Bina içi ankastre kutusunun yenilemesi ile internet kalitesi artırılabilir mi?

MzK48

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İnternet hızımızı yükseltmek istiyoruz. Aile kalabalık olduğundan 100 Mbps hızına geçmek istiyoruz. Altyapı sağlam gözüküyor ve santral dolabı 14 metre mesafede ama müşteri hizmetleri bir 50 bir 75 Mbps alırsınız diyor. Sorum şudur ki ankastre kutusuna yapacağımız bir işlem internet hızını yükseltebilir mi?

Merhaba. Hiçbir zaman müşteri hizmetlerinin size "şu kadar hız alırsınız" demesine ciddiye alma. Senin şu an mevcut olan bir bağlantın var mı ? Ya da aynı bina da komşular da VDSL kullanan bir komşunun evinden modem arayüzünden hat değerlerine bakıp asıl sonuca ulaşabilirsin. Benim altyapım 140mbps destekliyor, ama hepsi 75mbps alabilirsiniz diyor :) Bazıları hatta "altyapınız yok" diyor.

Onlar anlık olarak ankastreye giden değere bakıyorlar diye biliyorum. Bu arada müşteri hizmetlerine güvenmemek lazım bana 24 satacaklardı 35 kullanıyorum.

Extranet - İnternetsiz Ev Kalmasın Buradan bak kaç alacağına sonra %15 çıkar tahmini rahamı görürsün.

Şimdi yine yaptım. 3mbps daha kısmış site, önceden 80mbps diyordu, şimdi "77mbps'a kadar.." diyor. Bence en sağlıklısı modem arayüzünden bakmak...Türknet ile daha önce 100mpbs kullandım. Onlar da bana ısrarla 50mbps verebiliriz diyorlardı, bu şekilde kendilerine fotoğraf gönderdikten sonra verdiler 100mpbs hızını...

Altyapı değişmediği sürece ankastre kutusunun değişmesi hat değerlerine en ufak bir etki bile etmez. Ankastre kutusu dediğimiz şeyin içinde gelen internet altyapısının dairelere dağılmasını sağlayan çoklayıcı veya klemensler var. Müşteri temsilcisi size "Ankastre kutusundan eve gelen tesisatı değiştirirseniz hızınız artar" gibisinden bir şey söylemiş olabilir mi acaba? Çünkü genellikle böyle söylerler.

Altyapı değişmediği sürece ankastre kutusunun değişmesi hat değerlerine en ufak bir etki bile etmez. Ankastre kutusu dediğimiz şeyin içinde gelen internet altyapısının dairelere dağılmasını sağlayan çoklayıcı veya klemensler var. Müşteri temsilcisi size "Ankastre kutusundan eve gelen tesisatı değiştirirseniz hızınız artar" gibisinden bir şey söylemiş olabilir mi acaba? Çünkü genellikle böyle söylerler.

TTnet dahil Türknet de bana "iç tesisatınız da problem olabilir" gibisinden şeyler gevelediler zamanında, ve yan bina da olan ankastre kutusundan tut, oradan gelen kablo da benim iç tesisatım diye belirttiler. Bu yüzden hizmet bedeli olurmuş. Çünkü kendi hizmetleri, kendi kutuları ve kabloları değil ya...Geçen ankastre kutusuna kendi istediğim kabloyu takınca laf yedik. Bu sefer de sahiplendiler hemen; "o telekomun-bizim kutumuz ve kablomuz" diye :D Tuhaflar.

Binanızdan ankstre kutusuna kadar olan telefon tesisatını paralel bağlantı yapmamak kaydıyla istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Yıllar önce bana da aynı bahaneleri sundukları için en sonunda gittim cat6 kablo alıp ankstre kutusundan harici kablo çekerek direkt ADSL modeme bağladım. Bu şekilde 4-5 sene kullandım. Sonuç değişmedi, hızım ve hat değerlerim gene aynı kaldı ama en azından denemiş oldum. Binanız eski değilse muhtemelen iç tesisatınızda sorun yoktur.

Ama telefon tesisatı dışında bina içinde bulunan özel firmaların fiber kutusu varsa ve bunlardan birini kastediyorsanız işler değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı