Bilişim sektöründeki gereksinimler

babylade

Picopat
Daha fazla  
1. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Şu anda okulla birlikte C dilini öğrenmeye çalışıyorum ve B1-B2 arası ingilizcem var. Sorum şu ki iş arayan veya belli bir işte konum sahibi olanların tavsiyesi nedir? Mesela bir iş yeri özel istekleri dışında bir insandan donanım olarak ne bekler? Şu an pandemiden dolayı faaliyetler kısıtlı, evde ileride iş arayışımda bana ek getirileri olacak ne yapabilirim? Bu okul böyle devam ederse ellerim bomboş bir mezun olacağım sanırım.

1. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Şu anda okulla birlikte C dilini öğrenmeye çalışıyorum ve B1-B2 arası ingilizcem var. Sorum şu ki iş arayan veya belli bir işte konum sahibi olanların tavsiyesi nedir? Mesela bir iş yeri özel istekleri dışında bir insandan donanım olarak ne bekler? Şu an pandemiden dolayı faaliyetler kısıtlı, evde ileride iş arayışımda bana ek getirileri olacak ne yapabilirim? Bu okul böyle devam ederse ellerim bomboş bir mezun olacağım sanırım.
B1-B2 seviyesinden B2-C1 seviyesine çıkarman gerek İngilizceni. Okula ek olarak yabancı dil kursuna gitmen gerekiyor.

İleri derece İngilizce, kendinizi geliştirme seviyeniz ve üniversite hayatınız en önemli unsurlardan biri. Tecrübeye de önem verilir Bilişim sektöründe. Ek getiri olarak kendinizi alanınızda geliştirebilirsiniz. İngilizcenizi mükemmel yapabilirsiniz. Eğer İngilizceniz mükemmel seviyesinde ise farklı dillere yönelmenizi öneririm. Dilleri, komutları ve anlamlarını da bilmeniz gerekir. Aynı zamanda algoritma ve akış şeması mantığını da yerine tam olarak oturtun.

Tecrübe ister, kanıt ister, yapabileceklerinizin sınırını ve yaptıklarınızı görmek ister.
O yüzden büyük projeler yapan insanlar genellikle kaydeder ki şirketlere böyle böyle yaptım diyebilsin.
Bir de İngilizcenizi geliştirmeniz önemli. Çünkü ülkemizde yazılım sektörü pek gelişmiş değil.
Onun dışında farklı programlama dillerini bilmeniz de önemli.

İleri derece İngilizce, kendinizi geliştirme seviyeniz ve üniversite hayatınız en önemli unsurlardan biri. Tecrübeye de önem verilir Bilişim sektöründe. Ek getiri olarak kendinizi alanınızda geliştirebilirsiniz. İngilizcenizi mükemmel yapabilirsiniz. Eğer İngilizceniz mükemmel seviyesinde ise farklı dillere yönelmenizi öneririm. Dilleri, komutları ve anlamlarını da bilmeniz gerekir. Aynı zamanda algoritma ve akış şeması mantığını da yerine tam olarak oturtun.
İngilizce sonrası geçilebilecek 2. net bir dil yok gibi galiba. Öncelikle iş alanında ingilizcemi geliştirip hafif bildiğim almancamı geliştireyim diyorum. Mühendislik açısından almanca iyi gibi.

En iyi önerim her şeyi birlikte yapmaya çalışmaman. Bir günde bir şey öğrenilmez. Zamanını ver, emek harca. C çok güzel bir dil, hata yapacaksın. Hata yapmaktan korkma. Hata yapmak güzeldir, aldığın hataları mutlaka daha önce birileri almıştır ve çözümleri vardır. Araştır.

İleride bol bol döküman okuyacaksın, ingilizceni geliştirmeye şimdiden başla. Ellerim bomboş bir mezun olacağım kafasından muhakkak çık.

Yazılım yapan kişiler harala gürele kod yazmıyor, genelde yaptığımız işin %80'i yazdığımız kodu düzeltmekle, dizayn etmekle geçiyor. Yani kod yazmaktan ziyade, güzel kod nasıl yazılırı öğrenmen gerek. Düşünce yapın zamanla oturuyor.

Bir programlama dili variable, array , loop ve nesnelerden ibaret değil. Ben bunu bitirdim diğerine geçeyim gibi bir düşünce var. Yanlış. Yemek mi yiyosun arkadaş.

Bilgisayar Mühendisleri genelde yazılım yapıyor maalesef ülkemizde, çalışacağında çok çok yüksek bir ihtimal core yazmayacaksın. Bir dilde ilerleyeceğin zaman (senin gidişatta C++ gibi duruyor) framework'lere dal. Uğraş, oyna. Hata yap. Okullardaki kulüplerde zaman geçir, kendi kafanda kişilerle arkadaşlık kur. Benim arkadaşlarımın bir tanesi bile kod yazmıyor şu anda, sana verdiğim tavsiyeye kendim uymadım.

Projeler yap bunları da sakla. Versiyon kontrol sistemlerini öğrenmek zorundasın; Git. Yazdığın projeleri GitHub'da tut. Bazı firmalar bunları bile kontrol ediyor.

Öğrenme azminden vazgeçmezsen, sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalışırsan iş bulamama gibi bir ihtimalin yok. Güzel yerlerde stajlar yapmaya bak. Maalesef kendi başına bir yere kadar öğreniyorsun. Ben C/C++ kodlarken Java yazan bir firmaya staja girmiştim.

Hangi alanda çalışmak istediğini düşün. Spektrum'um bir ucunda Full Stack Web Developer'lık ve öbür ucunda da Gömülü Sistem Mühendisliği var. Kasmanı gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyor, rahat olabilir eğer ünivesiten sıralama olarak iyi ise. Eğer değil ise çalışmak istediğin alandaki yeteneklerini gösterek projeler yapabilirsin. Gömülü için mesela iletişim protokolleri, belli mantıksal devreleri öğrenebilirsin ki zaten müfredatta vardır bir kısmı. Belki bir bir mikrokontrolcü falan programlarsın vs.

Ama şunu söyleyeyim, bunlar çok önemsiz(trivial) şeyler benim gözümde. Ünideyken assembly programlama yapmıştım, 1 senedir yapmıyorum. Şimdi yap desen bir kod çıkartamam sana ama 2 gün bilgilerimi tazeler 3.gün işime başlarım. Bence önemli olan neyi bildiğin değil, ne kadar hızlı öğrenebildiğin. Yeni mezun arayan ve bilgili olmasını bekleyen işletmelerden uzak durmalısın bence ama Türkiye'deyiz, ne kadar seçici olunabilir bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı