Bilişim üzerine açılan bir dükkana ne kadar bütçe gerekir?

flitttermice

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Malum, universite bitmek üzere. Yüksek yapmayi düşünüyordum lakin cevreme bakinca çok soğudum. Yüksek yapan da yapmayand a iş bulamıyor ne yazik ki. Arkadas ile biraz kafa patlattik biz de. Arkadaş yazılımcı, ben de donanimciyim. Dukkan mi açsak diye konuştuk para toparlayip. İstediğimiz dukkan, hem parça satımı yapacak hem de tamir islemlerini yapacak. Toparlanirsa istediğimiz gibi hazir sistem vb. gibi ürünler de satmak istiyoruz. Parça lojistik de ayarlamamiz gerekiyor. Kira haricî şöyle fiyakali güzel bir dükkan acmak kac paraya patlar, bütçe olarak bir bilginiz var mıdır acaba? Bizim haricimizde 2 çalışan daha almayi planladik elektrikci ve tamirci olmak üzere. Sizce nasıl olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi işini kurmak isteyen ve kuranlara saygım büyük. Ancak, siz daha hiç bir araştırmayı tam olarak yapmamışsınız. Biraz hayal kurmuş ve orada bırakmışsınız. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, istediğiniz de bir marka olabilmek ise kendi yaklaşımınıza en yakın şirket ve ona mağazaları üzerinden çıkarım yapmaya, fizibilite hazırlamaya çoktan başlamalıydınız.

Bana mantıklı gelen bir kaynak (MikroX Ön Muhasebe Programı - Mikro Yazılım) üzerinden yapmanız gerekenleri sizinle paylaşayım. Rakam vererek olacak şeyler değil bunlar.

Fizibilite raporu nasıl hazırlanır?

Fizibilite raporunu dilersen yeni bir yatırım fikrin için, dilersen mevcut iş modelini yenilemek ya da geliştirmek için yazabilirsin. Gerek kendi planların için, gerekse iş fikrini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğun kredi ve teşvikleri sağlayan kurumların talebiyle fizibilite raporu hazırlama çalışması yapabilirsin.

İdeal bir fizibilite çalışmasında fizibilite çalışması bileşenleri için aşağıdaki konuları değerlendirmeli ve şu soruların cevaplarını aramalısın:

1. Güncel pazar incelemesi:
    • Üretmeyi düşündüğün mal çeşidi ya da ortaya koymak istediğin hizmet türü nedir? Özellikleriyle birlikte tanımla.
    • Bu ürün veya hizmetin olası muhtemel satış fiyatı ne olacak?
    • Bu ürün veya hizmeti hangi pazarda ne kadar miktarda satmayı düşünüyorsun? Satış dönemlerin ne olacak? İhracat, istihdam, katma değer gibi iktisadi faydaları neler olacak?
  2. Kuruluş yeri incelemesi:
    • Ürün ya da hizmetinin maliyetleri ve buna karşılık sağlayacağı faydalar ne olacak?
    • Yatırım için en uygun yer neresi? Bu soruyu hammadde, enerji, işgücü, pazara yakınlık, doğal şartlar, ulaşım imkanları, gelişme potansiyeli gibi faktörleri dikkate alarak cevaplamaya çalış.
  3. Mali inceleme:
    • Toplam yatırım maliyeti nedir?
    • Sabit ve değişken giderler hangileri?
    • İşletme sermayesinin ihtiyaçları neler?
    • Aylık ve yıllık nakit akışı ve finansman programın hazır mı?
    • Üretim sonrası nakit akışın ne olacak?
    • Yatırımın ne zaman kara geçecek?
  4. Teknolojik inceleme:
    • Üretimde hangi teknik ve teknolojileri kullanacaksın?
    • Alternatif üretim tekniklerin var mı? Farklı tekniklere göre farklı hammadde ve yardımcı maddeye ihtiyacın olacak mı?
    • Hangi teknik ve hammaddenin hangi makina ve teçhizatı kullanmayı gerektirdiğini biliyor musun?
    • Girdi-çıktı analizi yaptın mı?
    • Yerleşme planın hazır mı?
    • İnşaat ve montaj işleri için bir program çıkardın mı?
    • İstihdam edeceğin personelin sayısı ve özelikleri belirli mi?
  5. Hukuki inceleme: Projeyi hazırlamaya başladığın andan itibaren, kuruluş yerini seçtiğin andan yatırımın hayata geçtiği ana, işletmenin üretime başladığı zamandan ürün ya da hizmetini pazarlamaya başladığın zamana kadar tüm aşamalarda hangi kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyman gerektiğini biliyor musun?

