Bilişim sistemleri mühendisliği nasıldır?

• Konuyu başlatan eth
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 11B
Adli bilişim mühendisliği için ne dersin abi?
Aynı şeyi der.

Bilgisayar mühendisliğinde bile okul çok fark ediyor. İyi okullar ile orta okullar arasında aslında çok daha fazla fark var. Ders içerikleri uzaktan aynı gelse de derste gördükleri seviye arasında uçurum var. İyi okulda 1. sınıfa giden öğrenci kötü okulda 3. sınıfa giden öğrencinin programlama ödevini çok rahat şekilde yapabiliyor. Kötü okulda dönem bitene kadar işlenmiş konular iyi okulda vizeye kadar olanlardan bile daha az kalabiliyor.

En iyisi bu. Bu yoldan gitmeyeceksen gittiğin yolun bir önemi yok bence.
Burada yazanlar da güzel geldi.
Maalesef öyle olmuyor. Bahsi geçen bölüme giden arkadaşım var ve durumu hiç iyi değil. Ben sınıfımdaki iyi olmayanlara söverken o bizim okulun (ki iyi bir okul değil) kapısından bile geçemez.

Ufak bir örnek vereyim. Programlama bilmediğin için bunu anlamayacaksın ama biraz C bilen birisi sana farkın ne denli olduğunu söyleyebilir.
Kötü okuldaki öğrenci daha malloc kullanamazken iyi okuldaki öğrenci işletim sisteminden yer alıp kendi malloc'unu yazabiliyor.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.
Ben sınıfımdaki iyi olmayanlara söverken o bizim okulun (ki iyi bir okul değil) kapısından bile geçemez.
Özel olmayacaksa hangi okuldasınız acaba?
Maalesef öyle olmuyor. Bahsi geçen bölüme giden arkadaşım var ve durumu hiç iyi değil.
Ne durumda hocam veya durumu neden o kadar kötü?

Özel olmayacaksa hangi okuldasınız acaba?
Medeniyet Üniversitesi. Okul kötü mü, evet. Bölüm okuldaki en iyi mühendislik bölümü. Hem puan, hem eğitim olarak. Puanının yüksek olmasının sebebi İstanbul'da olması. Ama o puanı hak edecek potansiyel var. Kadro eksiği var. Hocaları daha iyi seviyede olabilir.
Ama uzaktan bakınca kendi seviyesindeki okulların öğrencileriyle kıyasladığımda eğitim seviyesi olarak muazzam bir okul. Millet sürünüyor. Çoğu okulun hocaları mühendis bile değil. "Yazılımcı", "yazılım bilen" ve mühendis arasındaki farkı yok iyi görebiliyorsunuz. Türkiye'de 2 damla su yağınca yıkılan yapıları (yol, bina, istinat duvarı vb.) düşünün. İşte yazılımcının yaptığı iş öyle oluyor. Adam arkada ne döndüğünü bilmeden at koşturuyor.

Hatta şöyle söyleyeyim. 2. sınıf öğrencisi olarak Dumlupınar'daki doçent bilgisayar hocasından daha iyi kod yazıyorum ben. Hem de aklına gelebilecek her alanda (temiz, verimli, hatasız...).

Bu yüzden yazılım okuyacağım diye tutturacaksan Bahçeşehir veya onun civarındaki 2-3 okuladan birinde (bence burslu, çünkü o eğitime o paranın değeceğini düşünmüyorum) veya yine o civardaki bilgisayar mühendisliği bölümlerine git.
En azından hedefin bu olsun.

Medeniyet Üniversitesi. Okul kötü mü, evet. Bölüm okuldaki en iyi mühendislik bölümü. Hem puan, hem eğitim olarak. Puanının yüksek olmasının sebebi İstanbul'da olması. Ama o puanı hak edecek potansiyel var. Kadro eksiği var. Hocaları daha iyi seviyede olabilir.
Ama uzaktan bakınca kendi seviyesindeki okulların öğrencileriyle kıyasladığımda eğitim seviyesi olarak muazzam bir okul. Millet sürünüyor. Çoğu okulun hocaları mühendis bile değil. "Yazılımcı", "yazılım bilen" ve mühendis arasındaki farkı yok iyi görebiliyorsunuz. Türkiye'de 2 damla su yağınca yıkılan yapıları (yol, bina, istinat duvarı vb.) düşünün. İşte yazılımcının yaptığı iş öyle oluyor. Adam arkada ne döndüğünü bilmeden at koşturuyor.

Hatta şöyle söyleyeyim. 2. sınıf öğrencisi olarak Dumlupınar'daki doçent bilgisayar hocasından daha iyi kod yazıyorum ben. Hem de aklına gelebilecek her alanda (temiz, verimli, hatasız...).

Bu yüzden yazılım okuyacağım diye tutturacaksan Bahçeşehir veya onun civarındaki 2-3 okuladan birinde (bence burslu, çünkü o eğitime o paranın değeceğini düşünmüyorum) veya yine o civardaki bilgisayar mühendisliği bölümlerine git.
En azından hedefin bu olsun.
Teşekkürler hocam sanırım bilgisayar mühendisliği yolu gözüktü.

GTÜ bilgisayar mühendisliği hakkında bir bilginiz vs. var mı? Birkaç yıldır çok hızlı yükseliyor gibi.

Çok başarılı, çok çalışan, daha lisedeyken sektöre hafif hafif girmiş, belirli ve sağlam bir hedefi olan birsi değilseniz, üniversiteye girdiğinizde çok fazla değişim yaşayacaksınız.

CS, EEE gibi bölümlerde bu değişimleri daha rahat atlatırsınız. Derya deniz bölümlerdir zira, uzmanlaşacak tonla alanı vardır. Ama bir Bilişim Mühendisliği'nde o kadar rahat atlatamazsınız. Çünkü daha girmeden özelleşeceğin alana karar vermişsin zaten.

Bir SC, EEE böyle değil ama. Kendimden örnek vereyim. EEE'ye girdiğimin ilk senesinde öyle bir haldeydim ki, Javascript ile Frontend-Backend geliştiricilik yapıyor, React-Native ile uygulama yazıyordum. Bİrkaç tanıdığım yazılımcı abim için API, React Native ile de Mini-App bile yazmıştım hatta. 😁

Sonra ne oldu? 2. sınıf ile beraber bölüm dersleri başladı tabii. Sonraki senelerde de bölüm dersleri artınca, bölümümü daha da sevmeye başladım. Hocalarla iletişim, ortak projeler derken, şimdi arkadaşlarla insansız hava araçları üzerinde çalışıyoruz. JS ile API yazmak nere, gömülü sistemler üzerine çalışmak nere...

Bu durumu birçok kişi yaşayacak. Ki yaşamalı da zaten, insan sevdiği alanı böyle buluyor. Üniversitenin amacı da bu zaten. Orada karşına bir sürü seçenek çıkacak, sen birisini seçeceksin ve yoluna devam edeceksin. CS, EEE gibi bölümlerde bu süreci daha rahat atlatırsınız zira bu bölümlerin kapama alanları çok çok geniş. Ama özelleşmiş bölümlere giderseniz, bu kadar rahat olamazsınız.

Bu tabii ki Bilişim Müh. okuyan adam başka hiçbir şey yapama demek değil. Ancak işin dinamikleri değişiyor. Yukarıda da demiştim, ana bölümlerden çıkan bölümlere sıcak bakmıyorum diye. Çünkü alt bölümlere özelleşmek için, üniversite bölüm seçimi çok erken. Mesaj başında yazdığım özellikleri taşımayan, üniversite görmemiş bir genç bu noktada doğru karar vermekte çok zorlanır.

Sen iyi bir CS hedefle, gerisi zaten gelecek. İstanbul'da iyi bir devlet ya da özel CS'sine girdikten sonra, kendini de geliştirirsen senin yapamayacağın şey kalmayacak zaten. :)

Bilgisayar mühendisliğinde bile okul çok fark ediyor. İyi okullar ile orta okullar arasında aslında çok daha fazla fark var. Ders içerikleri uzaktan aynı gelse de derste gördükleri seviye arasında uçurum var. İyi okulda 1. sınıfa giden öğrenci kötü okulda 3. sınıfa giden öğrencinin programlama ödevini çok rahat şekilde yapabiliyor. Kötü okulda dönem bitene kadar işlenmiş konular iyi okulda vizeye kadar olanlardan bile daha az kalabiliyor.

Kesinlikle. Okul gerçekten fark ediyor ve bu sadece isim olarak değil. Okulun imkanlarına, hoca kadrolarına, neler yaptıklarına ve müfredatlarına iyi bakmak gerek. Aynı ders, iki farklı okulda bambaşka bire verilebiliyor.

Anladığım kadarıyla Tıp ve Sözel bölümler ilk öneme sahip ve ilk tamamlananlar olmuş. Şimdi de Müh. bölümlerini yapmaya çalışıyorlar. Açıkçası biraz ilgi ile düzelemeyecek bir şey değil bence. Şimdi Göztepe'de güzel gibi görünen bir kampüs de yapılıyor.

İstanbul'da olması, merkezde olması ve Devlet'te olması avantajlı. İçinde bir şeyler yapmak isteyen ve bir derdi olan hocalar varsa, zamanla güzelleşir. Proje yapmak isteyen öğrencilere destek varsa, zaten doğru yolda demektir. :)

@bitwise hocam siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İşe alan, işveren birisiydiniz sanırım. Düşüncelerinizi duymak isterim.

Aslinda konuda cok mantikli yorumlar yapilmis.

Benimki gibi ufak sirketler alim yaparken "muhendis" sarti koymayabilirler. Konuyu biliyor mu bilmiyor mu ona bakarlar.

Kimi sirketler "bilgisayar muhendisligi ya da ilgili bolumlerden mezun" seklinde ucunu acik birakirlar.

Kimi sirketler direkt olarak muhendis olmani beklerler. AR-GE vergi indiriminden faydalanabilmek icin spesifik olarak muhendis ya da bilgisayar muhendisi calistirman gerekiyor. Zamaninda calistigim sirketlerin birinde bilgisayar ogretmenligi mezunu bir arkadasim vardi, isten cikardilar cocugu muhendis olmadigi icin.

Mezun oldugun bolumde alacagin bilginin yanisira kuracagin network; hocalarin sana katacagi vizyon cok onemli. Kalp kirmak istemiyorum ama bana gore bilgisayar muhendisligi disinda acilan bilgisayar ile ilintili muhendislikler en azindan lisans seviyesinde bilgisayar muhendisligi kazanamayan ogrencilerin parasini emmek icin tasarlanmis gibi. Cunku CS cok derin bir konu, yazilim muhendisligi onun sadece ufak bir parcasi. Bunun yapay zekasi var, network modeli var, teorik computation var , var oglu var. CS programlarinda yazilim muhendisligi genelde sadece 3-4 kredilik tek bir ders olur. Ama Master seviyesinde basli basina bir bolum olur. Cunku onun da kendi icinde cok fazla pratigi var.

Benim tavsiyem kazanabilene CS yazmak.
Kazanacak durumda olmayana da pes etmeden yine bilgisayar ile alakali muhendislik okumak seklinde.
Cunku okulda ogrendigin sadece bir kismi isin, daha bir o kadar da kendin ustune koyacaksin; o kismi dogru yaparsan yine acigi kapatabilirsin bazi konularda.

Teşekkür ederim hocam. Bu bölümü düşünmemdeki amaç aslında bilgisayar mühendisliğini çok kapsamlı ve ağır bir bölüm gibi düşünmemdi. Direkt çalışmak istediğim alana yönelmek ve bana çok yük bindirmeden eğitim almak üstüne de çevre kazandırması için bu bölümü düşündüm. Böylece bu alandan mühendis olarak çıkmış olacaktım ve çalışmak istediğim alan için de kendimi yeterince eğitmiş olacaktım diye düşündüm. Sonra bu düşünce biraz mantıksız gelince konuyu açıp fikir almak istedim.

Cunku okulda ogrendigin sadece bir kismi isin, daha bir o kadar da kendin ustune koyacaksin; o kismi dogru yaparsan yine acigi kapatabilirsin bazi konularda.
CS eksiğimi kendim kapatabilirim gerektiğinde diyordum fakat sanırım bazı konuları okulda almam gerekiyor gibi. Bazı konular dediğiniz hangi konular?

Geri
Yukarı