediyorsunuz.
1. Başlat simgesine sağ tıklayın ve "Ayarlar" seçeneğine tıklayın.
2. Listeden "Zaman ve Dil" üzerine tıklayın.
3. Açılan pencerede "Dil" seçeneğine tıklayın.
4. Şimdi "Yazım, yazma ve klavye ayarları" üzerine tıklayın.
5. Buradan "Gelişmiş klavye ayarları" üzerine tıklayın.
6. Bu pencerede "Varsayılan giriş yöntemi için geçersiz kıl" seçim kutusunda "Türkçe - Türkçe Q" seçeneğini belirleyin.
7. Henüz bu pencerede işimiz bitmedi. :) Şimdi "Giriş dili kısayol tuşları" üzerine tıklayın.
8. Bu pencerede "Gelişmiş Tuş Ayarları" sekmesi seçiliyken, "Tuş sırası" listesinde "Giriş dilleri arasında" öğesini seçili hale getirin.
9. "Giriş dilleri arasında" öğesini seçili hale getirdikten sonra "Tuş Sırasını Değiştir..." üzerine tıklayın.
10. Şimdi açılan pencerede her iki seçeneği de "Atama Yapılmadı" olarak değiştirin ve "Tamam" üzerine tıklayın.
Kolay gelsin.
teşekkürler aslında bu ayarı farkettim bu yaptığımız kısayol tuşunu devre dışı bırakma yine teşekkürler yardımcı oldunuz ama zaten yapmıştım benim sorduğum bilgisayarımda benim kaydetmediğim ekstra bir dil daha var bu dili kaldırmak kendize iyi bakın

teşekkürler aslında bu ayarı farkettim bu yaptığımız kısayol tuşunu devre dışı bırakma yine teşekkürler yardımcı oldunuz ama zaten yapmıştım benim sorduğum bilgisayarımda benim kaydetmediğim ekstra bir dil daha var bu dili kaldırmak kendize iyi bakın
Rica ederim. Aslında US düzeninde klavye eklenmiş gibi duruyor. Bu soruna benzer bir şeyi daha önceden okumuştum ama Microsoft yetkilisi çözüm sunamamıştı diye hatırlıyorum. Kullanıcı, klavye düzenleri listesinde kurtulmak istediği klavye düzeninin olmadığından bahsediyordu.

Rica ederim. Aslında US düzeninde klavye eklenmiş gibi duruyor. Bu soruna benzer bir şeyi daha önceden okumuştum ama Microsoft yetkilisi çözüm sunamamıştı diye hatırlıyorum. Kullanıcı, klavye düzenleri listesinde kurtulmak istediği klavye düzeninin olmadığından bahsediyordu.
aynı sorun bendede var

aynı sorun bendede var
Hocam bu sorun bir Windows sürümüyle geliyordu ama hangisiyle hatırlamıyorum. Windows'un son sürümünü tekrar yüklerseniz muhtemelen sorununuz çözülecektir. Tabii klavye düzenini kaldırmayı bulamazsanız. Not: klavye düzeni yüzünden formatlama önermenin ne kadar saçma olduğunun farkındayım. :) Eğer bir şey bulabilirsem yazacağım.

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 yıldır bu rahatsız edici durumu ben de yaşıyordum. Dün gece tekrardan rahatsızlık verince çözüm aramaya çalıştım ve sorunu ilk İngilizce aradı ve bir forumda bulduğum kodlar ile dil silinebilir hale geldi ve bu durumdan çok şükür kurtuldum. :D

PowerShell'den sırasıyla şu 3 kodu yazınız. Umarım etkili bir sonuç alırsınız.

$LanguageList = Get-WinUserLanguageList
$LanguageList.Add("qaa-latn")
Set-WinUserLanguageList $LanguageList -Force

-Bu üç kodu yazdıktan sonra dil tercihlerinizden istenmeyen tüyü alabilirsiniz. İyi forumlar.

Yasaktır, değildir bilemiyorum sonuç alamayan olursa diye konu ile ilgili linki de aşağı bırakıyorum.

How to remove 'Unknown Locale (qaa-Latn)' from fresh Windows Server installation?

Çözüm

Geri
Yukarı