Kendi işini kurmak isteyen ve kuranlara saygım büyük. Ancak, siz daha hiçbir araştırmayı tam olarak yapmamışsınız. Biraz hayal kurmuş ve orada bırakmışsınız. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, istediğiniz de bir marka olabilmek ise kendi yaklaşımınıza en yakın şirket ve ona mağazaları üzerinden çıkarım yapmaya, fizibilite hazırlamaya çoktan başlamalıydınız.

Bana mantıklı gelen bir kaynak (MikroX Ön Muhasebe Programı - Mikro Yazılım) üzerinden yapmanız gerekenleri sizinle paylaşayım. Rakam vererek olacak şeyler değil bunlar.

fizibilite raporu nasıl hazırlanır?

Fizibilite raporunu dilersen yeni bir yatırım fikrin için, dilersen mevcut iş modelini yenilemek ya da geliştirmek için yazabilirsin. Gerek kendi planların için, gerekse iş fikrini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğun kredi ve teşvikleri sağlayan kurumların talebiyle fizibilite raporu hazırlama çalışması yapabilirsin.

İdeal bir fizibilite çalışmasında fizibilite çalışması bileşenleri için aşağıdaki konuları değerlendirmeli ve şu soruların cevaplarını aramalısın:

1. güncel pazar incelemesi:
    • Üretmeyi düşündüğün mal çeşidi ya da ortaya koymak istediğin hizmet türü nedir? Özellikleriyle birlikte tanımla.
    • Bu ürün veya hizmetin olası muhtemel satış fiyatı ne olacak?
    • Bu ürün veya hizmeti hangi pazarda ne kadar miktarda satmayı düşünüyorsun? Satış dönemlerin ne olacak? İhracat, istihdam, katma değer gibi iktisadi faydaları neler olacak?
  2. kuruluş yeri incelemesi:
    • Ürün ya da hizmetinin maliyetleri ve buna karşılık sağlayacağı faydalar ne olacak?
    • Yatırım için en uygun yer neresi? Bu soruyu hammadde, enerji, işgücü, pazara yakınlık, doğal şartlar, ulaşım imkanları, gelişme potansiyeli gibi faktörleri dikkate alarak cevaplamaya çalış.
  3. Mali inceleme:
    • Toplam yatırım maliyeti nedir?
    • Sabit ve değişken giderler hangileri?
    • İşletme sermayesinin ihtiyaçları neler?
    • Aylık ve yıllık nakit akışı ve finansman programın hazır mı?
    • Üretim sonrası nakit akışın ne olacak?
    • Yatırımın ne zaman kara geçecek?
  4. teknolojik inceleme:
    • Üretimde hangi teknik ve teknolojileri kullanacaksın?
    • Alternatif üretim tekniklerin var mı? Farklı tekniklere göre farklı hammadde ve yardımcı maddeye ihtiyacın olacak mı?
    • Hangi teknik ve hammaddenin hangi makine ve teçhizatı kullanmayı gerektirdiğini biliyor musun?
    • Girdi-çıktı analizi yaptın mı?
    • Yerleşme planın hazır mı?
    • İnşaat ve montaj işleri için bir program çıkardın mı?
    • İstihdam edeceğin personelin sayısı ve özelikleri belirli mi?
  5. hukuki inceleme: projeyi hazırlamaya başladığın andan itibaren, kuruluş yerini seçtiğin andan yatırımın hayata geçtiği ana, işletmenin üretime başladığı zamandan ürün ya da hizmetini pazarlamaya başladığın zamana kadar tüm aşamalarda hangi kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyman gerektiğini biliyor musun?

Şu anda ön plan hazırlıyorum sadece kendimce. Hayal değil dediğiniz gibi ama sadece bir yol olarak düşünün attığınız şeylerin hepsini inceleyeceğim sadece sormak istediğim bilişim sektöründe nasıl bir yol alınır ve neler olur talep olarak güzel kazandırır mı manasında :).

Yeni konular

Geri
Yukarı