Bilişim sektöründe nasıl gelişilir?

Daha fazla  
3. sınıf lise öğrencisiyim, web programlama okuyorum. Bilgisayar sektöründe gelişmek istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Bilgisayar programları ve kodlama dilleri olarak hangilerini öğrenmeliyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Web okuyorsun ama web üzerinden devam etmek istiyor musun? Bazen diğer bölümlere gitmek isteyip gidemeyenler oluyor. Öncelikle hedefi belirlemeliyiz.

Bence ilk uzmanlaşmak istediğin alana karar ver. Web sektörü bana pek çekici ve zevkli gelmedi. Karar verirken de yüzeysel değil, işin içine girmelisin. Dışarıdan göründüğü gibi olmuyor çoğunlukla. İşi yaparken keyif almak bence en önemlisi.

Bana sorarsan teknik bilgiden çok kendi kişisel özelliklerini geliştirmen lazım. Yani türkçen iyi mi, kendini iyi ifade edebiliyor mu, girişimci mi, yenilikçi mi, kendini satabiliyor mu, ikna kabiliyetin diksiyonun iyi mi, dünya görüşü nasıl, global dünyada rekabet edecek kadar realist ama rakiplerine fark atacak kadar da hayalperest misin? İnanın bana bilişim sektöründe ilerlemek istiyorsanız bu özellikleri kendinize yedirin.

Çünkü staj yaptığım yer olsun, iş için başvurduğum yer olsun, seminerlerine gittiğim firma temsilcileri olsun aradıkları şeyler bunlar.

Elbette teknik anlamda kendinize ne kattığınızda önemli. Yeni bir dil öğrenme, program yazmak falan gerçekten kolay şeyler yukarıda saydığım özelliklere göre.

Ben bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak bunun sıkıntını yaşıyorum. Çünkü tek nik birikiminiz sizi bir yere kadar götürüyor. Ondan sonrası için dediğim özelliklere sahip olursanız çok büyük ilerleme kaydedersiniz.

Beyninizle beraber kendinizide geliştirin lütfen. Nitelikli biri olduğunuzda bilişimin kapısı ardına kadar açılıyor.

Birde yabancı dil tabi...

Bana sorarsan teknik bilgiden çok kendi kişisel özelliklerini geliştirmen lazım. Yani türkçen iyi mi, kendini iyi ifade edebiliyor mu, girişimci mi, yenilikçi mi, kendini satabiliyor mu, ikna kabiliyetin diksiyonun iyi mi, dünya görüşü nasıl, global dünyada rekabet edecek kadar realist ama rakiplerine fark atacak kadar da hayalperest misin? İnanın bana bilişim sektöründe ilerlemek istiyorsanız bu özellikleri kendinize yedirin.

Çünkü staj yaptığım yer olsun, iş için başvurduğum yer olsun, seminerlerine gittiğim firma temsilcileri olsun aradıkları şeyler bunlar.

Elbette teknik anlamda kendinize ne kattığınızda önemli. Yeni bir dil öğrenme, program yazmak falan gerçekten kolay şeyler yukarıda saydığım özelliklere göre.

Ben bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak bunun sıkıntını yaşıyorum. Çünkü tek nik birikiminiz sizi bir yere kadar götürüyor. Ondan sonrası için dediğim özelliklere sahip olursanız çok büyük ilerleme kaydedersiniz.

Beyninizle beraber kendinizide geliştirin lütfen. Nitelikli biri olduğunuzda bilişimin kapısı ardına kadar açılıyor.

Birde yabancı dil tabi...
+1

Gidebilecegin en iyi universiteye git. Oturup 6 ay X programlama dilini ogrenene kadar 3 5 net fazla yap daha iyi okula git.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı