Bilişim teknolojileri okumak mantıklı mı?

kevlar07

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 6 gün sonra LGS sınavına gireceğim kendime göre bir teknik Anadolu lisesi buldum puanı 270. Ona gidip bilişim teknolojileri okumak mantıklı mı? İş imkanı nedir?

Bilişime karşı bir ilgin varsa, okuduğun bölümden zevk alacağını düşünüyorum. İleride nasıl bir meslek yapmak istediğinin adımlarını şimdiden atman senin için iyi olacaktır. Kısaca hangi bölümü seçtiğin değil, zor olduğunu bilsen bile okumaktan, çalışmaktan zevk alabileceğin bir tercih yapmanı tavsiye ederim.

Hocam merhabalar. Yukarıdaki yazarlarımız sağ olsunlar yardımcı olmuşlar, ben de bir şeyler eklemek isterim. Ciddi anlamda bu kararı verip vermediğinizi kendinize sormanız lazım. Mesela insanlara hangi bölümde okumak istediği sorulduğunda çoğunlukla bilgisayar mühendisliği, hukuk, psikolojik rehberlik ve danışmanlık veya tıp gibi bölümler söyleniyor. Emin olun ki çoğu insanın içinde bu bölümleri okumak yok, hatta kimisi nefret ediyor. Son yılın trendleri yüzünden insanlar tercihlerini medyaya göre yönlendiriyor. Yani şöyle düşünün, bilgisayar mühendisliği tercihler arasında gösteriliyor fakat temel nedeni "havalı" olması. Şaka yapmıyorum, bu sebepten ötürü bu bölümler "güzide" olarak değerlendiriliyor. Aslında güzide olan bu bölümlerimizin işlevlerinden dolayı değil de "isimlerinden" dolayı ön planda olması çok kötü.
O yüzden sizden bu bölümü gerçekten istediğinizi kendinize sormanızı istedim. Eğer gerçekten böyle bir şey istemiyorsanız yukarıdaki yazarlarımızı da dinleyerek bu seçimi yapmayın bence. Onun yerine kendinize tamamen uygun olan bir okula girmeye çalışmak çok daha mantıklı. Üniversite konusunu da ileride düşünmenizi tavsiye ederim. İleride bu konuyu da düşünme ve değerlendirme şansınız olacaktır. Şu an için erken olduğunu düşünmemin nedenini, bir aksilik olmazsa, hükümetin değişmesine bağlıyorum. Kısmen de olsa bir istihdam "dalgası" yaşanabilir kanaatindeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı