Bina içi altyapı yenileme

Darkpasse

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Sabah TurkNet internetine geçiş yaptım. Dışarıdaki ana internet kutusunda 103 Mbps desteklerken bu değer binama giriş yapınca 80'e binamdan daireme gelince 56 seviyelerine düşüyor. Kuran kişiyle konuştuğumda bina için yeni bir kablo çektirmemi önerdi.
Kablo çektirme işlemleri nasıl oluyor? Ve çektirme sonucu hızım artar mı?
Eğer bilginiz varsa benimle paylaşır mısınız teşekkürler.
Saha dolabına uzaklığım: 118 metre.

Dosya Ekleri

• indir.png
    indir.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 47
Merhaba arkadaşlar.
Sabah TurkNet internetine geçiş yaptım. Dışarıdaki ana internet kutusunda 103 Mbps desteklerken bu değer binama giriş yapınca 80'e binamdan daireme gelince 56 seviyelerine düşüyor. Kuran kişiyle konuştuğumda bina için yeni bir kablo çektirmemi önerdi.
Kablo çektirme işlemleri nasıl oluyor? Ve çektirme sonucu hızım artar mı?
Eğer bilginiz varsa benimle paylaşır mısınız teşekkürler.
Saha dolabına uzaklığım: 118 metre.
xDSL istatistiklerini atar mısınız? Modem arayüzüne girebiliyor musunuz. Attainable net data rate ve SNR margin değerine göre bina girişinde bulundan telefon kutusundaki ankastreden kendi hattınızın olduğu telefon kablosundan beri dairenize kadar CAT6 kablo çekmeniz önerilir duruma bağlı olarak. Bu bahsettiğiniz 103 - 80 - 56 durumuna göre SNR margin Downstream değeri ile sorun yaşıyor olma olasılığınız yüksek.

xDSL istatistiklerini atar mısınız? Modem arayüzüne girebiliyor musunuz? Attainable net data Rate ve SNR margin değerine göre bina girişinde bulundan telefon kutusundaki ankastreden kendi hattınızın olduğu telefon kablosundan beri dairenize kadar CAT6 kablo çekmeniz önerilir duruma bağlı olarak. Bu bahsettiğiniz 103 - 80 - 56 durumuna göre SNR margin downstream değeri ile sorun yaşıyor olma olasılığınız yüksek.

Sanırım bahsettiğiniz bu.

indir.png

Son düzenleyen: Moderatör:
sanırım bahsettiğiniz bu Screenshot
Hocam hat zayıflamanız feci derecede sınırda. Modem arayüzünden anladığım kadarıyla TP Link W9970v3 Türk Telekom model modemin xDSL istatistikleri arayüzüne benziyor.

Bu ve türevi VMG3312 B10B gibi Broadcom çipsetli modeminiz olmasaydı açık söylüyorum hizmet bile alamazdınız. Broadcom çipsetli modemler 4-5 sınırına kadar hizmet verebiliyor Downstream gücünüz düşük bile olsa.

Benim fikrim de kurulumu yapan kişi ile aynı. Kablo değişimi şart. Bir süre böyle idare ederim derseniz sorun yok ama SNR gerçekten sınırda.

Hattınız en azından interleaved modda değil. Gecikme 0 - 0 diyor. Fastpath modunda. Burada sorun yok.

Bir inceleyin kablonuzu. Baktınız olmuyor sıfırdan CAT6 kablo çekmenizi öneririm. Sonra düzelmesi lazım diye düşünüyorum eğer santralden dolayı DSLAM kilidi yemezseniz. DSLAM kilidinde 100 Mbit hızınız DSLAM cihazına fazla port yükünden dolayı yük binmesi ile kopmaların başlamaması için her porta düşen hızın kademe kademe 130'dan 102'ye 102'den 88'e 88'den 78/79 kademesine düşmesi ile sonuçlanır. Bu kilitten çıkmak için Türknet OIM'den destek kaydı açıp lütfen beni DSLAM kilidinden çıkarın diye talep oluşturmanız gerekir.

Hocam hat zayıflamanız feci derecede sınırda. Modem arayüzünden anladığım kadarıyla TP-Link W9970V3 Türk Telekom model modemin xDSL istatistikleri arayüzüne benziyor.

Bu ve türevi VMG3312 B10b gibi Broadcom çipsetli modeminiz olmasaydı açık söylüyorum hizmet bile alamazdınız. Broadcom çipsetli modemler 4-5 sınırına kadar hizmet verebiliyor downstream gücünüz düşük bile olsa.

Benim fikrim de kurulumu yapan kişi ile aynı. Kablo değişimi şart. Bir süre böyle idare ederim derseniz sorun yok ama SNR gerçekten sınırda.

Hattınız en azından interleaved modda değil. Gecikme 0 - 0 diyor. Fastpath modunda. Burada sorun yok.

Bir inceleyin kablonuzu. Baktınız olmuyor sıfırdan CAT6 kablo çekmenizi öneririm. Sonra düzelmesi lazım diye düşünüyorum eğer santralden dolayı DSLAM kilidi yemezseniz. DSLAM kilidinde 100 Mbit hızınız DSLAM cihazına fazla port yükünden dolayı yük binmesi ile kopmaların başlamaması için her porta düşen hızın kademe kademe 130'dan 102'ye 102'den 88'e 88'den 78/79 kademesine düşmesi ile sonuçlanır. Bu kilitten çıkmak için TurkNet oım'den destek kaydı açıp lütfen beni DSLAM kilidinden çıkarın diye talep oluşturmanız gerekir.

Hocam dediğiniz gibi adam çağırdım kabloya baktı. Pek anlamadığımdan gördüklerimi anlatacağım.
Kablonun ilk yedeklerini denedi. Hiçbir fark olmadı hız değerlerinde sonda merdiven arasından bir bakır kablo çekti kendi onu bağladı. Bizim hız değerlerinde bir fark olmadı. Sonra fark olmayınca yeni kablo çektirmeyi bıraktım. Adamın pek bilgili olmadığını düşünüyorum şahsen ben ama onun dediğine göre yan binadan internet çekilmiş gibi bir ibarede bulundu. Tam olarak detayını bilmiyorum TurkNet destek ekibiyle iletişime geçeceğim belki oradan bir yol bulurum yardımın için teşekkürler.

Hocam dediğiniz gibi adam çağırdım kabloya baktı. Pek anlamadığımdan gördüklerimi anlatacağım.
Kablonun ilk yedeklerini denedi. Hiçbir fark olmadı hız değerlerinde sonda merdiven arasından bir bakır kablo çekti kendi onu bağladı. Bizim hız değerlerinde bir fark olmadı. Sonra fark olmayınca yeni kablo çektirmeyi bıraktım. Adamın pek bilgili olmadığını düşünüyorum şahsen ben ama onun dediğine göre yan binadan internet çekilmiş gibi bir ibarede bulundu. Tam olarak detayını bilmiyorum TurkNet destek ekibiyle iletişime geçeceğim belki oradan bir yol bulurum yardımın için teşekkürler.
Hocam SNR değeriniz çok zayıf. Eğer Broadcom değil de Mediatek Realtek çipsetli bir modemle hizmet almaya çalışsanız hizmet bile alamazsınız o denli zayıf. SNR değerinizi arttıracak yönde bir kablolama şart.

Teşekkürler hocam yardımlarınız için. Uygun bir kablolama yapılması gerektiğini bende düşünüyorum. Tekrardan birkaç kişi ile görüşüp dediğinizi uygulayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı