Bina dışındaki fiber kutuları elektrik kullanır mı?

@Bilge Kağan Baş Hocam yalnızca POP merkezlerinden çıkan fiberin sonlandırılıp CAT kabloya dönüştürüldüğü yerde mi elektriğe ihtiyaç duyulur? Fiber sistem pasif diye biliyorum fakat konudaki diğer yorum yapan arkadaşlar saha dolabındaki elektrik kesintisinde de binaya gelen fiber kablonun etkileneceğinden bahsediyor.
Normal şartlarda Saha dolaplarına alt yapıdan elektrik verilir, telefon ve fiberin olduğu noktada muhakkak o kısmı besleyen bir enerji hattı vardır (genelde POP'larda olur). APT sistemine bağımlı olmaması gerek.

Ör: Elektrik kesilse de telefon hatları çalışır çünkü onların kendi içinde elektrik taşıma durumu var, POP merkezlerinde sorun yoksa saha dolaplarında da olmaz.

Arkadaşlar, bugün Kablonet yetkilileri geldi. Bina içindeki kutuya UPS bağladık (güç kaynağını ben aldım). Ekip dışardaki santral kutusunun apartmanlara fiber dağıtımında elektrik kullanmadığını söyledi. Yalnızca binadaki fiberden bakır uydu kablosuna dönüştüren kutuyu beslememiz yeterliymiş. Güç kaynağını bağladık sorunsuz. Umarım elektrik dalgalanmalarında artık internetim kesilmez.

Geri
Yukarı